Kutná Hora to jedno z historycznie najcenniejszych miast Republiki Czeskiej, słusznie uważane za skarbiec i klejnot kraju. Historia miasta rozpoczęła się we wczesnym średniowieczu i znaczenie Kutnej Hory stopniowo rosło w związku z wydobyciem srebra. Kutná Hora może się poszczycić wielobarwną mozaiką stylów architektonicznych oraz całkowicie unikalnymi budowlami z różnych okresów historycznych.

W Kutnej Horze i okolicach goście mają możliwość zwiedzania czterech narodowych zabytków kultury – byłej mennicy Dwór Włoski i katedry św. Barbary oraz zamku Kačina i kościoła św. Jakuba w miejscowości noszącej również imię świętego.

Historyczne centrum Kutnej Hory z kościołem św. Barbary i katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w grudniu 1995 roku.

POBIERZ PRZEWODNIKI PO MIEŚCIE ORAZ MAPĘ W PDF

Przewodnik Kutna Hora Mapa Kutna Hora

Historia srebra w Kutnej Horze
Początki królewskiego miasta górniczego Kutnej Hory są ściśle powiązane z odkryciem bogatych złóż srebra, w drugiej połowie XIII wieku. Wtedy wieść o srebrze przyciągnęła wielu awanturników i przedsiębiorców nie tylko z Czech, ale również z całej Europy. Kronikarze w swoich przekazach mówią o tzw. „zbiegowisku ludzi do Kutnej“. Stara Kuthna – Cuthna Antiqua to dawna osada górnicza, która dała początek miastu Kutna Hora. Burzliwy rozwój kopalń szybko doczekał się nowych regulacji prawnych. Dlatego w 1300 roku król Wacław II wydał Nowe prawo górnicze – IUS REGALE MONTANORUM, w którym po raz pierwszy ustalono królewski podatek regal i urbura (tj. podatek dla króla od urobku 1/8). Następnie Wacław II wprowadził nową walutę – praski grosz, który początkowo bito w Mennicy Królewskiej w Dworze Włoskim a ze względu na jakość i dużą zawartość srebra stał się on uznawaną walutą prawie w całej Europie. Ustawa była na tyle dobra, że opierano się na niej również w innych krajach europejskich przez wiele stuleci. Pod koniec XIII i na początku XIV wieku w Kutnej Horze produkowano 1/3 europejskiego srebra. Jedną z najważniejszych kopalni – sztolnia św. Jerzy – osiągała wtedy głębokość ponad 500 m i była najgłębszą kopalnią na świecie. Jej sława przygasła w XVI wieku, po zalaniu wodą. Kutna Hora była niegdyś drugim najważniejszym miastem w królestwie i dzięki bogactwie z kopalni srebra konkurowała Pradze. Do dziś odnajdujemy w Kutnej Horze wiele zabytków, przypominających czasy świetności „miasta srebra”.

Zabytki


Katedra św. Barbary
 – zabytek UNESCO – unikalne dzieło szczytowej i późnogotyckiej architektury, jej budowę rozpoczęto przed końcem XIV wieku. We wnętrzu dochowała się unikalna galeria późnogotyckich oraz renesansowych malowideł naściennych.

Kaplica Bożego Ciała – suterena tej niedokończonej budowli gotyckiej z przełomu XIV i XV wieku, która miała służyć jako kostnica, jest jednym z mała kompletnie zachowanych pomieszczeń szczytowego gotyku. Z tarasu robiący duże wrażenie widok na miasto.

Jezuicki klasztor – GASK – dwukondygnacyjny klasztor barokowy o poprzecznych skrzydłach w kształcie odwróconej litery „F” został wniesiony w miejscu wykupionych domów gotyckich przez Giovaniego Domenico Orsiego w 1667 roku. Obecnie siedziba galerii środkowo czeskiego województwa – GASK – instytucja poświęcona sztuce plastycznej i wizualnej 20-tego i 21-szego wieku. www.gask.cz

Czeskie Muzeum Srebra – Hradek (kopalnia srebra) – pierwotnie gotycki pałac miejski z dziedzińcem i wieżą, wybudowany przed rokiem 1420 mistrzem z kręgu dworskiego warsztatu budowlanego. Mieści się w nim Muzeum Srebra i podczas zwiedzania schodzi się do średniowiecznej kopalni srebra. www.cms-kh.cz

