Miasto, które ma ok. 9 tys obywateli, leży w kraju Libereckim w regionie turystycznym Czeski Raj. W odległości 20 km znajdują się górskie grzbiety i ośrodki turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich, zamki, pałace i skalne miasta regionu Czeski Raj. W bezpośredniej bliskości miasta znajduje się unikalny kanion rzeki Izery ze ścieżką Riegrovą i Bozkovskie jaskinie dolomitowe.
Z wieży widokowej na szczycie Kozakov przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć aż jedną czwartą Czech. Coś dla siebie znajdą u nas zarówno miłośnicy pieszej i rowerowej turystyki, jak i para-glidingu, geo-coachingu, golfa i narciarstwa. Wiele możliwości daje też Centrum Sportowe. Turyści zainteresowani kulturą mogą odwiedzić muzeum i kilka galerii.
Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1352 r., choć można przypuszczać, ze Semily istniały nawet wcześniej. Były własnością rodów szlacheckich (które wybudowały tu twierdzę, zamek). Zamek, browar, lasy i inne dobra miasto Semily odkupiło do francuskiego rodu Rohan w 1899 r.

Atrakcje miasta 

Kościół św. Piotra i Pawła

Wybudowany w 1911 r. na miejscu kościoła, który pochodził z 1702 r. Nowy kościół jest trójnawowaą bazyliką. Od 1994 r. zaliczany do zabytków kultury Czeskiej Republiki. Z galerii na wieży można podziwiać ładny widok na miasto i okolicę.

Kościół św. Jana Chrzciciela 
Kościół w Koštofranku jest jedną z najstarszych budowli w Semilach. Dawny kościół drewniany spłonął w 1691 r. Kamień węgielny pod nowy kościół położono w 1723 r., a 4 lata później budowa była ukończona. Wzdłuż południowej ściany kościoła stoi rzeźba Jana Nepomucena, dzieło A. Suchardy.

Muzeum i Izerska Galeria 

Oferuje, oprócz sezonowych wystaw, dwie stałe ekspozycje „Osobowości Semilska“ oraz (Nie)zapomniana przeszłość“. Barokowy budynek pochodzi z 1760 r. i należy do najstarszych w Semilach. Jest znany także z tego, że w 1882 r. urodził się tu i spędził swoje dzieciństwo pisarz i dziennikarz Ivan Olbracht.

Centrum sportowe 

Kompleks oferujący wiele możliwości sportu, relaksu, zabawy. Oferuje zakwaterowanie typu hotelowego, przestrzenie umożliwiające uprawianie różnych sportów (centralna hala do tenisa, kort do squasha, aerobic, tenis stołowy). Dostępne usługi relaksowe to sauna, solarium i masaże.

Pola golfowe 

Znajduje się w pięknym półwyspie otoczonym rzeką Izerą. 9-dołkowe pole na otwartym powietrzu działa już od 1970 r. Mimo, że relatywnie krótkie, jest wymagające pod względem dokładności uderzeń. Wychowało się na nim wielu najlepszych graczy czeskich.

Atrakcje w okolicy miasta

Bozkowskie dolomitowe jaskinie 

Z największym podziemnym jeziorem w Czechach należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji całego kraju. Jaskinie są unikalne pod względem wielkości i ilości krzemowych form. Długie na ponad 1000 m są największym znanym systemem jaskini w północnych Czechach.

Kozákov (744 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt Ještědsko-kozákovskiego grzbietu. Od 2005 r. należy do sieci europejskich geoparków UNESCO. Na szczycie stoi Riegrova chata turystyczna i wieża obserwacyjna wysoka na 24 m, z której przy dobrej pogodzie widać jedną czwartą powierzchni Czech. Kozákov jest nie tylko punktem widokowym, w zimie centrum narciarskim, ale także centrum para-glidingu. Ze szczytem wiąże się wiele opowieści i legend związanych ze znajdowanymi tu kamieniami szlachetnymi. Na szczyt prowadzi 10 oznaczonych turystycznych tras.


