Miasto Přerov leży pośrodku Moraw, na obu brzegach rzeki Bečvy. Dzięki swemu położeniu geograficznemu jest także nazywane skrzyżowaniem lub sercem Morawy. W mieście żyje około 50 000 mieszkańców. Zasiedlenie tej okolicy sięga czasów prehistorycznych, o czym świadczą znaleziska archeologiczne o światowej sławie w Předmostí u Přerova. W XIX w. rozpoczęto tam pierwsze profesjonalne wykopaliska, a także dziś archeologowie są zaskakiwani nowymi znaleziskami. Na przykład w 2007 r. odnaleziono prawie 2-metrowy kieł mamuci!

Najstarsza pisemna wzmianka o Přerovie pochodzi z 1141 r., a tytuł miasta królewskiego nadał mu Przemysław Otokar II w 1256 r. Potem na długi czas Přerov stał się siedzibą szlacheckiego rodu Pernštejn i Žerotín. Wielką rolę w rozwoju miasta odegrał także czeski kościół ewangelicki – Unia Braci. Dzięki nim Přerov stał się w XVI w. ważnym ośrodkiem kulturalnym, siedzibą biskupstwa i miastem, na które wpływ miała znana szkoła bractwa. W 1523 r. w Přerovie urodził się Jan Blahoslav, autor czeskiej gramatyki. Kolejnym znanym człowiekiem związanym z Přerovem był Jan Amos Komenský. Uczęszczał do tutejszej szkoły w latach 1608-11, a następnie w niej nauczał w latach 1614-18.

Górny rynek 
Górny Rynek tworzy historyczne jądro miasta. Wspólnie z kompleksem średniowiecznych murów z 10 basztami, otworami strzelniczymi i bramą wychodzącą w kierunku ulicy łączącej Górny Rynek z nabrzeżem rzeki Bečvy tworzy historyczną część miasta: Miejską Strefę Zabytkową. Na rynku znajdują się domy mieszczańskie z XV i XVI w., najcenniejszy z numerem 31 nazywany jest Domem Korwińskim. Jego nazwa pochodzi od bezprecedensowej wizyty króla węgierskiego Macieja Korwina.

 

Zamek 
Dominanta miasta, którą jest bezspornie přerovski zamek, widać również z Górnego Rynku. Zamek wybudowano na miejscu pierwotnego grodu pochodzącego prawdopodobnie z XI w. Od początku zamek pełnił funkcję obronną i strażniczą w miejscu skrzyżowania szlaków handlowych i przejścia przez rzekę Bečvę. W połowie XV w. Vilém z Pernštejna rozpoczął przebudowę grodu na zamek. Wieża zamku ma 43 m i na szczyt można się dostać po 72 schodach. Obecnie wnętrza zamku przeznaczone są na muzeum noszące imię światowej sławy pedagoga Jana Amosa Komenskiego, który działał w Přerovie. W muzeum można zapoznać się z dużym i unikalnym zbiorem map Komenskiego, znaleziskami archeologicznymi, zbiorami entomologicznymi, etnologicznymi oraz wystawą klas szkolnych od XVII w.

Galeria miasta Přerova 
W lutym 2010 r. uroczyście otwarto nową galerię miasta Prerov. Znajduje się w piwnicach zamku i powstała po przebudowie stolarni. Wszyscy miłośnicy sztuki mogą napić się tu kawy i podziwiać interesujące dzieła sztuki.

Dom Miejski 
W centrum miasta stoi Dom Miejski, budynek z 1897 r. Jest to kulturalne i społeczne centrum, w którym odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty i różne spotkania. Można tu także odwiedzić stylową restaurację, napić się kawy, zjeść dobry posiłek i przekonać się o wysokim poziomie oferowanych usług w przyjemnym otoczeniu. Do najbardziej znanych imprez z długą tradycją, które tu się odbywają należy Czechosłowacki Festiwal Jazzowy.

Park Michalov 
W czasie wizyty w mieście nie można przegapić wizyty w parku miejskim Michalov, uznanym za zabytek kultury w 1992 r. Ten park jest najstarszym i najbardziej rozległym sadem dekoracyjnym i prawdziwą chlubą miasta. W parku jest przyjemna restauracja z ogródkiem, altana koncertowa i rozarium. Dzieci mogą korzystać z 3 boisk z powierzchnią trawiastą do gry w „Eton Fives” (Hand-Tennis).

Pomnik łowców mamutów 
W miejscu archeologicznych znalezisk Předmostí u Přerova znajduje się pomnik łowców mamuta, wybudowany w 2006 r. w miejscu odnalezienia kości zwierząt z okresu paleolitu. Są tam widoczne zachowane kości mamuta oraz pojedyncze kości innych średnich i mniejszych zwierząt.

Ścieżki edukacyjne

 • Do prehistorii Předmostí”
  Podczas spaceru ścieżką edukacyjną o długości prawie 9 km z tablic naukowych można dowiedzieć się o czasach prehistorycznych i nowożytnej historii obszaru archeologicznego stanowiska Předmostí u Přerova. Na pomniku łowców mamutów można przyjrzeć się kościom mamuta i innych zwierząt z epoki paleolitu.
 • Po Prerovskich bagnach”
  Ścieżka prowadzi leśnymi drogami przez 12 kilometrów wzdłuż rzeki Bečvy. Dzięki 18 ilustrowanym tablicom informacyjnym można poznać setki pierwotnych organizmów. Trasa prowadzi najbardziej malowniczymi zakątkami Přerova, dochodzi do miejskiego parku Michalov oraz narodowego rezerwatu przyrody Žebračka.
Load More Related Articles
Load More By dawid
 • Praga

  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
 • Ostrava

  OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
 • Szpindlerowy Młyn

  Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…