Home Kraje Środkowe Czechy – Okolice Pragi

Środkowe Czechy – Okolice Pragi

8 min read
Możliwość komentowania Środkowe Czechy – Okolice Pragi została wyłączona
0
1,697

MIASTA

PRAGA (Praha) 
Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych stolic Europy. Stolica Czech, polityczne, gospodarcze i kulturowe centrum państwa. Leży nad rzeką Wełtawą, prawie w samym centrum Europy – niemal taka sama odległość dzieli ją od morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Północnego.

cz_poludniowe_m.jpgKutná Hora to jedno z historycznie najcenniejszych miast Republiki Czeskiej, słusznie uważane za skarbiec i klejnot kraju. Historia miasta rozpoczęła się we wczesnym średniowieczu i znaczenie Kutnej Hory stopniowo rosło w związku z wydobyciem srebra.ZWIEDZANIE
KarlštejnObszar bardzo zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Cześć północna jest pagórkowata, wschodnia nizinna, na południowym zachodzie rozpościera się górski masyw Brd, na południowym wschodzie leży malownicze Posázaví, na zachodzie pagórkowaty teren Křivoklátská pahorkatina. 

Křivoklátska 
Obszar Chroniony, od 1977 r. rezerwat biosfery UNESCO.
Jest to rozległy (63 tys ha) obszar lasów liściastych i mieszanych w środkowym biegu rzeki Berounki. Obejmuje powiaty Beroun, Kladno, Rakovník, Plzeň-północ i Rokycany.
Jest to teren pagórkowaty, z charakterystycznymi skalnymi formacjami. Są tu lasy bukowe z domieszką jodeł, lasy jaworowe, dębowe, rosną tu też graby, lipy, jesiony i wiązy. Występuje tu wiele gatunków endemicznych mięczaków, wiele gatunków ryb (m.in. pstrągi, węgorze, rak rzeczny), a także liczne gatunki ptaków (np. cietrzewie, czarne bociany, zimorodki, dudki, rybołowy, na terenie rezerwatu ciekawe punkty ornitologiczne.).
Na terenie obszaru Křivoklátska wyznaczono wiele szlaków turystycznych, rowerowych, ścieżek dydaktycznych (Křivoklát/školní/Brtka i inne). Na zboczach wygasłych wulkanów Slánské i Vinařskie hory wyznaczono ścieżki edukacyjne. Są tu parki przyrodnicze Jesenice oraz Džbán. Warto zwrócić uwagę na szlak wodny Berounka (od Zvíkovca do Zadní Třebánie o długości 60 km – spływ kajakiem).

Český ŠternberkAtrakcje przyrodnicze:
Kohoutov, Týřov, Velká Pleš, Trubínský vrch, Valachov, Vraní skála, Brdatka, Dubensko, Jezírka, Jouglovka, Kabečnice, Na Babě, źródła Klíčavy, Stříbrný luh (Srebrna łąka), Svatá Alžběta, U Eremita.

Brdy 
Pogórze o długości ponad 70 km położone południowy wschód od Pragi. Jest to niemal całkowicie jednolity pas gęstych lasów, z elementami pierwotnych mieszanych porostów. Największą atrakcją miejsca jest to, że jest niemal całkowicie bezludne – brak tu ośrodków turystycznych, hoteli, domków letniskowych, nawet zamieszkałych wiosek.

Park Krajobrazowy Český kras (Czeski Kras) 
Obszar Chroniony, gdzie podziwiać można największą w Czechach formację krasową z zespołem Jaskiń Koniepruskich(Koněpruskich), powstałych w skałach wapiennych, ukształtowanych ok. 400 milionów lat temu w okresie dewonu. Zostały odkryte w roku 1950, udostępniono je 9 lat później. Jaskinie mają 3 poziomy (różnica wysokości ponad 70 m). Długość jaskiń wynosi ponad 2 km, udostępniona trasa ma 620 m. Zwiedzanie trwa godzinę.

Inne atrakcje: 

Buštěhradská dráha – żelazna kolej konna z XVIII w. Służyła pierwotnie do transportu węgla. Hamousův folwark w Zbečnie – skansen udostępniony zwiedzającym w 1995 r. Można tu podziwiać przykłady architektury ludowej (sięgające przełomu XVI i XVII w.) z ryglowymi chałupami, murowanymi chlewami, stajniami ze spichlerzem, stodołą i innymi zabudowaniami gospodarskimi. W skansenie można poznać dawny styl życia, codzienne zwyczaje i rzemiosła ludowe miejscowej ludności.
Zapora wodna Slapy – zbudowana w 1955 roku. Jest częścią zespołu zapór na Wełtawie (tzw. „wełtawska kaskada”). Jezioro ma długość 44 km, jego powierzchnia wynosi 1162,6 ha. Jest to bardzo popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Pragi i okolicy. Na brzegu ośrodki wypoczynkowe i prywatne domki letniskowe. Tereny otaczające zaporę świetnie nadają się na spacery i wycieczki, a także do grzybobrania. Na jeziorze można uprawiać wiele sportów wodnych (zabroniony jest sport motorowodny).

 

ZAMKI

Karlštejn 
Najsłynniejszy czeski zamek, jeden z symboli królestwa czeskiego. Jego budowę rozpoczęto w 1348 r., w czasach panowania Karola IV, króla czeskiego i cesarza Świętego Imperium Rzymskiego.

Křivoklát 
Jeden ze starszych zamków królewskich na ziemiach czeskich. Wybudowany około 1230 r., jako zamek myśliwski rodu Przemyślidów.

Konopiště
Zamek wybudowany w stylu wczesno-gotyckim przez biskupa Tobiáša Benešova, potem przebudowany na pałac w stylu późnego renesansu i baroku.

Český Šternberk 
Jeden z najlepiej zachowanych i najstarszych zamków dynastycznych pochodzi z połowy XIII w. (1240 r.) Należał do rodziny Šternberków.

Krakovec
Zamek został wybudowany w 1381 r. na życzenie szlachcica Jíra z Roztoky. Był wspaniałym przykładem rozwoju architektury zamkowej w Czechach w XIV w. Przebudowany w stylu renesansowym w połowie XVI w.

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Czechy Południowe

    Czechy Południowe to obszar zalesionych nizin, pełnego torfowisk i stawów rybnych. Są tu t…
  • Plzeňsko

    Region jest łagodnie pofałdowany i poprzecinany siecią rzek i stawów rybnych. Może się pos…
  • Kraj Karlowarski

    Kraj Karlowarski to najbardziej wysunięty na zachód region Republiki Czeskiej. Rozciąga si…
Load More In Kraje
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…