Muzeum „Odkrycie prawdziwego oblicza i tajemnic miasta Kutné Hory” – autentyczne zbrodnie i przestępstwa w czasach średniowiecznej gorączki srebra, narzędzia do wykonywania wyroków i torturowania, obrazy przedstawiające walki husytów i zamieszki górnicze. W nowo udostępnionych podziemnych wnętrzach „Dworu Włoskiego” z muzycznym akompaniamentem tzw. „Światło i dźwięk”. www.muzeumb.cz


Dwór Włoski 
– zabytek kultury, który tworzy zamknięty kompleks budynków z przełomu XIII i XIV wieku. Od początku XV wieku stał się tymczasową rezydencją królów czeskich, król Wacław IV często tutaj przebywał i dlatego nakazał wybudować w roku 1400 dwa piętra oraz kaplicę i tak wprost w mennicy urządził sobie królewski pałac. www.pruvodcikutnahora.cz

Kościół św. Jana Nepomucena – późnobarokowy kościół z lat 1734-1754 został wybudowany według projektu F.M. Kańki. Na uwagę zasługuje fresk na sklepieniu kościoła, którego głównym motywem jest apoteoza św. Jana Nepomucena.

Czeskie Muzeum Srebra – Kamienny Dom – jeden z najcenniejszych domów mieszczańskich XV wieku w Czechach z bogatą dekoracją frontową. Dziś mieści się w nim miejskie muzeum z ekspozycją ” Górnicze królewskie miasto – kultura mieszczańska oraz życie w XVII-XIX wieku.


Dom Tyla
 – stała wystawa „J.K.Tyl”, która jest dopełniana wystawami sezonowymi.

Kościół św. Jakuba – budowę rozpoczęto już w roku 1330. Poprzez swoją wysokość (85 m) był do połowy 17-tego wieku nazywany „wysokim” kościołem.

 

Kościół p.w. Matki Bożej „Na Náměti” – założony był prawdopodobnie na miejscu starszej górniczej kaplicy przed rokiem 1357. Budowa była najpierw finansowana ze sprzedaży wydobytej rudy srebra , która spadła przy handlu na tutejszym rynku rudy z ławek na ziemie i była „zamiatana” (stąd nazwa „Na Nameti“) na kupę i sprzedawana.


Dom Sankturynowski
 – pierwotnie dom gotycki z XIII wieku z oryginalną bogato udekorowaną kaplicą. Dziś w obiekcie znajduje się siedziba Centrum Informacyjnego oraz Muzeum Alchemii.

Muzeum alchemii – zawiera wiele aspektów alchemii. Laboratorium w podziemiach oraz oratorium w gotyckiej wieży.

Kaplica czaszek w dzielnicy Sedlec – kaplica cmentarna z końca XIV wieku, przebudowana w stylu barokowym J. B. Santinim. Wewnętrzna dekoracja wytworzona niemal wyłącznie z ludzkich kości. Unikatem jest ogromny żyrandol, kielichy, monstrancje oraz herb Schwarzenbergów. Według szacunku są tutaj szczątki około 40 000 ludzi.


Muzeum Tytoniu 
– historia uprawy tytoniu, fabryki wyrobu papierosów w Kutnej Horze, maszyny oraz przedmioty, które są związane z wyrobem, informacje o firmie Philip Morris. Refektarz bywałego klasztoru cystersów z kaplicą od Santiniego; we wtorek oraz czwartek można zwiedzić produkcję. E-mail: expozice.kh@pmintl.com

Katedra Wniebowstąpienia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Sedlec – zabytek UNESCO – pierwszy klasztor zakonu cystersów w Czechach. Budowla należy co do znaczenia do najważniejszych prac czeskiej gotyckiej architektury XIII wieku. W Czechach jest pierwszą budowlą katedralnego typu. Na przełomie XVII i XVIII wieku przebudowany J. B. Santinim w duchu gotyku barokowego.

Więcej informacji na temat zabytków oraz imprez znajdziecie również na stronach:
www.khfarnost.cz
www.cms-kh.cz
www.ossuary.eu


Aktualne informacje o imprezach odbywających się w mieście można znaleźć na www.kutnahora.cz .

Centrum Informacji miasta Kutná Hora
Palackého náměstí 377
284 01 Kutná Hora
Tel.: +420 327 512 378, +420 731 801 004,
E-mail: infocentrum@kutnahora.cz
www.kutnahora.cz
www.destinace.kutnahora.cz
www.facebook.com/Informacnicentrumkutnahora

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…