Obszar tego regionu Czech dzieli się na mniejsze regiony turystyczne: kraina Machy, Góry Łużyckie, Izerskie, ziemia Szluknowska (Šluknovsko), ziemia Fryndlantska (Frýdlantsko), Czeski Raj, Czechy Północne oraz część Karkonoszy
Miasta:
Czeska Lipa to miasto o długiej historii, którego centrum miasta zostało uznane za miejską strefę zabytków. Przez miasto płynie rzeka Ploučnica, między meandrami której w XIII w. został założony zamek wodny Lipy.
Liberec. Witajcie w stutysięcznej metropolii północnych Czech, leżącej w kotlinie między Górami Izerskimi i Grzebietem Ještědskim. Turyści z całej republiki czeskiej i z zagranicy przyjeżdżają do Liberca, gdzie czeka na nich mnóstwo atrakcji – między innymi ZOO, ogród botaniczny, Galeria Regionalna, Muzeum Północnych Czech, Centrum Babylon.
Uzdrowiska:
Libverda – dawna siedziba szlacheckiego rodu Clam-Gallas jest dziś małym, uroczym i spokojnym uzdrowiskiem, które znajduje się w odległości ok. 30 km od Liberca. Nasz ośrodek leży w malowniczej dolinie północnego cypla Gór Izerskich na wysokości 424 m n.p.m. w Czechach, w pobliżu granicy z Polską (Świeradów Zdrój) i Niemcami (Zittau).
Kraina Machy (Máchův kraj)
Nazwa regionu związana jest z nazwiskiem największego czeskiego poety romantycznego Karla Hynki Mácha, dla którego tereny te były inspiracją do napisania głównych dzieł. Składa się z tzw.: Ralskiej pahorkatiny (zwanej też Polomené hory) i z tzw. Izerská tabule. Znaczną część regionu tworzy Park Krajobrazowy Kokořínsko pokryty lasami świerkowo-sosnowymi, pełen długich kanionów i wąwozów i ciekawych formacji z piaskowca. Rejon Ziemi Kokorzińskiej (Kokořínsko) nad urwiskami skalnymi doliny (Kokořínské údolí) wznosi się zamek Kokořín. W okolicach Kokořína – tzw. Kokořínský Důl. Najwyższym szczytem jest stromy szczyt Ralsko (696 m) z ruinami zamku. Najważniejsza rzeka to Ploučnice.
Największym i najpopularniejszym zbiornikiem wodnym jest Máchovo Jezero, otoczone wzgórzami Ralské pahorkatiny z ruinami kilku zamków, spośród których do najbardziej znanych należą Bezděz oraz Ralsko. Pierwotna nazwa akwenu, to Velký rybník (Wielki staw). Założony został w 1367 r. przez Karola IV, króla Czech i Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Jezioro jest centrum turystycznym regionu, jest wokół niego dużo ośrodków rekreacyjnych. Położone pośrodku lasów i jest otoczone wieloma szlakami turystycznymi i rowerowymi (dookoła jeziora odbywa się co roku bieg). Do najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych należą Doksy oraz Staré Splavy.Rejon Ziemi Czeskolipskiej (Českolipsko) należy do atrakcyjnych terenów wypoczynkowych, przede wszystkim dzięki różnorodności krajobrazu. Przyciąga sympatyków turystyki pieszej i rowerowej oraz miłośników historii. Krajobraz kształtują także stawy, spośród których do najbardziej znanych należą Holanské rybníky oraz Hamerský rybník w znanej miejscowości wypoczynkowej Hamr na Jezeře. Świadectwem bogatej historii tego regionu są liczne zamki i pałace. Od dawien dawna swoje posiadłości budowały tu znane rody szlacheckie a wiele miast Ziemi Czeskolipskiej stanowiło ich siedzibę.
Góry Łużyckie (Lužické hory)
Niewielki przygraniczny masyw górski, ograniczony miastami Česká Kamenice, Nový bor i Liberec.Mają strome szczyty pochodzenia wulkanicznego (jak np. Luž, Hvozd, Jedlová lub Klíč), wystające zgęstych lasów. Góry Łużyckie to obszar wyjątkowo czysty ekologicznie. Żyją tu m.in. jelenie, sarny i muflony, jest wiele rzadkich gatunków roślin. Najwyższy szczyt to Ještěd (1012 m) z charakterystyczną wieżą widokową, skąd rozciąga się wspaniały widok, także na tereny Niemiec i Polski. Piękna panorama widokowa rozciąga się także z wieży widokowej Jedlová oraz szczytów Klíč i Luž. W górach Łużyckich jest wiele oznakowanych szlaków turystycznych i rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. Na terenie jest kilka ruin zamków: Tolštejn, Slup, Grabštejn oraz Lemberk oraz wiele przykładów architektury ludowej (np. domy o konstrukcji zrębowej z dachami dwuspadowymi).
