Náchod jest kulturalnym, sportowym i turystycznym centrum regionu Kladské pomezí. Znajduje się na granicy z Polską (4 km od centrum Kudowy) pomiędzy Karkonoszami a Górami Orlickimi, blisko „skalnych miast” z piaskowca w Teplicach nad Metují i Adršpach. Náchod, na skrzyżowaniu krajowych tras rowerowych, jest idealnym punktem wypadowym dla turystyki rowerowej, samochodowej i pieszych wycieczek po Kraju Královéhradeckim i województwie dolnośląskim.

Dojazd
Do Náchodu można dojechać samochodem z Polski drogą międzynarodową E67, są także regularne połączenia autobusowe z Kladska i Kudowy. Z Náchodu jest wiele korzystnych połączeń do Hradce Králové, Brna, Pragi i okolicznych ośrodków turystycznych – Dvůr Králové nad Labem z ZOO lub ośrodka narciarskiego Deštné w Orlickich Górach.

Náchod jest poprzecinany ścieżkami rowerowymi, w sezonie letnim z Náchodu kursują cyklobusy do Jestřebích Gór i polskiego Karlowa. Kolejne cyklobusy jeżdżą przez Náchod do Karkonoszy i Gór Orlickich.

Ścieżki edukacyjne
Ścieżka edukacyjna „Běloves i Dobrošov” po murach obronnych z lat 1936-38
Ścieżka edukacyjna bitwy 1866
Miejski okrąg śladami Josefa Škvoreckiego

Zabytki miasta Náchod

 • Zamek państwowy  najbardziej znana budowla miasta zaliczana do narodowych zabytków kultury. Pierwotnie gotycki zamek założony przez rycerza Hron z Náchodu przed rokiem 1253 r.
 • Kościół przycmentarny św. Jana Chrzciciela – wczesno-gotycki wybudowany w I połowie XIII w. Najstarsza budowla w mieście.
 • Dziekański kościół św. Wawrzyńca z XIV w. na placu Masaryka
 • Kościół św. Michała z XVIII w. – jednonawowa arkadowa budowla barokowa
 • Cmentarz wojskowy z bitwy 1866 powstał dzięki oficerowi armii, będącego później właścicielem majątku nachodskiego księciowi Schaumburg-Lip
 • Dobrošov – Jiráskova chata z wieżą widokową według projektu architekta Dušana Jurkoviča. Otwarta 1 grudnia 1923.
 • Centrum miasta – strefa zabytkowa – architektura XIX i XX w. w stylu funkcjonalizmu według projektów najlepszych czeskich architektów.
 • Miejski teatr dr. Josefa Čížka – najświetniejsza budowla secesyjna w Náchodzie według projektu architekta Alojza Čensky‘ego. Otwarty w 1914 r.
 • Miejska biblioteka – wystawny dwupiętrowy dom szeregowy zaprojektowany przez architekta Otakara Novotné’go z 1931 r. dla przedsiębiorcy Cyrila Bartoně Dobenína.
 • Nowy ratusz  w stylu czeskiego neorenesansu według projektu architekta Františka Podhájské’go z 1940 r. Siedziba miejskiego urzędu.

Sport i czas wolny 
Kąpielisko Jiráskovo, basen, lodowisko , korty tenisowe, dziecięce boisko ćwiczeniowe, trasy iścieżki rowerowe, bowling. squash.
Relaks: jaskinia solna, hotel Vyhlídka – basen ze słoną wodą, centrum relaksu hotel Tommy (wanna do masażu, basen, sauna, i łaźnie).

Load More Related Articles
Load More By dawid
 • Praga

  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
 • Ostrava

  OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
 • Szpindlerowy Młyn

  Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…