Home O Czechach

O Czechach

Dlaczego warto odwiedzić Czechy? 
Wielu Polaków kojarzy Czechy głównie z Pragą. Rzeczywiście, Praga to miasto zachwycające swoją architekturą, jedna z piękniejszych stolic Europy. Nie sposób odkryć wszystkich jej tajemnic w czasie jednego pobytu. Do Pragi można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać jakiś inny jej skrawek.
Mniej osób wie jednak, że atrakcyjność turystyczna Czech nie ogranicza się do pięknej stolicy. Czechy mogą bowiem zaoferować odwiedzającym ich turystom o wiele więcej. Czeska Republika to wręcz idealne miejsce na udane wakacje
Na terenie kraju jest 12 zabytków na Liście Dziedzictwa UNESCO.
Oprócz Pragi ciekawą architekturę, a także niepowtarzalną atmosferę ma Brno – historyczna stolica Moraw, Pilzno – metropolia Zachodnich Czech czy barokowy Ołomuniec, zwany „perłą na zielonej poduszce”.
Koniecznie trzeba też odwiedzić Czeski Krumlov – prawdziwy klejnot architektury czy Czeskie Budziejowice, gdzie warto spróbować pysznego piwa, znanego dziś na całym świecie.
Czechy mają też wiele naprawdę uroczych małych miast, jak choćby Cheb – jedno ze starszych miast w Czechach czy Telč – „perła regionu Vysočina”. Są tu liczne uzdrowiska (a najsłynniejsze z nich to niewątpliwie Karlovy Vary i Mariánské Lázně).
Pełno jest w Czechach historycznych zamków i pałaców – Loket, Karlštejn, Křivoklát, Český Šternberk…
Niezwykłym skarbem Czeskiej Republiki jest przyroda. Czesi mogą się poszczycić wieloma obszarami o czystym powietrzu i prawie nienaruszonej faunie i florze. To obszary parków narodowych (Czeska Szwajcaria, Karkonosze, Podyjí), rezerwaty biosfery (Třeboňsko, Pálava, Křivoklátsko, Szumava, Karkonosze, Białe Karpaty) oraz liczne obszary chronionego krajobrazu (m.in. Czeski Kras, Czeski Raj, Jesioniki, Góry Izerskie).
Dodać do opisu kraju naszych południowych sąsiadów trzeba wyśmienitą kuchnię, choćby słynne knedliki lub bramboráky (placki ziemniaczane), oraz regionalne specjały, jak ołomuniecki serek czy pardubicki piernik. I nie sposób zapomnieć o napoju narodowym Czechow – piwie. Najsłynniejsze gatunki to Pilsner Urquell, Budějovický Budvar (na świecie znany jako Budweiser) oraz Gambrinus, Staropramen, Krušovice, Radegast, Velkopopovický kozel, ale warto pamiętać, że w Czechach jest ponad 470 rodzajów piwa!

Zapraszamy do Czeskiej Republiki!

O Czechach 

Republika Czeska to niewielki kraj położony w środkowej Europie. Graniczy od zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, od wschodu ze Słowacją i od północy z Polską. Większość granic tworzą pasma górskie.
W kraju o powierzchni 79 tys km² mieszka niewiele ponad 10 mln ludzi. Ponad 90 proc. z nich to Czesi. Poza tym żyją tu Morawianie (3,7%), Słowacy (ok. 2%) oraz niewielkie grupy Polaków, Węgrów, Ukraińców, Cyganów.
Dzisiejsza Republika Czeska powstała 1 stycznia 1993 na skutek pokojowego rozdziału Czechosłowacji na Czechy i Słowację.

Geografia

Większość terytorium Republiki Czeskiej zajmują tereny wyżynno-górskie Masywu Czeskiego. Jest on otoczony z trzech stron górami: Sudetami (najwyższy szczyt Śnieżka, 1602 m n.p.m.), Rudawami (Klinovec 1244 m n.p.m.), Lasem Czeskim (1042 m n.p.m.), Lasem Bawarskim oraz Szumawą. W środkowej części Masywu Czeskiego jest dolina Łaby, zaś na południu znajdują się kotliny Trzebońska i Budziejowicka.
Od wschodu Masyw Czeski ogranicza Wyżyna Czesko-Morawska. Są tu łagodne wzniesienia (od 600 do ponad 800 m n.p.m.) porozcinane dolinami rzecznymi. Granica ze Słowacją przebiega wzdłuż łańcuchów górskich Małych oraz Białych Karpat.
Obszar Czech należy do zlewiska trzech mórz: Czarnego (Morava, Dyje wraz z dopływami), Północnego (ŁabaWełtawa wraz z dopływami) i Bałtyckiego (Odra, Opava).

