Frýdek-Místek to miasto złożone z dwóch osobnych miast leżących na skrzyżowaniu rzek Moravki i Ostravicy. Morawski Mistek został założony już w 1267 r., śląski Frýdek w latach 1333-34. Do zjednoczenia miast doszło w 1943 r. Od 1955 r. używana jest nazwa Frýdek-Místek. Do miasta należą sąsiadujące dzielnice – Skalice, Chlebovice, Lysůvky, Zelinkovice i Lískovec. Łącznie mieszka w nich blisko 61 000 obywateli. Od 1 lipca 2006 r. jest miastem statuarnym.
Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym na międzynarodowej autostradzie E-462 Wiedeń-Brno-Kraków, która łączy się z kolejną ważną autostradą II484 Opava-Ostrava-Frýdek-Místek-Frýdlant n/Ostr.-Bílá(Beskidy)-Słowacja. Ma połączenie kolejowe przez trasę Kojetín-Ostrava i Frýdek-Místek-Český Těšín.
Zabytki historyczne są zgromadzone w historycznych centrach Frýdka i Mistka i ich bezpośrednim otoczeniu. Na placu zamkowym we Frýdku dominuje zamek. Pierwotnie stał tu gotycki zamek, którego podstawowa część pochodzi z I połowy XIV w., potem przebudowywany. Dziś mieści się w nim Muzeum Beskidów. Do ważnych zabytków frydeckich należy też katedra pielgrzymkowa Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z drogą krzyżową z lat 1740-77 (w 1999 r. Jan Paweł II ustanowił ją bazyliką mniejszą); kościół przycmentarny św. Josta z końca renesansu i farny kościół św. Jana z gotyckim podstawami z II połowy XIV w.
Na alei T.G. Masaryka jest szkoła Bezručova z końca XIX w., pierwotnie męska szkoła miejska. Na miejskim placu Wolności (náměstí Svobody) z charakterystycznymi arkadami dominuje 8-metrowa kolumna mariańska. Na placu Parafialnym stoi pierwotnie gotycki kościół św. Jakuba Większego. Warto też zwrócić uwagę na kościół św. Jana i Pawła z rokokowym wnętrzem oraz dawny kościół przycmentarny Wszystkich Świętych z kamiennymi rzeźbami.
Drewniane kościoły
- Kościół św. Bedřicha na Bílé (1873 – 1874), Bíla
- Kościół św. Panny Marie z r. 1887 na Gruni
- Kościół św. Antonína Paduánského na Prašivé z r. 1640
- Kościół św. Prokopa a sv. Barbory, pierwotnie prawosławny (XVII i XVIII w.), w Kunčicach pod Ondřejníkem
- Kościół św. Michala z r.1652 v Řepištích
- Kościół Wszystkich Świętych (1638) w Sedlištích
Zamki, ruiny, muzea
- Zamek Frydecki – Muzeum Beskidów, (http://web.telecom.cz/muzeumbeskyd )
Ekspozycja o historii, etnografii i przyrodzie regionu – blisko 2000 eksponatów dokumentuje historię i współczesność regionu beskidzkiego.
Zwiedzanie zamku –Ryterska sala z 35 herbami śląskiej szlachty, wnętrza zamkowe urządzone w reprezentacyjnych pomieszczeniach zamku, punkt widokowy, kaplica św. Barbary i inne atrakcje. - Hukvaldy
Największe ruiny zamkowe na Morawach z lat 1230-1261, w miejscowości znajduje się dom rodzinny Leoša Janáčka (www.janackovy-hukvaldy.cz ). - Pszczelarskie muzeum i skansen, muzeum wsi Chlebovice i muzeum kraju Bezruča
Ciekawe muzeum w Chlebovicach. Z wielu wyjątkowych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje ul z 1757 r. i dekret Marii Teresy o pszczelarstwie. W piwnicy wytwarza się miód i likier (www.vcelaricifm.cz ). - Zamek w Starej Wsi nad Ondřejnicą
Należy do najpiękniejszych budowli morawskiego renesansu. - Muzeum Fojtství w Kozlovicach – wystawa miejskiej szkoły z XIX i XX w. i sztuki sakralnej (www.relaxvpodhuri.cz ).
