Rynek Zygmunta Freuda, domy mieszczańskie na rynku, rzeźby Panny Marii – rynek ma kwadratowy kształt o długości boków ok. 90 m. Na środku znajdują rzeźby Panny Marii z Jezusem oraz statuy św. Rocha i Floriana. Fontanna stała tu już w II poł. XVI w., rzeźby są młodsze (1899 r). Po trzech stronach rynku są arkady, były też na czwartej stronie, ale w XIX w. je zabudowano. Ratusz stoi tu dopiero od 1938 r.

Muzeum i izba pamięci Zygmunta Freuda i muzeum regionalne jest w dawnym gimnazjum pijarów. Obok stoi kościół św. Walentyna z renesansową wieżą z 1596 r. Pierwotny drewniany kościół został przebudowany w stylu barokowym w latach 1760-66.

Dom rodzinny Zygmunta Freuda – Příbor jest miejscem urodzenia założyciela nurtu psychoanalizy Zygmunta Freuda. W jego domu rodzinnym znajduje się ekspozycja, która przedstawia światowej sławy lekarza i naukowca jako miłośnika humoru, kolekcjonera żartów i autora wielu inspirujących opinii.

Kościół farny Narodzenia Panny Marii – Dominanta miasta z wieżą o wysokości 54 m. Kościół wybudowany w XIII w. Nawa i prezbiterium są stylu gotyckim, dwie kaplice renesansowe.

Gimnazjum Masaryka – Fasada gimnazjum jest ozdobiona rzeźbami Františka Úprky, przedstawiającymi chemię, architekturę, inżynierię budowlaną i mechaniczną. Przed budynkiem gimnazjum stoi pomnik T. G. Masaryka, który wielokrotnie odwiedzał miasto.

Kollegium Pijarów w Přiborze – należy do najbardziej znaczących zabytków miasta. Założone zostało 05.02.1694 przez Karola II z Liechtensteinu. Budynek został wzniesiony w latach 1694–1700 wg projektu kromieryżskiego architekta Giovanni Pietro Tencalli i ze względu na wiek jest jedenastym kollegium pijarskim w Czechach. Obecnie znajduje się w nim muzeum ze stałą ekspozycją poświęconą Zygmuntowi Freudowi, a także Biblioteka Miejska, szkoła podstawowa sztuk pięknych, a w pomieszczeniach refektarza odbywają się uroczystości ślubne oraz imprezy kulturalne.

Miejskie Centrum Informacyjne Příbor
Náměstí Sigmunda Freuda 19
742 58 Příbor
tel.: +420 556 455 442
fax: +420 556 455 444
e-mail: mic@pribor-mesto.cz
www.pribor.eu

Region Lašská brána Beskyd (www.lasska-brana.cz)

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…