OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I STUDENTÓW.

Ostrawska gwiazda! 
Przyszła na świat 12 kwietnia 2011 roku, co było wyjątkowym wydarzeniem. Nie będzie to dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w całej historii czeskich i słowackich ogrodów zoologicznych, jest to pierwsze odchowane słoniątko. Z tego właśnie powodu słoniątko od razu stało się gwiazdą. Wybrane za pomocą ankiety imię wymyślili opiekunowie słonika. Powstało ono w oparciu o imiona rodziców – imię matki – Johti – oznacza zorzę lub jasność, natomiast drugie imię ojca – Calvina – brzmi Chanda, co oznacza Księżyc. Imię słoniątka – Rashmi (księżycowy promień), pasuje zatem idealnie. Rashmi jest niewątpliwie największą atrakcją ostrawskiego zoo , ale oczywiście nie jedyną. Nowe pawilony, ścieżki edukacyjne, możliwość karmienia zwierząt i wiele młodych zwierząt. To jest historia z ostrawskiego zoo, drugiego, co do wielkości ogrodu zoologicznego w Czechach, w którym mieszka ponad 3 200 zwierząt (385 gatunków).

 

Ostrawa festiwalowa!

Region ostrawski jest miejscem przeznaczonym dla miłośników kultury, jest zatem celem wizyt artystów, którzy chcą pokazać swoją osobowość. Ostrawiacy potrafią jak nikt inny docenić jakość i oryginalność. Ostrawa oferuje barwną mieszankę wszystkich gatunków muzyki, projekcji filmowych w niezwykłych wnętrzach i przedstawień teatralnych (w tym lalkowych).

Dni NATO (Dny NATO) , Spectaculo Interesse, Teatralne Wędrówki bez Barier (Divadelní pouť bez bariér) , Festiwal muzyczny św. Wacława (Svatováclavský hudební festival) , Festiwal filmowy Kamera Oko (Filmový festival Kamera Oko) , Trzebowicki kołacz (Třebovický koláč ), Międzynarodowy Festiwal Filmów Outdoorowych (Mezinárodní festival outdoorových filmů ), Techné ślady przemysłu (Techné Industriální stopy ), Międzynarodowy Konkurs Orkiestr Dętych (Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů), Klimkowicka jesień (Klimkovický podzim), Współbrzmienie (Souznění ), Ostrawska Poprzeczka (Ostravská laťka ), Koncert Noworoczny Filharmonii im. Leoša Janáčka , Irlandzki Festiwal Kulturalny (Irský kulturní festival ), Jeden Świat (Jeden svět ), Ostrawski konik (Ostravský koník ), Palenie czarownic lub Noc Św. Filipa i Jakuba (Pálení čarodějnic aneb Filipojakubská noc ), Maj Janáčka (Janáčkův máj ), Złote Kolce (Zlatá tretra ), Ostrawska Noc Muzeów (Ostravská muzejní noc ), LifeInLine Tour , Taniec Ostrawa (Tanec Ostrava), Colours of Ostrava , Festiwal Szekspirowski (Shakespearovské slavnosti ), Dni Ostrawy (Ostravské dny ), Polskie Dni (Polské dny ), Dni Koreańskie (Korejské dny ), Francuska Jesień (Francouzky podzim )…
Codziennie świeże informacje o tym, co się dzieje w mieście, znajdziecie na www.ostravainfo.cz Ponadto dodatkowe informacje dostępne są również na www.ostrava.cz , www.conventionostrava.cz .

 

Ostrawa przemysłowa!