Kultura
W zamku frydeckim odbywają się różne wystawy, koncerty i popularne bożonarodzeniowe i wielkanocne jarmarki (http://web.telecom.cz/muzeumbeskyd/akce.htm )
Do najbardziej znanych imprez miasta należy tradycyjny czerwcowy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny CIOFF Frýdek-Místek, który obejmuje wiele imprez, Western w mieście, Jazz w mieście, Beskidzkie bicie rekordów i inne, przygotowywanych w ramach Beskydské veseléto. Każdy coś dla siebie znajdzie. (www.veseleto.cz).
Sport i rekreacja
Popularnością cieszy się sportwo-relaksacyjny aquapark z letnią i krytą częścią na terenie rekreacyjnym Olešná z wieloma atrakcjami i „dziką rzeką”, www.sportplex.cz . Kompleks z naturalną zbiornikiem wodnym i torem dla IN-LINE łyżwiarzy, wielofunkcyjną halą, kortami tenisowymi, centrum fitness, klubem jeździeckim i innymi sprzętami sportowymi umożliwiającym relaks i aktywny tryb życia osobom odwiedzającym miasto.
Frýdek-Místek to świetny punkt wypadowy do niedalekich Beskidów Morawsko-Śląskich z najwyższym szczytem Łysą Górą (1324 m n.p.m.) – w lecie dla turystów pieszych i rowerzystów, w zimie dla narciarzy zjazdowych i biegowych.
Zabawa, adrenalina, niezapomniane przeżycia czekają na Was w linowym parku Opičárna na Ostravicy (www.opicarna.cz).
Adrenalinę można poczuć przy tandemowych skokach lub lotach samolotem nad Beskidami w niedalekim Frydlancie nad Ostrawicą (www.akfrydlant.cz).
Jeśli nie brak wam odwagi przyjeżdżajcie do ośrodka narciarskiego Bílá (www.skibila.cz), gdzie można na ćwiczyć skoki trampolinach, strzelać z łuku do tarczy czy zjeżdżać rowerem ze szczytu (www.beskydysport.cz).
Z lekcji jazdy konno można skorzystać w stadninach przy Morávce (www.pensionjizdarna.cz) i w Čeladnéj (www.prosper-ranch.cz).
Bliskie Beskidy stały się w ostatnich latach rajem dla golfistów. Piękno dzikiej przyrody, dobre tereny dla graczy oraz możliwości wygodnego zakwaterowania i dodatkowe usługi – to oferują pola golfowe w miejscowościach Čeladná, Ostravice i Ropice, znane śród golfistów w Czechach (www.prosper-golf.cz, www.ostravice-golf.cz, www.beskydgolf.com ).
Miasto i okolice
Ciekawe trasy prowadzą do wartych zobaczenia miejsc z zabytkami, atrakcjami przyrodniczymi i punktami widokowymi na miasto, jak np. ścieżka edukacyjna Frýdecký las, punkt widokowy Bezručovy, Pańskie Nowe Dwory z rezerwatem Novodvorský močál (Bagno), ścieżka edukacyjna Naokoło Morawki w Skalicy lub rezerwat Palkovické hůrky.
Zapraszamy do odwiedzenia: muzeum i skansenu pszczelarskiego w Chlebovicach, wieży widokowej na pogórzu szczytu Kabátice, zabytku przyrodniczego Skalicka Morávka, kapliczek i cudownego „świętego” źródełka w Hajku, wzgórza Štandl z pozostałościami średniowiecznego grodu przygranicznego, Górniczego muzeum w Staříčy.