Krkavčí skała

Pierwszy obiekt dostępny i zaadaptowany dla potrzeb turystów na Semilsku, można go więc nazwać „przodkiem“ turystyki. Punkt widokowy na skale był otwarty już w 1905. CI, którzy tu zawitają, zostaną otoczeni romantycznym widokiem za skały na głęboki na 100 m kanion rzeki Izery i ścieżkę Riegrovą.

Muzeum Techniki Loukov

Znajduje się przy tzw. drodze izerskiej z Semily do Jilemnic. Obecnie dysponuje 3 000 eksponatami wyprodukowanymi do 1945 r. Zwiedzający znajdą tu 40 stacjonarnych silników, 40 motocykli, automobile, łodzi i inne techniczne rzadkości. Miłośnicy historii mogą tu wrócić do czasów, gdy kończyły się czasy pary wodnej, a nastawała era benzyny.

Ścieżka Riegrova
5- kilometrowa edukacyjna ścieżka prowadzi z Semily do Podspálova i jest na niej wiele ciekawych miejsc. Np. blisko 80-metrowy most, punkt widokowy Böhmova, za którym otwiera się piękny widok na skałę Krkavčí. Na końcu ścieżki, w miejscu połączenia rzek Izery i Kamienicym, jest nowo-otwarta hydroelektrownia.

 


Podspálovska hydroelektrownia

Jest między miastami Železný Brod i Semily, w miejscu połączenia rzek Izery i Kamienicy. Budowa rozpoczęto w 1921 r. Hydroelektrownia została otwarta w 1926 r. Działała bez zarzutu przez 72 lata. W 1998 r. wymagała rekonstrukcji i od 1999 r. działa znowu. Od 2009 r. otwarta dla publiczności.

Roztocki młyn 

Typowy młyn podkarkonoski. Znajduje się w Staroveskim potoku w romantycznej dolinie Fiedlerovej. Fach młynarski przechodził tu z ojca na syna już od 1685 r. Ciekawostką jest urządzenie do czyszczenia mąki z 1840 r.

Ścieżka Kamenickiego 

Oznaczony na żółto szlak turystyczny z Bítouchova po górskiej grani przy dolinie Izery, o długości 3,5 km. Niebieski szlak doprowadzi turystów do Podspálova.

Muzeum szlachetnych kamieni
Małe muzeum we wsi Kozákov.

Turystyka rowerowa
Różnorodny i pagórkowaty teren Semilska kusi coraz więcej miłośników turystyki rowerowej.
Tutejsze trasy są odpowiednie dla rowerzystów wszystkich kategorii wiekowych i o różnych umiejętnościach. Na trasach serwisy rowerowe i sklepy z produktami potrzebnymi rowerzystom. Sieć oznaczonych tras rowerowych połączona jest z trasami w Czeskim Raju prezentujące najciekawsze miejsca i turystyczne obiekty w regionie. Można połączyć korzystanie z tras rowerowych z sezonowymi autobusami w Czeskim Raju. Działają specjalne linie przystosowane do przewozu rowerów. Więcej informacji na stronach internetowych Czeskiego Raju: www.cesky-raj.info.

Oznaczone trasy rowerowe (Semily i okolice):
Wycieczka rowerowa Górnym Pojizeřím

Wycieczka rowerowa Pólnocnym Pojizeřím

Wycieczka rowerowa od Izery na Kozákov

4170 (Turnov > Malá Skála >) Žel. Brod > (Bozkov) > Semily > Háje nad Jizerou > Vysoké nad Jiz.
4171 (Jičín >) Tábor > Lomnice nad Popelkou > Libštát > Jilemnice
4173 Jilemnice > Mříčná > Dolní Sytová > Roprachtice > Jesenný
4174 Lomnice nad Popelkou > Košťálov > Benešov u Semil > Bozkov > Vysoké nad Jizerou
4175 (Železný Brod >) Záhoří > Semily > Slaná > Kundratice (> Nová Paka)
4176 Semily > Kozákov > Tatobity > Rovensko pod Troskami > Újezd pod Troskami

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…