Całe Góry Łużyckie i miasto Liberec mają bogatą bazę noclegową wszystkich kategorii, (pensjonaty, chaty, schroniska i hotele).
Ziemia Szluknowska (Šluknovsko)
Najbardziej na północ położony region Czech. Przez wiele stuleci region był pod wpływem sąsiednich Łużyc i ziem niemieckich. Na południu i południowym wschodzie sięga tu częściowo Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Łużyckie.
Nazwa regionu pochodzi od miasta Šluknov, najbardziej na północ położonego miasta Czech, pośrodku Kotliny Szluknowskiej. Inne miasta regionu: Rumburk i Varnsdorf (w sąsiedztwie Gór Łużyckich w kotlinie rzeki Mandaty).
Krajobraz jest bardzo zróżnicowany i atrakcyjny dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych.
Góry Izerskie
Najbardziej wysunięte na północ pasmo górskie Czeskiej Republiki. Graniczy od wschodniej strony z Karkonoszami, a od zachodu z Górami Łużyckimi. Najwyższym szczytem jest leżąca na terenie Polski Wysoka Kopa (1126 m), po czeskiej stronie najwyższy jest Smrk (1124 m). Pod Smrkiem właśnie wypływają źródła rzeki Izery, od której pochodzi nazwa pasma. Inne rzeki na terenie Gór Izerskich to Desná, Smědá i czarna Nysa. Formacje skalne w Górach Izerskich (jak grzyby, skalne garnki, labirynty i bramy) utworzone są z granitu. Drugą skałą często występującą jest bazalt.Najważniejsze miasta regionu to Liberec oraz Jablonec nad Nisou. Miejscowości turystyczne: Bedřichov, Janov nad Nisou, Albrechtice v Jizerských horach, Kořenov (na granicy z Karkonoszami). Góry Izerskie należą do najstarszych obszarów chronionego krajobrazu w Czechach. Jest tu kilka wieży widokowych: Bramberk, Černá Studnice, Královka, na górze Smrk.
Turyści mogą w Górach Izerskich korzystać z wielu szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Zimą są tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, zarówno zjazdowego, jak i biegowego (tzw. Magistrala Izerska, o dł. 75 km). Region zapewnia bogatą bazę noclegową (pensjonaty, chaty, schroniska i hotele).
Ziemia Fryndlancka (Frýdlantsko)
Leży na północ od Gór Izerskich, jest z nimi powiązany historycznie. Największą część zajmuje Frýdlantská pahorkatina (Wyżyna Frydlandzka), z pagórkami o wys. od 350 do 450 m, pomiędzy którymi rozciągają się szerokie doliny.
Ziemia Frydlancka to kraina pełna pól, łąk i lasów, potoków (Malý i Velký Štolpich, Safírový potok). Można tu podziwiać wiele historycznych domów (np. domy o konstrukcji ryglowej, duże gospodarstwa, stodoły i nagrobki z piaskowca). To okolica idealna do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej – m.in. Pašerácká stezka (Ścieżka Przemytników), Pohodová stezka (Pogodna Ścieżka).
Na szczególną uwagę zasługują:
- miasta skalne (Prachovské skály, Hruboskalsko, Maloskalsko, Klokočské oraz Betlémské skály)
- doliny (Podtrosecká údolí, Dolina Izery, Plakánek)
- stawy (Jinolické rybníky)
- jaskinie (Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe /Bozkovské dolomitové jeskyně)
Czeski Raj to obszar gęsto pokryty siecią szlaków turystycznych i rowerowych. Tzw. Złota Ścieżka Czeskiego Raju o długości 123 km łączy najciekawsze miejsca regionu, m.in. Drábské světnički, zamek Kost, ruiny zamku Trosky, zamek Hrubá Skála, szczyt Kozákov. Na terenie Czeskiego Raju wyznaczono ponad 20 mniejszych obszarów objętych szczególną ochroną, m.in. rezerwaty przyrody Hruboskalsko, Příhrazské skały i dolina Podtrosecká, przez które biegną ścieżki dydaktyczne informujące o atrakcjach przyrodniczych, historycznych i zabytkowych.
Czeski Raj to także region pełen zabytków. Najbardziej znane zamki i pałace to:
- Sychrov
- Hrubý Rohozec
- Mnichovo Hradiště
- Dětenice, Trosky
- Kost
Do zabytków architektury ludowej należy Dlaskův statek w Dolánkach u Turnova. Miejscowości Malá Skála, Jinolice, Sedmihorky, Branžež to znane miejscowości turystyki letniej. W lecie w wielu miejscowościach Czeskiego Raju odbywają się cykliczne imprezy kulturalne.
W Czeskim Raju łatwo o miejsce noclegowe znajduje się wiele pensjonatów, hoteli, chat, schronisk i campingów.
