Home Kraje Południowe Morawy

Południowe Morawy

8 min read
Możliwość komentowania Południowe Morawy została wyłączona
0
1,456

Niziny i wzniesienia z rozległymi winnicami. W pobliżu granicy z Austrią wyrastają wapienne Pavlovské szczyty, na północ od Brna leży Morawski Kras. Część morawsko-austriackiej granicy tworzą zakola rzek Dyje (część Parku Narodowego Podyjí, rezerwat biosferyczny). Wschodnią granicę regionu tworzą wierzchołki Białych Karpat.

ZWIEDZANIE
ZooPark DinoPark Vyskov
ZOO PARK Vyškov utworzono w 1965 r. Jest to jedyny ogród zoologiczny w Czechach, który zajmuje się hodowlą przede wszystkim podstawowych i egzotycznych gatunków zwierząt domowych i gospodarczych z całego świata.

Park Narodowy Podyjí 
Położony przy granicy z Austrią, pomiędzy Znojmem i Vranovem nad Dyjí. Wyznaczono go w środkowym biegu rzeki Dyje, pełnego zakoli i meandrów. Ma powierzchnię 63 km², pasmo chronione 29 km². Od 1978 r. był tu rezerwat krajobrazowy, od 1991 r. Podyji jest Parkiem Narodowym. Po stronie austriackiej jest podobny Park Narodowy Thayatal.
Jest to teren chroniony unikalny na skalę europejską: zachowany obszar doliny rzecznej w pagórkowatym terenie środkowej Europy, z różnorodną roślinnością i gatunkami zwierząt, oraz naturalnymi lasami pierwotnymi. Osią obszaru jest rzeka Dyje, która tworzy doliny o charakterze kanionów, z głębokimi zakolami z „kamiennymi morzami”, formacjami skalnymi i ścianami. Znajdują się tu unikalne wrzosowiska i tereny stepowe z cennymi gatunkami ciepłolubnych roślin i owadów. Najlepsze punkty startowe wycieczek po rezerwacie to miejscowości Znojmo, Vranov oraz Čižov. Główny szlak rezerwatu, oznaczony na czerwono, zaczyna się w Znojmie, a kończy we Vranovie (można tu zwiedzić zamek). W obrębie Parku Narodowego można zwiedzać także ruiny zamku Nový Hrádek. W Znojnie główny punkt informacyjny Parku.
Atrakcje przyrodnicze:
Braitava, Býčí góra, Býčí skała, Čížovský staw, Dyje, Hamerské fałdy, Havranické wrzosowiska, Hradišťské tarasy, Kraví góra, Ledové groty, Mločí potok, Nový Hrádek, meandry rzeki w pobliżu Ledových grot, Seasfieldův kamień, piargowe pole, Šobes.

Karpaty Białe 
Obszar chroniony o powierzchni 715 km². Rozciąga się na granicy czesko-słowackiej, obejmuje regiony: Hodonín, Uherské Hradiště i Zlín. Część czeska ma długość 70 km. Jest to najwyższe pasmo południowo-zachodniego pasma Karpat. Obszar od setek lat był zagospodarowany przez ludzi, jednak udało zachować się naturalną przyrodę. Białe Karpaty znane są z bogactwa i różnorodności występujących tu orchidei (szczególnie w okolicy miejscowości Čertory). Obszar Karpat Białych jest rezerwatem biosfery UNESCO.

Morawski Kras 
Park krajobrazowy, obszar Chronionego Krajobrazu (Chráněná krajinná oblast – ChKO) o powierzchni ok. 100 km². Położony 25 km na północ od Brna. Jest to najstarszy obszar pod ochroną znajdujący się na Morawach. To teren o bogatych formach krajobrazu, zbudowany z wapieni dewońskich, prawdziwy labirynt wzgórz i wąwozów. Płynące wody oddziaływały na wapienne podłoże tworząc leje krasowe, uwały, wywierzyska, kotliny i przepaści. Wody podziemne wciąż kształtują systemy jaskiniowe pod powierzchnią ziemi.
Morawski Kras i okolice to jeden z najczystszych rejonów Republiki Czeskiej. Są tu świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (dogodną bazą wypadową jest Blanko), a także jeździectwa i narciarstwa zimą.
Atrakcje:

  • „Macocha” – największa przepaść Republiki Czeskiej (138,5 m)
  • 1100 jaskiń, z czego jedynie 4 są udostępnione zwiedzającym. Są to: Balcarka (bogato ozdobiona naciekami), Kateřinská (unikalne blokowe stalagmity), jaskinie Sloupsko-šošůvskie oraz Punkevne (zwiedzanie obejmuje przejażdżkę rzeczką Punkvě oraz zwiedzanie dna Macochy). Jaskinie są dziś wielkimi atrakcjami turystycznymi, ich wartość jest ogromna także z przyrodniczego punktu widzenia.
  • 5 ścieżek dydaktycznych wchodzących w skład Drogi żelaza („Cesta železa”) – części europejskiej sieci tras przedstawiających historię produkcji żelaza w Europie (w średniowieczu obszar Moravskiego krasu był miejscem produkcji żelaza)
  • Panoramę Morawskiego Krasu można podziwiać z wieży widokowej obok wsi Veselice (rozhledna Veselice-Podvrší)

Rezerwat biosferyczny Pálava i mikroregion Lednicko-valtický areál 
Wpisane na listę UNESCO. Kraina łęgowych lasów, winnic i urodzajnych pól w najbardziej na południe wysuniętym kącie Moraw znana jest z bogatej historii, folkloru i licznych zabytków architektury. Ciepły klimat i nizinny charakter okolic ujścia Dyji do Morawy umożliwiły powstanie typowego środowiska przyrodniczego – łęgów – z największą zachowaną pozostałością lasów łęgowych w Europie.

MIASTA 

Brno 
Drugie co do wielkości miasto Czeskiej Republiki, historyczna stolicą Moraw. Niegdyś siedziba królewskiego rodu Przemyślidów. Brno otrzymało prawa miejskie w 1243 roku z rąk króla Wacława I. …

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Środkowe Czechy – Okolice Pragi

    MIASTA PRAGA (Praha)  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za je…
  • Czechy Południowe

    Czechy Południowe to obszar zalesionych nizin, pełnego torfowisk i stawów rybnych. Są tu t…
  • Plzeňsko

    Region jest łagodnie pofałdowany i poprzecinany siecią rzek i stawów rybnych. Może się pos…
Load More In Kraje
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…