Witkowickie huty żelaza zostały założone przez znaną rodzinę bankowców – Rotschildów. Zwiedzanie z przewodnikiem, wieża widokowa – Wielki Piec nr 1, wyjątkowe centrum konferencyjne Gong, czy niezapomniane tło takich imprez jak Colours of Ostrava czy Maj Janáčka (Janáčkův Máj) – Vítkovice niewątpliwie stanowią unikalny świat w sercu miasta. Muzeum Górnicze zaprasza na spacer po kopalni węgla Anselm, po której oprowadzają prawdziwi górnicy w roli przewodników. Koniecznie trzeba spróbować jedzenia górnika, można też skosztować drinka „Flaga Górnicza”. Kopalnia Michal znajduje się blisko ostrawskiego zoo i zalicza się do najlepiej zachowanych ostrawskich kopalń. Zwiedzanie jest okazją do przebycia drogi, którą każdego dnia pokonywali górnicy, rozpoczynający pracę.
W skład ekspozycji wchodzi unikalna szatnia łańcuszkowa, łaźnie, przebieralnie, dyspozytornia, centrala energetyczna i inne. Mają Państwo okazję zanurzyć się w bogatej kulturze tej dumnej grupy zawodowej.

Gorączka zakupów!
Ostrawa stała się rajem dla wszystkich wielbicieli zakupów. Oferta handlowa została rozszerzona dzięki nowoczesnemu centrum Forum Nová Karolína w samym centrum miasta. Warto także odwiedzić inne centra handlowe, jak chociażby Futurum Ostrava , czy Avion Shopping Park Ostrava , gdzie znajdują się również golf, kina, restauracje i kawiarnie.

Party Ostrava!

Koniecznie należy zatrzymać się na niezwykłej ulicy Stodolní. Ponad 60 barów, restauracji i klubów sprawia, że ta legendarna już część Ostrawy jest naprawdę miejscem, które nigdy nie śpi. Na Stodolní znajdują się kluby z muzyką jazzową i alternatywną, dyskoteki, karaoke, salony gier, bowling, bilard oraz miejsca, gdzie można posiedzieć w cichej atmosferze. Lokale odróżnia wystrój wnętrz, menu i przede wszystkim muzyka, rozbrzmiewająca również na ulicy. Niektóre z nich specjalizują się w muzyce lat 60., inne natomiast oferują najnowsze gatunki muzyczne.

Ostrawa pełna kultury!

Wszystko jedno, który gatunek odpowiada Państwa gustom. Ostrawa oferuje ich wielki wybór. Narodowy Teatr Morawskośląskima do dyspozycji cztery zespoły i repertuar najwyższych lotów. Teatr ten gości największe gwiazdy sztuki współczesnej. Zespół operowy prezentuje wybitne przedstawienia w gwiazdorskiej obsadzie, z udziałem m.in. Evy Urbanowej. Wielkim zainteresowaniem cieszy się obecnie Galeria Sztuk Plastycznych (Galerie výtvarného umění ), prezentująca wybitne działania artystyczne. Miłośnicy sztuki na wysokim poziomie mogą odwiedzić jedną z licznych galerii, teatry, a potem dzielić się wrażeniami w kawiarni Elektra, w Café Industriál, lub w przytulnej Ostravance

 

Ostrawa pełna przeżyć!

Blisko centrum znajduje się Miasteczko Miniatur – Miniuni – rozrywka dla dużych i małych. Zapraszamy więc w podróż dookoła świata i na… no właśnie… Zamek Śląskoostrawski czy Piwnica Strachów znajdują się tuż obok. Wciąż nie bolą Was nogi? Zapraszamy zatem na Wieżę Ratuszową (Radniční Věž) na wysokość 73 m, co umożliwi spojrzenie na Ostrawę z ptasiej perspektywy. Natomiast Browar Ostravar przygotował zwiedzanie pełne złocistego napoju i aromatycznych zapachów. Co jeszcze można robić w Ostrawie? Inspirację można znaleźć tu: www.ostrava.cz

 

Ostrava – informacje
Ostrava, trzecie pod względem wielkości miasto Czeskiej Republiki, ma około 311 tysięcy mieszkańców i jest sercem Kraju Śląsko-Morawskiego.
Leży blisko granicy słowackiej i polskiej nad brzegiem rzeki Ostavicy z widokiem na piękne pogórze Beskidów. Tradycja wiąże miasto z wydobyciem czarnego węgla i ciężkim przemysłem. Wśród wielu ludzi nadal pokutuje obraz „czarnej“ Ostrawy, mimo że wydobycie węgla zakończono już w 1994 r. Od tego czasu miasto przeszło wielką przemianę i wypiękniało.
Ostrava jest kulturalnym centrum Kraju Śląsko-Morawskiego. Goście mogą odwiedzić jeden z kilku teatrów, wiele galerii i muzeów. Ostrava jest także miejscem wielu znanych kulturalnych imprez. Wszyscy znają Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Colours of Ostrava, Festiwal Folklor Bez Granic czy Biennale Międzynarodowego Lalkowego Festiwalu Spectaculo Interesse.
Odbywają się tu także imprezy sportowe, np. lekkoatletyczny meeting Złote Trampki czy zawody Pucharu Davisa.


