Home Kraje Czechy Południowe

Czechy Południowe

7 min read
Możliwość komentowania Czechy Południowe została wyłączona
0
1,421

Czechy Południowe to obszar zalesionych nizin, pełnego torfowisk i stawów rybnych. Są tu także tereny górzyste. Region nie jest zniszczony przez cywilizację, a przyroda tego obszaru jest niezwykle różnorodna. Są tu możliwości do uprawiania różnych form turystyki: od turystyki pieszej i rowerowej, po sporty wodne. Jest tu także sporo zabytków, które warto zwiedzić. Prawdziwą perłą wśród miast południowo-czeskich jest Český Krumlov, którego historyczne centrum stanowi część Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Blanský Les (Blanski las) 
Obszar Chronionego Krajobrazu. Rozciąga się na północ od Českiego Krumlova na powierzchni 212 km². Najwyższy szczyt to Kleť (1084 m n.p.m.). Wzdłuż granicy obszaru płynie Wełtawa nawadniając cały obszar. Przez środkową część Blanskiego Lesu płynie potok Křemžský, w południowej jego części potoki Polečnice i Chvalšinský. Większą cześć obszaru pokrywają lasy, przede wszystkim bukowe. Jest naturalnym siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt. Na całym obszarze Blanskiego Lasu wyodrębniono 10 mniejszych rezerwatów i 8 pomników przyrody (m.in.: Čertova stěna-Luč, Žofínský prales, Brouskův mlýn, Hojná voda, Terčino údolí, Rovná, Pastviště u Fínů i U Hajnice).
Rezerwaty:

 • Rezerwat Dívčí Kámen („Skała Dziewcząt”) o pow. 4,82 ha leży ok. 10 km na północny wschód od Českiego Krumlova. Rezerwat ustanowiono w 1952 r. Głównym elementem rezerwatu jest 70-metrowa skała wznosząca się ponad połączeniem rzeki Wełtawy z Křemežskim Potokiem. Do rezerwatu należą także ruiny gotyckiego zamku o tej samej nazwie leżące na przeciwnym brzegu Wełtawy.
 • Rezerwat Kleť (65 ha) ustanowiony w 1956 r.; obszar pierwotnego lasu poniżej szczytu Kleť. Rezerwat nie jest otwarty dla zwiedzających.
 • Rezerwat Holubovské Hadce (ok. 15 ha) położony ok. 1 km na północny zachód od wsi Holubov. Obszar lasów. Do rezerwatu prowadzi żółty szlak z Křemže.
 • Rezerwat Jaronínská Bučina (ok. 9 ha) 4 km na północny zachód od miejscowości Nová Ves. Obszar lasów bukowych i pierwotnych. Rezerwat nie jest otwarty dla zwiedzających.
 • Rezerwat Vyšenské Kopce (ok. 35 ha) 3 km na północny zachód od Českiego Krumlova. Przez rezerwat prowadzi ścieżka edukacyjna o dł. 2,5 km. Początek w punkcie informacyjnym we wsi Vyšný.

Inne rezerwaty Blanskiego Lesu to Kalamandra, Bořinka, Vysoká Běta, Šimečkova Stráň, Dobročkovské Hadce, Na Lazích, Malá Skála, Ptačí Stěna.

Zabytki: oprócz ruin Dívčí Kámen (znanych także jako Rožmberk) klasztor cystersów w Zlatej Korunie.

Třeboňsko 

Jeden z sześciu biosferycznych rezerwatów w Czechach ustanowiony w 1977 r. Pow. 700 km². Obszar jest wyjątkowy ze względu na bogactwo przyrodnicze mokradeł i cenną roślinność wodną. Ludzie wpływali na tutejszy krajobraz od XII w. Zawsze jednak żyli w harmonii z naturą. Wyregulowali system wodny tutejszych mokradeł budując kanały (np. Zlatá Stoka i Nová Řeka) i 460 stawów. Dzięki temu Třeboňsko stało się miejscem lęgowym i przystankiem na trasie wędrówek ptaków wodnych. Żyje tu wiele zagrożonych gatunków zwierząt, np. wydra.
Wyznaczono dwa obszary podmokłe – Třeboňské Rybníky i Třeboňská Rašeliniště o znaczeniu międzynarodowym (chronione konwencją z Ramsar). Zachowały się duże obszary naturalnie meandrujących rzek np. rzeki Lužnice. Centrum pobliskiego miasta Třeboň uznany za miejski rezerwat zabytków.

MIASTA

cz_poludniowe_m.jpg

Český Krumlov
Kręte uliczki, romantyczne zaułki i unikalny kompleks domów mieszczańskich z imponująco dominującym zamkiem nad meandrami Wełtawy…

České Budějovice (Czeskie Budziejowice) 
Największe miasto regionu. Ma 100 tys mieszkańców, jest administracyjnym, kulturalnym i edukacyjnym centrum Południowych Czech …

Třeboň (Trzeboń)

Początki miasta sięgają XII w., centrum zostało uznane za miejski rezerwat zabytków. Jest to także uzdrowisko. Mikroregion jest chronionym terenem krajobrazowym oraz rezerwatem biosfery UNESCO …

Load More Related Articles
Load More By dawid
 • Środkowe Czechy – Okolice Pragi

  MIASTA PRAGA (Praha)  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za je…
 • Plzeňsko

  Region jest łagodnie pofałdowany i poprzecinany siecią rzek i stawów rybnych. Może się pos…
 • Kraj Karlowarski

  Kraj Karlowarski to najbardziej wysunięty na zachód region Republiki Czeskiej. Rozciąga si…
Load More In Kraje
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…