Kręte uliczki, romantyczne zaułki i unikalny kompleks domów mieszczańskich z imponująco dominującym zamkiem nad meandrami Wełtawy, niezwykłe wystawy artystów światowej sławy, koncerty, festiwale muzyczne, przedstawienia teatralne, gospody, kawiarnie i średniowieczne karczmy, mieszanka turystów z różnych krajów świata to wszystko jest w Czeskim Krumlovie – małym a jednocześnie kosmopolitycznym mieście z wyjątkową atmosferą, otoczonym nienaruszoną, piękną przyrodą. Od 1992 r. miasto jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oferta dla turystów jest tu naprawdę różnorodna.

Gród i zamek 
Poznajcie wyjątkową atmosferę zamku w Czeskim Krumlovie. W sezonie letnim zamek przygotował dla gości szeroką ofertę tras zwiedzania. Najpopularniejsza jest I trasa zwiedzania. Przeniesie Was w przeszłość do czasów renesansu i baroku. II trasa poświęcona jest historii rodu Schwarzenberg. Oprócz klasycznych tras zwiedzania zamek oferuje także zwiedzanie wyjątkowych historycznych wnętrz, np. zachowanego w niezmiennym stanie teatru barokowego lub zamkowego lapidarium.
Po pokonaniu 162 schodów wiodących na zamkową wieżę nagrodą będzie niezwykły widok na zamek i całe historyczne centrum miasta. Zmęczeni zwiedzaniem zamku i miasta? Najlepszym miejscem do odpoczynku są zamkowe ogrody. Nie można przeoczyć długoletnich mieszkańców zamkowej fosy – niedźwiedzi. Fosa z niedźwiedziami to ulubiony przystanek dzieci zwiedzających Český Krumlov.

Egon Schiele Art Centrum
Galeria Egon Schiele Art Centrum poświęcona jest życiu i twórczości Egona Schiele. Schiele był dosłownie oczarowany Czeskim Krumlovem i jego dzieła pozwalają zobaczyć miasto oczyma kontrowersyjnego twórcy. Stała ekspozycja jest uzupełniana sezonowymi wystawami tematycznymi. Od otwarcia w 1993 r. Egon Schiele Art Centrum cieszy się międzynarodowym uznaniem i może pochwalić się ogromną liczbą zwiedzających.

Muzeum Fotoatelier Seidel
Jeśli jesteście miłośnikami fotografii i fotografowania to muzeum jest właśnie dla Was. Josef Seidel i jego syn František należeli do słynnych fotografów w Czeskim Krumlovie. Oprócz fotografii z atelier zachowało się także wiele fotografii pokazujących życie zwykłych ludzi z regionu Šumavy. Muzeum prezentuje zrekonstruowany budynek atelier z minimalnymi poprawkami konstrukcyjnymi. Zachowała się też część oryginalnego technicznego wyposażenia foto-atelier. Techniczne wyposażenie, które starannie odrestaurowano ze wszystkimi jego funkcjami, pomaga zwiedzającym zrozumieć procesy tworzenia klasycznej fotografii.

Browar Eggenberg 
Ulubiony napój czeski ma swoje tradycje także w Czeskim Krumlovie. Tradycje warzenia piwa wiążą się z samym początkiem miasta. Rozkwit browarnictwa nastał w czasach ostatnich z Rožmberków. W 1560 r. wybudowano nowy browar w przedzamczu, a w 1662 r. browar Eggenberg. Rosnący popyt i rozwój przemysłu sprawiał, że browar się modernizował i z czasem zmieniał. W czasie zwiedzania browaru można poznać tajniki przygotowywania pysznego czeskiego napoju. W historycznym budynku browaru Eggenberg, w dawnych chłodniach nad piwnicami, gdzie przechowywano piwo, aby dojrzało, dziś znajduje się piwiarnia Formanka z restauracją, gdzie można spróbować miejscowego piwa.

Kopalnia grafitu
Bardzo interesującym i wartościowym zabytkiem techniki w Czeskim Krumlovie jest kopalnia grafitu. Można się dowiedzieć ak wydobywa się grafit i na własnej skórze poznać jak wygląda praca górnicza. Zwiedzający dostają specjalne stroje i ochronne hełmy i latarki, co sprawia, że przeżycia podczas wycieczki są jeszcze większe.

Inne interesujące muzea i galerie
W Czeskim Krumlovie znajduje się wiele innych ciekawych muzeów, jak np. Muzeum Regionalne, Muzeum Historii Budownictwa i Rzemiosła, Muzeum Woskowe, Muzuem Lalek i Bajkowy Dom. Można też odwiedzić wiele galerii, np Dom Fotografii, galeria Doxa.

Atrakcje 
Wyjątkowość Czeskiego Krumlova podkreślają miejskie święta, które mają niezwykłą atmosferę. Każdy rok Krumlov wita świętem zwanym Kouzelný Krumlov (Magiczny Krumlov) (kwiecień-maj). Najpopularniejszym świętem miasta jest Święto Pięciolistnej Róży (czerwiec), na cześć miasta i jego historii. Potem jest Święto Świętego Wacława (wrzesień), dedykowane czeskiego patronowi, a rok kończy adwent i Boże Narodzenie (grudzień- styczeń).


Czas wolny i sport

Oprócz zabytków i kultury, Czeski Kroumlov oferuje także wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Wśród nienaruszonej okolicznej przyrody można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną i wędkarstwo. Można się także relaksować przy grze w golfa, a wyjątkową atrakcją jest rejs łódką po Wełtawie. Oprócz tego można pograć w tenisa, popływać w basenie, jeździć na łyżwach na lodowisku, zagrać w kręgle lub skorzystać z centrum fitness.

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…