Oto kilka rad, co warto zobaczyć:

Zamek w Śląskiej Ostrawie
Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1297 r. Powodem jego zniszczenia były prace górnicze pod zamkiem, które spowodowały opadnięcie zamku o 16 m. Dziś zamek jest zrekonstruowany. W ciągu roku organizowane są tu liczne zabawy, festiwale kulturalne i inne imprezy.
www.slezskoostravskyhrad.cz


Miniuni
Na powierzchni 1,5 ha można podziwiać ponad 30 modeli znanych europejskich budowli w skali 1:25. Poza ratuszem staromiejskim można zobaczyć tu np. londyński Big Ben, berlińską Bramę Brandenburską czy dominującą 12-metrową wieżę Eiffela, budowle siedmiu cudów świata. Obszar okrąża trasa kolejowa z pociągiem i kanały wodne ze statkiem.
www.svetminiatur.cz


Zoo Ostrava
Ogród zoologiczny został założony w Ostavie w 1951 r. Ma powierzchnię 100 ha i mieszka tu 360 gatunków zwierząt. Atrakcjami są m.in. możliwość przejażdżki specjalnym pociągiem, niedawno otwarty ogród botaniczny, nocne ekspozycje. Dużym zainteresowaniem cieszy się również młody słonik, którego przciąga ludzi z całego świata.
www.zoo-ostrava.cz

Kopalnia Michal
Historia tego zabytku narodowej kultury sięga roku 1843. Nie-aranżowana ekspozycja wygląda jakby był to „ostatni dzień pracy“ górników. Trasa turystyczna biegnie dokładnie tamtędy, gdzie codziennie szli oni do pracy. Ten wyjątkowy wartościowy zabytek techniki jest proponowany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
www.dul-michal.cz 

Dolny rejon Witkowic – albo kompleks kopalni Hlubina, Koksownia i Wysokie Piece 
Terytorium przemysłowe z I poł. XIX w. zostało w 2002 uznane za narodowy zabytek techniki. To właśnie tu miał miejsce cały technologiczny proces wydobycia węgla, wyrobu koksu i żelaza, który nie mający swojej analogii w Czechach. Dzięki swojej unikalności obiekt jest wpisany na listę Europejskiego Kulturowego Dziedzictwa.
www.dolnioblastvitkovice.cz

LANDEK PARK z ekspozycją górniczego muzeum 
Największe muzeum górnicze w Czeskiej Republice u podnóża góry Landek, które jest znane ze względu odnalezienie tu figurki Wenus, zwanej Landecką. Turyści mogą poza tym oglądnać wystawy o prehistorycznym osiedlaniu obszaru Plandeka lub rozwoju ostrawsko-karwińskich technik górniczych schodzenia do historycznych podziemnych tuneli. Miłe spędzenie czasu oferuje prawdziwa górnicza gospoda Harenda.
www.landekpark.cz 

Muzeum Ostrawskie
Muzeum powstało po I wojnie z połączenia trzech ostrawskich muzeów, ustalono jego siedzibę w budynku starej poczty. Oferuje zwiedzającym przegląd dziejów Ostravy i liczne tematyczne wystawy. Unikatowym eksponatem i chlubą jest zegar pokojowy (Maškův orloj).
www.ostrmuz.cz 

Muzeum strażackie 
Budynek z 1905 r. od początku służył strażakom. Ekspozycja podzielona jest na 7 tematycznych części, w ramach których można podziwiać m.in. modele aut i strażackie techniki, pokazy symulowanych sytuacji, wystawę koncentrującą się na historii straży lub przegląd wyposażenia chemiczno-technicznego.
http://muzeum.hzsmsk.cz

