Home Kraje Plzeňsko

Plzeňsko

9 min read
Możliwość komentowania Plzeňsko została wyłączona
0
1,032
Region jest łagodnie pofałdowany i poprzecinany siecią rzek i stawów rybnych. Może się poszczycić prawie nietkniętą przyroda. Znajduje się tu 177 małych chronionych obszarów. Największy naturalnym rezerwatem regionu jest kanion Střela (pow. 300 ha). Na wschodzie regionu leży ustanowiony w 1985 r. rezerwat naturalny Brdské lasy. Przeważają w nim świerki. Od XVII do XIX w. w regionie rozwijała się metalurgia i produkcja żelaza.
Rezerwatem biosfery UNESCO jest Park Narodowy Křivoklátsko. To obszar pokryty w około 2/3 lasami mieszanymi. Żyje jest tu co najmniej 52 gatunków drzew. Křivoklátsko jest obszarem lęgowym około 120 gatunków ptaków i wielu gatunków zwierząt, w tym wielu które są gatunkami rzadkimi. Ciekawym elementem krajobrazu jest dolina rzeki Berounki ze stromymi brzegami płynąca brzegami pokrytymi. Region urozmaicają liczne akweny wodne (Hracholuská zapora wodna na rzece Mži, system Boleveckých stawów rybnych na peryferiach miasta Pilzno, stawy rybne na południu Plzeňska).Plzeň (Pilzno)
Czwarte pod względem wielkości miasto Czech; stolica Czech Zachodnich. Mieszka tu 170 tys mieszkańców. Założony przez czeskiego króla, Vacława II w 1295 r.

Inne miasta 
Manětín 
Małe miasto znane z unikalnych rzeźb barokowych, zwane barokową perłą Zachodnich Czech. Jest tu barokowy pałac, wybudowany w 1712 r. na miejscu spalonego renesansowego pałacu.
Rabštejn nad Střelou – jedno z najmniejszych miast Europy (tylko 30 stałych mieszkańców!)

Klatovy
Zwany bramą do gór Šumava. Turystów przyciągają pozostałości średniowiecznych fortyfikacji. Największe atrakcje to Czarna Wieża na rynku, unikalna barokowa apteka oraz katakumby.

Mariánská Týnice 
Położona 40 km od Pilzna barokowa XVIII-wieczna budowla kościoła i klasztoru Cystersów, odnowiona, z pięknymi freskami. Dziś mieści się tu muzeum regionalne.

Zamki i pałace 
Přimda – w stylu romańskim, najstarszy zamek kamienny na terenie Czech.
Rabí – największe ruiny w Czechach, jedna z ważniejszych średniowiecznych twierdz w środkowej Europie.
Horšovský Týn – pierwotnie siedziba biskupa. Dobrze zachowana kaplica w stylu wczesnego gotyku czeskiego.

 • ruiny zamku Klenová
 • fortyfikacje Švihov
 • ruiny królewskich zamków Radyně i Kašperk


Pałac Koze
l w okolicach miejscowości Šťáhlavy – niezwykle popularny obiekt wśród zwiedzających, obok obszerny park, stajnie, kaplica.

Pas Szumawy rozciąga się wzdłuż granic Republiki Czeskiej z Austrią i Niemcami. Jego długość od doliny Chodské Úhlavy do Vyšebrodskiego průsmyku (Przełęcz Wyszebrodzka) wynosi około 120 km. Maksymalna szerokość Szumawy i jej podgórza wynosi 45 km. Tworzą ją dwa pasma górskie – Szumawa i Czeski Las.
Obszar nazywany jest czasem „zielonym dachem Europy” lub „płucami Europy”.
Šumava była rezerwatem krajobrazowym od 1963 r., w 1990 r. uznana została za rezerwat biosfery UNESCO, a w 1991 roku uzyskała status parku narodowego. Jest to największy park narodowy Czech, ma powierzchnię ok. 69 tys ha.Najwyższym szczytem jest Velký Javor (1456 m n.p.m.) leżący po bawarskiej stronie granicy. Najwyższym szczytem czeskiej części Szumawy jest Plechý (1378 m n.p.m.). Szumawa dzieli się na sześć mniejszych części. Są to:

 • Železnorudská hornatina
 • Šumavské pláně
 • Boubínská hornatina
 • Trojmezná hornatina
 • Želnavská hornatina
 • Vltavická brázda

Na terenie województwa pilzneńskiego znajduje się też ważny region turystyczny – Szumawa. Na jego terenie występują głównie gęste lasy, torfowiska, jeziora polodowcowe i pozostałości starych puszczy. Obszar ma niezwykle interesującą rzeźbę terenu z pagórkami i wzniesieniami o wysokości około 1000 m n.p.m., pozostałościami polodowcowych karów, polodowcowych jezior, występują tu „kamienne i głazowe morza”, charakterystyczne formy polodowcowe.
Można tu wędrować po setkach oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych, są tu świetne warunki do obserwacji zwierząt i ptaków, W Szumawie wypływa źródło najdłuższej czeskiej rzeki – Wełtawy, płynie rzeka Otawa, są jeziora zaporowe Hracholusky i Lipno. Sumava jest więc także miejscem dającym możliwości uprawiania sportów wodnych, jak: surfing, żeglarstwo, pływanie jachtami, kajakarstwo. Na Lipnie działa park sportu i rozrywki, Marina Lipno z portem na 144 jachty, halą do tenisa, squasha i bowlingu, krytym basenem o subtropikalnej atmosferze i z kolejką linową na Kramolin.

Niektóre atrakcje przyrodnicze:
Borová lada, Buková slať, Jelení vrch, Jezerní luh, źródło rzeki Wełtawy, Spálený luh, Tetřevská slať, Trojmezná góra, Vltavský luk (łąka), Žďárecká slať, Bílá strž, Boubínský pralas, Házlův kříž, Svatý Tomáš, Velké bagno, Hamižná, Nebe oraz Zátoňská góra, jeziora Čertovo i Černé – największe (18,4 ha), najgłębsze (40,6 m) i najwyżej położone (1008 m n. p. m.) jezioro czeskiej strony Szumawy; nad nim wznosi się Jezerní stěna (320 m n.p.m.).

Zamki 
Kašperk, Velhartice, Vimperk, grodzisko celtyckie Obří Hrad

Turystyka piesza i rowerowa: 

Punkty wypadowe wycieczek:
Železná Ruda, Kašperk, Stachy, Vimperk, Lenora, Volary, Nová Pec
Główna Trasa Rowerowa Nr 33 – wzdłuż dróg łączących miejscowość Železná Ruda w północno-zachodniej części z Novą Pec na południowym wschodzie (przez miejscowości: Prasily, Srni, Modrava, Kvilda, Borova Lada, Horni Vltavice, Stozec).
Zabytki techniczne

 • Kanały Schwarzenberski i Vchynicko-Tetovski
 • Pierwsza elektrownia szczytowo-pompowa na terenie byłej Czechosłowacji powstała w latach 1929 – 30 na rzece Úhlawie
Load More Related Articles
Load More By dawid
 • Środkowe Czechy – Okolice Pragi

  MIASTA PRAGA (Praha)  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za je…
 • Czechy Południowe

  Czechy Południowe to obszar zalesionych nizin, pełnego torfowisk i stawów rybnych. Są tu t…
 • Kraj Karlowarski

  Kraj Karlowarski to najbardziej wysunięty na zachód region Republiki Czeskiej. Rozciąga si…
Load More In Kraje
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…