Miejsce urodzenia mistrzyni w rzucie oszczepem Dany Zátopkovej, tenisisty Radka Štěpánka i topmodelki Petry Němcovej, dziś miasto znane jest z uzdrowiska, gry w piłkę ręczną na najwyższym poziomie, ale także z przekrzywionego kościoła zwanego „Czeską Pizą”.

Z historycznego punktu widzenia Karvina była znana przede wszystkim jako miasto górnicze. Warto odwiedzić Karvinę by podziwiać pięknie zachowane zabytki, przejechać się po parku zamkowym w historycznym konnym powozie, zrelaksować się w specjalistycznie wyposażonych centrach wellness czy wziąć udział w jednej z wielu kulturalnych imprez. Dla gości przygotowano również wiele atrakcji pod nazwą „Pakiety wrażeń”.

Jeśli szukacie miasta, które odwiedzić w Kraju Morawskośląskim, zainteresuje was Karvina.

Karvina jest miastem położonym w dolinie rzeki Olzy, na granicy z Polską, historycznie w regionie Śląska Cieszyńskiego. Więcej informacji na www.karvina.cz.

GŁÓWNE DANE

 • Położenie: północno-zachodnia część Czeskiej Republiki. Karvina leży w Kraju Morawskośląskim. Na granicy z Polską, część jego północnej granicy tworzy równocześnie granicę państwową z Polską.
 • Położenie geograficzne: 49° 51´30´´ szerokości północnej, 18° 32´15´´ długości wschodniej
 • Powierzchnia: 57,48 km²
 • Liczba obywateli: obecnie około 63 tys
 • Wysokość n.p.m. 210-230 m n.p.m.
 • Pierwsza pisemna wzmianka: 1268 r.

NASZE NAJ…

 • Najstarsze jodowo-bromowe uzdrowisko w Czechach
 • Mineralna woda – prehistoryczne źródła
 • Unikat – jeden zamek pozostały z trzech
 • Najbardziej pochylony kościół w Czechach
 • Unikalne przejażdżki w karocy według regularnego rozkładu jazdy
 • Najpiękniejsze kobiety w szerokiej okolicy (sławne trio piękności z Karviny: Miss Czech 2008 Zuzana Jandová, topmodelka Petra Němcová, Vícemiss Czech Radka Kocurová)
 • Wielokrotni mistrzowie ligowi w piłce ręcznej


ZABYTKI

Liczne znaczące zabytki Karwiny, które są zgromadzone w miejskiej strefie zabytkowej, wyglądają tak, jak wyglądały w dawnych czasach. Pierwsze kroki zaprowadzą turystę do historycznego jądra miasta, którego podstawę stanowi Masarykovo náměstí (Rynek Masaryka). Dominantą rynku jest bezspornie ratusz z renesansową wieżą, którego perspektywę uzupełnia historyczna żeliwna fontanna na środku placu i rząd mieszczańskich domów z cennymi stiukami i zdobieniami frontów. Przy północnym wejściu na plac nie sposób nie zauważyć rozległego zamkuFryštát o eleganckim wyglądzie w stylu empire z XVIII w. Wcześniej stał tu gotycki zamek książąt z rodu Cieszyńskich Piastów. Zamek był poddany gruntownej rekonstrukcji w latach 90-tych i został otwarty dla publiczności (zwiedzanie w 3 częściach).

Najstarszym zabytkiem miasta z okresu gotyku jest kościół Podwyższenia Krzyża, którego wygląd zmieniła dobudowa kaplicy Morawskiej w 1611 r. We wnętrzu kościoła są elementy barokowe, renesansowe i klasycystyczne. Zarówno wnętrze, jak i okolice kościoła obfitują w wiele cennych elementów. Przy okazji przebudowy zamku w stylu empire, połączono z nim murowanym korytarzem kościół, co tworzy romantyczne wejście do wielkiego parku zamkowego.

Spacer po tym wyjątkowym, bardzo cennym przyrodniczo parku krajobrazowym dosłownie zapiera dech w piersiach i jest wyjątkowym przeżyciem podczas wizyty w Karvinie.

Dalej dochodzi się do części strefy zabytkowej zawierającej obszar uzdrowiska Darkov, gdzie jest wiele zabytków architektonicznych w stylu budynków uzdrowiskowych, a także piękny park uzdrowiskowy. Dominuje tu Dom Wspólnoty w stylu wiedeńskiej secesji, który jest centrum życia kulturalnego uzdrowiska.

