Górę Hostýn tworzą dwa szczyty – wyższy północny z wieżą widokową i zachodni z sanktuarium i domem zakonnym (718 m n.p.m.). Imponujące położenie Hostýna, dominujące na szerokich równinach Hané, jest na Morawach całkowicie niezwykłe a bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest tym sposobem najwyżej położoną budową sakralną na Morawach. Jest to najczęściej odwiedzane maryjne miejsce pielgrzymek w Czechach i od trzystu lat jest celem tysięcy pielgrzymów. Według legendy, w okresie najazdu Tatarów w XIII na górze schronili się mieszkańcy z nizin. Wówczas nadeszła silna burza i zniszczyła obóz Tatarów, którzy zrezygnowali z dalszego oblężenia. Ocalenie przypisano wstawiennictwu Najświętszej Marii Panny.

Wspaniała świątynia została zbudowana w 1747 roku i stoi na miejscu małej maryjnej kaplicy. Została zbudowana wg projektu Ignáca Cyrano z Bolleshausu, architekta ołomunieckich biskupów. Nad zewnętrznym portalem wejściowym znajduje się obraz Njaświętszej Marii Panny Świętohostyńskiej autorstwa znanego czeskiego malarza i autora mozaiek Viktora Foerstera. Składa się z 260.000 kolorowych kamyczków, które tworzą powierzchnię 26 m2 i przedstawia legendę o hostynskich wydarzeniach – dlatego Dzieciątko Jezus, które trzyma na rękach Maria Panna, rzuca błyskawice na obóz tatarskich dzikich najeźdźców. Masywne drzwi główne zdobi sześć brązowych kwadratowych pól z monogramami IHS i MARIA z czterema reliefami czeskich świętych. Wystrój świątyni przybliża odwiedzającym wydarzenia z tego miejsca za pomocą obrazów z życia świętych i historii świątyni. Namalowano tu około 900 postaci i twarzy oraz wiernie uchwycono znaczące wydarzenia, stroje z epoki, w tym stroje ludowe.

Znajdująca się na zewnątrz droga krzyżowa jest dziełem sławnego słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Przy jej budowie opierał się na tradycji wołoskich ludowych budów. Drogę krzyżową tworzy 13 zdobionych kapliczek. Droga krzyżowa była budowana etapami od 1904 roku aż do drugiej wojny światowej. Obrazy do poszczególnych stacji namalowali Jožo Uprka i Jano Köhler.

Najstarszą wieżą widokową na Morawach jest Hostynska wieża widokowa (735 m. n.p.m.) wysoka na 15 m. Kamień węgielny pod jej budowę położył cesarz Franciszek Józef I podczas swojej wizyty
w 1897 roku.

Święty Hostýn jest połączony siecią cyrylometodejskich tras pielgrzymkowych z kolejnymi dwoma maryjnymi miejscami pielgrzymek – Welehradem i Świętym Kopečkiem pod Ołomuńcem. Trasy te możecie pokonać pieszo bądź na rowerze w kilku odcinkach.

www.hostyn.cz

 

 • Cykloturystyka na Wołoszczyźnie

  Jeśli chcecie spędzić urlop na rowerze, najlepszym wyborem są Wschodnie Morawy. Bezpieczne…
 • Cykloturystyka na Kanale Baťy

  Dużym fenomenem i ulubionym celem turystów jest ścieżka rowerowa prowadząca wzdłuż Kanału …
 • Zoo Zlín

  W Lešnej pod Zlínem leży romatyczny secesyjny pałac z parkiem i wyjątkowym ogrodem zoologi…
Load More Related Articles
Load More By dawid
 • Karlštejn

  Najsłynniejszy czeski zamek, jeden z symboli królestwa czeskiego. Jego budowę rozpoczęto w…
 • Křivoklát

  Jeden ze starszych zamków królewskich na ziemiach czeskich. Wybudowany około 1230 r., jako…
 • Konopiště

  Zamek wybudowany w stylu wczesno-gotyckim przez biskupa Tobiáša Benešova, potem przebudowa…
Load More In Zwiedzanie
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…