Browar i muzeum Ostravar 
Dziś piwo Ostravar jest silną lokalną północno-morawską marką. Browar prezentuje wystawę, na której można poznać proces produkcji narodowego czeskiego napoju. Przyjemnym akcentem na koniec jest możliwość spróbowania tego ulubionego napoju. W starej części jest ciekawa ekspozycja muzeum piwowarskiego, którego wielką atrakcją jest ponad 60-letnie barowe urządzenie do lania piwa.
www.ostravar.cz 

Obserwatorium astronomiczne i planetarium Johanna Palisy 
Budynek znajduje się w okolicy Lasu Porubskiego i jest otoczony zielenią. Jako jedyna instytucja tego typu w Czeskiej Republice jest częścią uniwersytetu. Na sztucznym niebie widać 9000 gwiazd, planety i inne obiekty.
http://planetarium.vsb.cz

Hałda Ema
Powstała z odpadów z kopalni Trojice, dziś jest znaną atrakcją turystyczną. W latach sześćdziesiątych hałda wewnątrz zaczęła się palić i pali się do dziś. Jej wewnętrzna temperatura dochodzi do 1500°C., dzięki czemu w jej okolicy można znaleźć przykłady gatunków stepowych fauny i flory. Do hałdy wyznaczono żółty szlak turystyczny.
www.ostravainfo.cz 

Ulice Stodolní 
Stała się fenomenem ostatnich lat znanym w całym kraju. Miejsce wieczornej zabawy; ulica, która „nigdy nie śpi“. Znaleźć można tu ponad 70 barów i restauracji, tworzące największe skupisko miejsc do zabawy w jednym miejscu.
www.stodolni.cz 

Pakiety programowe miasta Ostrawy 
Jeśli chcecie poznać klasyczne atrakcje turystyczne lub poznać coś nowego skorzystajcie z jednego z oferowanych w Ostrawie pakietów. W szerokiej ofercie coś dla siebie znajdzie każdy – miłośnik historii, relaksu, zabawy, aktywności wśród przyrody, sportu, dobrej kuchni. Pakiety można kupić na stronie internetowej miasta.

 

Zakwaterowanie

Hotele

Clarion Congress Hotel Ostrava****
Zkrácená 2703/84
700 30 Ostrava-Zábřeh
+420 596 702 111
www.clarioncongresshotelostrava.cz 

Hotel Zámek-Zábřeh ****
U Zámku 42/1
700 30 Ostrava
+420 554 819 411
www.zamek-zabřeh.cz

Hotel Brioni ****
Stodolní ulice 8
702 00 Ostrava
+420 599 500 100
www.hotelbrioni.cz

Hotel Park Inn ****
Hornopolní 3313/42
702 00 Ostrava
+420 595 195 000
www.parkinn.com/hotel-ostrava.cz

Mamaison Business & Conference Hotel Imperial Ostrava ****
Tyršova 6
702 00 Ostrava
+420 599 099 779
www.mamaison.com/imperial

Hotel Mercure ****
Českobratrská 18
702 00 Ostrava
+420 595 606 600
www.mercureostrava.cz

Hotel Vista ***
Kpt. Vajdy 3046/2
700 30 Ostrava
+420 597 221 111
www.hotelvista.cz 

Pensjonaty

Pensjonat Hostinec Lhotka
Petřkovická 125
725 28 Ostrava-Lhotka
+420 596 628 662
www.hostineclhotka.cz 

Pensjonat Fermata
Michálkovická 155
710 00 Slezská Ostrava
info@penzionfermata.cz
www.penzionfermata.cz 

Pensjonat Motýlek
Vřesová 708
742 85 Ostrava-Vřesina
+420 556 425 128
www.motylek.penzion.com 

Pensjonat U Rašků
Binarova 32
715 00 Ostrava-Michálkovice
+420 603 551 081
www.pensionurasku.cz 

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
  • Český Krumlov

    Kręte uliczki, romantyczne zaułki i unikalny kompleks domów mieszczańskich z imponująco do…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…