Wejście na obszar sanatorium umożliwia wyjątkowy zabytek techniki – most łukowy przez rzekę Olzę. Karvina ma jeszcze wiele innych pięknych zabytków poza strefą zabytkową. Przed wyjazdem koniecznie trzeba zwiedzić kolejny zabytek techniki – wieżę ciśnień, a przede wszystkim unikat na skalę międzynarodową kościół św. Piotra z Alkantary, który zachował się w dzielnicy Karvina-Doly jako jedyna znacząca budowla z pierwotnej architektury zanikłego 20-tysięcznego miasta Karvinné. Kościół stał pierwotnie o 37 m wyżej, a jego nachylenie wymusiło jego obniżenie. Dlatego wielu osobom przypomina wieżę we włoskiej Pizie.

CO W KARVINIE ODWIEDZIĆ I PRZEŻYĆ
Karvina jest miastem o bogatym życiu kulturalnym i społecznym. Odwiedzając ją w jakiejkolwiek porze roku, warto iść do teatru, na koncert albo śledzić liczne zawody sportowe. Licznie odwiedzane są imprezy tradycyjnie otwarte dla publiczności odbywające się na świeżym powietrzu. Więcej na

Oprócz tradycyjnych atrakcji turyści mogą wybrać z bogatej oferty „Pakietów Wrażeń” – oryginalnych propozycji sposobów spędzania wolnego czasu w Karvinie i okolicach zgodnie z różnorodnymi zainteresowaniami i indywidualnymi planami. Pośród „Pakietów Wrażeń” każdy znajdzie coś dla siebie, są tu bowiem sposoby tradycyjne i nietradycyjne, zabawne i romantyczne, dostarczające adrenaliny i relaksujące, z odrobiną szaleństwa i dające odpoczynek, dla zręcznych rąk i dokładnego oka i wiele innych.

Strategicznym miejscem, prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym jest zamek Fryštát, który oferuje zwiedzanie w sezonie od kwietnia do końca października, oprócz tego Galeria Narodowa jest tu otwarta przez cały rok. Romantycy mogą wybrać zamek na swoje wesele, a czy inne ceremonie i przyjęcia.

Zamek

 • zwiedzanie arystokratycznych wnętrz (2 części)
 • stała ekspozycja Galerii Narodowej z Pragi
 • odprowadzanie w kostiumach z epoki
 • nostalgiczne przejażdżki powozem w parku zamkowym
 • koncerty muzyki kameralnej i inne imprezy

Terenem rekreacyjnym miasta są Loděnice w parku zamkowym i nowoczesny letni basen. W Karvinie można wybierać z wielu sportowych propozycji. Jest kryty basen, zimowy stadion z lodowiskiem i halą wielofunkcyjną z wieloma boiskami do gry w tenisa, badmintona i squasha oraz fitness centrum.

Piękno miasta i okolicznej przyrody można poznawać pieszo lub na rowerze na regionalnych i miejskich trasach rowerowych i za granicą w przygranicznej Polsce.

Cykloprzedwodnik Cyklotrasy fajnym miastem – tematyczne trasy w Karwinie i okolicach.

Karwina jest znana ze swojego uzdrowiska i to nie tylko w Czechach, ale także w dalekich krajach. Uzdrowisko Darkov, położone w dwóch miejscach w Karvinie, rozpoczęło działalność w 1867 r. Dziś działa sanatorium Darkow w historycznej części miasta i nowsze Sanatorium Leczniczo-Rehabilitacyjne. Niedawno powstały centra relaksacyjne i wellness – Centrum Regeneracji i Witalny Świat. Tu można cieszyć się wyjątkowymi zabiegami leczniczymi i komfortem dostępnym dla każdego. Przyjedźcie i cieszcie się spokojnym otoczeniem, dogadzającą gościom obsługą, przyjemnymi odkrywaniem specjalności uzdrowiska. Pozwólcie się rozpieszczać.

Niezmiennie popularnym celem pielgrzymek jest pochylony kościół. Wielu zwiedzających jest zafascynowanych jego skomplikowaną historią i jednocześnie chce poczuć, jak to jest: stać na równej ziemi, gdy mury naokoło nich jakby padają.

Kościół św. Piotra w Alkantary – „czeska Piza”

 • Przekrzywienie o 6,80, na równej powierzchni, a jednak ukośnie
 • Opadanie gruntu pod kościołem – 37 m
 • Zwiedzanie z wykładem na zamówienie
Load More Related Articles
Load More By dawid
 • Praga

  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
 • Ostrava

  OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
 • Szpindlerowy Młyn

  Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…