MIASTA
Semily – Chcecie spędzić czas w pięknej krainie na terenie Czeskiego Raju, Karkonoszy i Izerskich Gór, jedynie 110 km na północ od Pragi? A więc witajcie w Semily!
TRASY TURYSTYCZNE
Mladá Boleslav – Chlum, dł. 17,5 km
Mladá Boleslav – pod Karlovým vrchem (3,5 km) – Dobrovice (8,5 km) – rozdroże koło Holych Vrchów (11 km) – Mladá Boleslav (17,5 km)
Złota Ścieżka Czeskiego Raju – Hruboskalsko, dł. 16 km
Turnov náměstí – Hlavatice (3 km) – Valdštejn (4 km) – zamek Hrubá Skála (7 km) – lázně
Sedmihorky (8,5 km) – Valdštejn (12 km) – Turnov rynek (16 km)
Jičín – Libosad
dł. 6,5 km
Jičín rynek – Libosad (2 km) – pod Zebínem (2,5 km) – Kbelnice (4,5 km) – Jičín rynek (6,5 km) dł. 8 km
Jičín rynek – Libosad (2 km) – Valdice (3 km) – pod Zebínem (4 km) – Kbelnice (6 km) – Jičín rynek (8 km)
Kalich – Chléviště, dł. 5 km
Besedice (parking) – Pánovo pole skrzyżowanie (2,5 km) – Besedice (5 km)
Sobotka – Plakánek – Kost, dł. 13 km
Sobotka rynek – Roubenka (4,5 km) – Kost (6,5 km) – Libošovice (9 km) – Sobotka rynek (13 km)
Lomnickem na Tábor
dł. 10,5 km
1.Lomnice nad P. rynek – Tábor (3 km) – Morcinov (6 km) – Popelka (7,5 km) – Lomnice nad P. rynek (10,5 km)
dł. 14 km
2.Lomnice nad P. rynek – Tábor (3 km) – odgałęzienie na Cidlina (7,5 km) – Morcinov (9,5 km) – Popelka (11 km) – Lomnice nad P. rynek (14 km)
Maloskalskem
1. Malá Skála – Frýdštejn (2,5 km) – Kopanina (4 km) – Malá Skála (7 km)
2. Malá Skála – Frýdštejn (2,5 km) – Drábovna (6,5 km) – Malá Skála (10,5 km)
Riegrova stezka, dł. 19 km
Semily rynek – Podspálov (5,5 km) – Železný Brod (9,5 km) – odgałęzienie na Krkavčí skálę (15 km) – Semily rynek (19 km)
Z Rovenska na Trosky Boreckými skalami, dł. 12 km
Rovensko pod T. rynek – Borek (3,5 km) – Trosky (7 km) – Rovensko pod T. rynek (12 km)
Podtrosecká údolí, dł. 10 km
Vidlák – U Přibyla (3 km) – Nebákov (5 km) – Trosky (8 km) – Vidlák (10 km)
Příhrazy – Branžež
dł. 6 km
1. Příhrazy – Staré hrady (1,5 km) – Na Krásné vyhlídce (3 km) – Hrázka (4,5 km) – Příhrazy (6 km)
dł. 16 km
2. Příhrazy – Staré hrady (1,5 km) – Na Krásné vyhlídce (3 km) – Hrázka (4,5 km) – odbicie do Hynště (5 km) – Černá louže (6,5 km) – Nová Ves (9 km) – Srbsko (11,5 km) – Příhrazy (16 km)
Strażnicy Izery
dł. 10 km
1. Mladá Boleslav – Zvířetice (9 km) – Bakov n. Jizerou (10 km)
dł. 20 km
2. Mladá Boleslav – Zvířetice (9 km) – Bítouchov (11 km) – Josefův Důl (14 km) – Debř (16,5 km) – Mladá Boleslav (20 km)
Turnov – Klokočské Skály
dł. 8,5 km
1. Turnov rynek – odbicie do skały Zdenčina skála (4,5 km) – Klokočské průchody (6,5 km) – Rotštejn (7,5 km) – Na Špici autobus (8,5 km)
dł. 13 km
2. Turnov rynek – odbicie do skały Zdenčina skála (4,5 km) – Klokočské průchody (6,5 km) – Turnov nám. (13 km)
Valečov – Drábské světničky
dł. 8 km
1. Valečov – Skalka (1,5 km) – Drábské světničky (4 km) – Valečov (8 km)
dł. 10 km
2. Valečov – Skalka (1,5 km) – Drábské světničky (4 km) – Na Krásné vyhlídce (6 km) – Skalka (8,5 km) – Valečov (10 km)
Železnice – Tábor – Bradlec
dł. 16,5 km
Železnice rynek – Tábor (5 km) – Klepanda (11 km) – Železnice rynek (16,5 km)