Štramberk (Miejski rezerwat zabytków)

Zamek Štramberk – Ruiny zamku, którego pochodzenie nie jest znane. W latach 1901-1903 wieża Trúba w kształcie walca (wysokość 40 m) została pokryta dachem i dostosowana do pełnienia funkcji widokowych.

Jeskyně Šipka – leży na północnym stoku wzgórza Kotouč. 26 sierpnia 1880 K. J. Maška odnalazł tu ułamek dolnej szczęki dziecka neandertalczyka – tzw. „Szczęka z Šipki“.

 

Galeria miejska pod płytą rynku (budynek Miejskiego centrum informacji) – stara hala targowa przy bramie dolnej, jeden z najstarszych budynków w mieście, widoczna na pocztówce już z 1722 roku. Wpisana na listę Zabytków kultury narodowej (Národní kulturní památka – NKP). Od roku 1822 służyła jako kramy mięsne. Najpierw znajdowało się tutaj muzeum miejskie, później muzeum Zdeňka Buriana. Od roku 2011 odbywają się tutaj wystawy okolicznościowe. Obok budynku znajduje się studnia o konstrukcji zrębowej (NKP).

Ogród botaniczny – mieści się w południowej części dawnego wapiennego kamieniołomu (Dolní Kamenárka) i jego okolicach. Główną część ekspozycji kamiennego ogrodu tworzą społeczeństwa miejscowych roślin typowe dla ciepłych wapiennych zboczy. Ciekawy jest kamienny labirynt i nowo odkryta przepastna jaskinia. Szlaki górskie są często odwiedzane.

Muzeum Novojičínska – filia w Štramberku oraz Muzeum Zděňka Buriana w Štramberku – oba muzea mieszczą się w późnobarokowej gospodzie na rynku (budynek nr 31 – NKP). W 2011 roku doszło do zmiany ekspozycji Muzeum Novojičínska. Na parterze znajduje się klasa szkolna i gabinet z początku XX w. Pierwsze piętro poświęcono historii miasta i zbiorom etnograficznym. Na odremontowanym poddaszu mieści się zaś Muzeum Zdeňka Buriana. Na wystawie regularnie zmieniane są prace znanego na całym świecie malarza i ilutratora Zdeňka Buriana. Ekspozycje dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Galeria Jaroňka – Wystawa obrazów secesyjnego malarza Bohumíra Jaroňka, wielkiego miłośnika miasta Štramberk (Rynek, nr 7).

Muzeum marionetek i panoptikum – znajdują się na rynku w domu nr 40. W Muzeum marionetek jest ponad 450 kukiełek, pochodzących przeważnie z przełomu XIX i XX wieku. Zostały one wypożyczone z prywatnych zbiorów prof. Milana Knížáka. Panoptikum znajduje się na piętrze budynku. Pod jednym dachem spotkali się naturalnej wielkości: zamyślony jezuita Tanner przedstawiony w komnacie zamkowej, zainspirowany Jaroněk przy palecie malarskiej, zachwycony archeolog Maška w jaskini Šipce i pan doktor Hrstka, pochylający się nad modelem Štramberka. Są to zatem osobistości, których imiona już na zawsze zapisały się w historii miasta Štramberk.

Perníkovka – Replika oryginalnego domu oszalowanego zwanego „Piernikowa Chałupka”. Znajduje się w niej ekspozycja tradycyjnych wyrobów cukierniczych (na skrzyżowaniu ulicy Jaroňkovej i Kopca).

 

Miejskie Centrum Informacyjne Štramberk
Zauličí 456, 742 66 Štramberk
tel.: +420 558 840 617, +420 736 670 494
e-mail: mic@stramberk.cz
www.stramberk.info

Region Lašská brána Beskyd (www.lasska-brana.cz)

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…