Republika Czeska składa się z trzech historycznych części. Są to: Czechy właściwe (cz. Čechy), Morawy (cz. Morava) i Śląsk Czeski (cz. České Slezsko). Ten podział nadal jest ważny dla tożsamości mieszkańców Republiki.
Czechy właściwe zajmują zachodnią część Masywu Czeskiego. Od północy graniczą ze Śląskiem, od zachodu z Bawarią, od wschodu z Morawami. Czechy właściwe inaczej nazywane są Bohemią (od łacińskiego określenia celtyckiego ludu Bojów zamieszkującego te tereny ok. V w p. n. e.).
W języku polskim skrócona nazwa państwa czeskiego i jednego z tworzących je krajów są jednakowe (Czechy), co może być mylące. Język czeski rozróżnia Česko – państwo i Čechy – kraj.
Morawy – kraina położona w dorzeczu rzeki Morawy, ma powierzchnię ponad 26 tys km² i zamieszkuje ją 4,2 mln osób. Główne miasta Moraw to Brno (ok. 400 tys.), Ostrawa (330 tys.), Ołomuniec (ponad 100 tys.). Mieszkańcy Moraw – mimo, że swoją narodowość określają jako czeską – starają się zawsze podkreślać, że pochodzą z Moraw.
Na przełomie VIII i IX w. było tu Państwo Wielkomorawskie. Od XII do XVI w. tzw. Marchia Morawska była zależna od królestwa czeskiego. W okresie monarchii austro-węgierskiej Morawy były osobnym krajem koronnym ze stolicą w Brnie.
Czeski Śląsk składa się ze Śląska Opawskiego, zachodniej części Śląska Cieszyńskiego (tzw. Zaolzie) oraz kraju hulczyńskiego. Stolicą regionu jest Opava.

Administracyjnie Czeska Republika podzielona jest na 14 regionów (czyli krajów) będących odpowiednikami polskich województw. Są to:

  • Jihočeský kraj (Południowo-czeski); stolica: Czeskie Budziejowice
  • Jihomoravský kraj (Południowo-morawski); stolica: Brno
  • Karlovarský kraj; stolica: Karlove Vary
  • Královehradecký kraj; stolica: Hradec Kralove
  • Liberecký; stolica: Liberec
  • Moravskoslezský kraj (Morawsko-śląski); stolica: Ostrava
  • Olomoucký kraj (Ołomuniecki); stolica: Ołomuniec
  • Pardubický kraj; stolica: Pardubice
  • Plzeňský kraj; stolica: Pilzno
  • Praha (Praga)
  • Středočeský kraj (Środkowo-czeski); stolica: Praga
  • Ústecký kraj; stolica: Usti nad Labem
  • Vysočina (Wysoczyzna); stolica: Jihlava
  • Zlínský kraj; stolica: Zlin

Dla turystów zwiedzających Czechy o wiele bardziej przydatny jest podział na regiony turystyczne: 

Czechy Środkowe – okolice miasta stołecznego Pragi kryjące wiele atrakcji przyrodniczych oraz zabytków
Czechy Południowe – malownicza kraina stawów, lasów i torfowisk ze średniowiecznymi miasteczkami i tradycyjnymi wsiami
Šumava – nieskażone środowisko i mnóstwo możliwościami aktywnego wypoczynku
Plzneňsko – lekko pofałdowany region z wieloma zabytkami, doskonałą kuchnią i pysznym pilzneńskim piwem
Zachodnio-czeskie uzdrowiska – region źródeł leczniczych o bogatej historii
Czechy Północne – raj dla miłośników gór
Czechy Północno-Zachodnie – różnorodny region z bogatą ofertą kulturalną
Czeski Raj – być może najpiękniejszy zakątek Czech, pełen ciekawych formacji skalnych, malowniczych dolin, obiektów architektury ludowej, zamków pałaców i kościołów
Czechy Wschodnie – urok nizin i górskich masywów, urozmaicony klimat i wiele możliwości aktywnego spędzenia urlopu
Vysočina – pofałdowana pagórkowata kraina o czystym powietrzu, pełna łąk, gęstych lasów, oraz stawów
Południowe Morawy – piękne krajobrazy, zamki, pałace, jaskinie krasowe; kraina słynie także z morawskiego wina
Środkowe Morawy – region ludowej kultury i architektury z zachowaną tradycją ludową
Północne Morawy i Śląsk – region pełen bogactw naturalnych, z tradycjami ludowymi, pyszną kuchnią i piwem
Karkonosze – najwyższe i najbardziej znane pasmo górskie w Republice Czeskiej

Comments are closed.