Malownicze miasto Nowy Jiczyn (czes. Nový Jičín) leżące na południowym skarju Bramy Morawskiej na Podbeskidziu, powstało prawdopodobnie w latach 80. XIII wieku na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących z Polski i Śląska do Czech i Węgier, co sprzyjało jego rozwojowi. Jednak najstrasza pisemna wzmianka o mieście pochodzi dopiero z roku 1313. Potwierdza to dokument wydany przez króla Jana Luksemburskiego, który udziela miastu prawa pobierania cła i myta.

Nowy Jiczyn może się pochwalić niezwykle dużą ilością zabytków, które tworzą Miejski Rezerwat Zabytków powstały w 1967 roku. Z zabytków kultury warto zobaczyć regularny kwadratowy rynek, który nie ma sobie równych w Czechach. Znajdują się tu cenne kamieniczki z podcieniami na wszystkich pierzejach rynku. Spośród wielu wspaniałych budynków godną uwagi jest wyróżniająca się, renesansowa kamienica z dwupiętrowymi loggiami, znana pod nazwą Stara Poczta. Bezsprzecznie najbardziej pokaźnym budynkiem na rynku jest ratusz, ozdobiony wieżą zegarową i galerią. Na środku rynku stoi słup morowy ochodzący z pocz. XVIII wieku i kamienna fontanna z rzeźbą tańczącej pary w strojach ludowych. Na płycie rynku znajduje się także rzeźba i fontanna św. Mikołaja. Jest tam zarys drogi, która w przeszłosci prowadziła przez rynek. Nowym elementem na rynku jest tzw. Fontanna czasu, na którą składa się 9 wodotrysków, wyrzucających wodę wprost z płyty rynku. Monumentalny wygląd rynku został gustownie dopełniony nowobarokową kopułą wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tuż obok świątyni, na stronie południowo-wschodniej miasta, znajduje się sześcioboczna baszta, która reprezentuje zachowaną część murów miejskich z roku 1613.

Najstarszym zabytkiem miasta jest, pierwotnie gotycki, zamek panów z Kravař, zbudowany końcem XIV wieku. Na jego miejscu powstał w ciągu XV i XVI wieku renesansowy pałac, kryjący w sobie małą cytadelę miejską, zbudowaną w okresie tureckich najazdów. Dzisiaj w budynku pałacu Žerotínskiego ma swoją siedzibę Muzeum Nowojiczyńskie, w którym znajduje się stała i jedyna w swoim rodzaju ekspozycja kapeluszy, które produkuje się w tym mieście już od 1799 roku. Oryginalną wystawę Nowy Jiczyn – miasto kapeluszy poświęconą procesowi ich tworzenia, można zobaczyć w Centrum Turystycznym. Dzięki interaktywnym elementom tej wystawy weźmiecie Państwo aktywny udział w zwiedzaniu oraz odkryjecie urok powstawania kapeluszy od pozyskania surowca po finalny ozdobiony produkt. Centrum Turystyczne znajduje się na palcu Masaryka (Masarykovo náměstí) w tzw. Domu Laudona, w którym sławny austriacki marszałek zmarł w 1790 roku. Właśnie generałowi Laudonowi zostanie poświęcona nowa interaktywna wystawa, która zostanie udostępniona zwiedzającym końcem 2014 roku.

Co roku w Nowym Jiczynie organizowanych jest wiele imprez kulturalnych i sportowych. Do najistotniejszych należy wesoła i ekscentryczna impreza pt. Palenie czarownic, która ma miejsce zawsze w ostatni dzień kwietnia. W okresie od czerwca do sierpnia odbywa się Nowojiczyńskie lato, kiedy to na przestrzeniach miejskich występują teatry, zespoły i artyści z całych Czech. Szczytem sezonu są Uroczystości miejskie, czyli tradycyjna impreza na palcu Masaryka na początku września. Wciągu całego roku na rynku odbywa się Nowojiczyński jarmark z bogatym programem towarzyszącym.

Miasto jest doskonałą bazą do bliższych i dalszych wycieczek. Przez cały obszar przebiegają oznaczone trasy turystyczne, rowerowe i ścieżki dydaktyczne. Dla miłośników przyrody na obrzeżach miasta znajduje się parku leśnego Skalky (Skałki). Do celów rekreacyjnych służy zalew Čerťák, gdzie oprócz pływania można także wędkować. Tylko 3 km od centrum znajduje się ośrodek narciarski Svinec.

Centrum informacji turystycznej Nowy Jiczyn
Masarykovo náměstí 45/29, 741 01 Nový Jičín
Tel. +420 556 711 888, 556 768 288
e-mail: icentrum@novyjicin-town.cz
www.icnj.cz
www.novyjicin.cz

 

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…