Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych stolic Europy. Stolica Czech, polityczne, gospodarcze i kulturowe centrum państwa. Leży nad rzeką Wełtawą, prawie w samym centrum Europy – niemal taka sama odległość dzieli ją od morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Północnego. Przez wieki bardzo różnie ją określano: Praga kamienna, złota, magiczna, miasto o stu wieżach, „pani całych Czech”, „matka miast”. Położona jest na dziewięciu wzgórzach: Letná, Vítkov, Opyš, Větrov, Skalka, Emauzy, Vyšehrad, Karlov i Petřín.
Praga leżała na skrzyżowaniu szlaków handlowych, przyciągała kupców w całej Europy. Już w X w. było tu miasto z dużym placem targowym i dwiema twierdzami (zamkiem praskim i Wyszehradem). Stąd dynastia Przemyślidów zarządzała swoimi ziemiami. Złote lata Praga przezywała za panowania Karola IV, króla Czech i Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Władca fundował wiele budowli i instytucji (m.in. Uniwersytet Praski). Od XVI w. tron czeski przejęła na następne 400 lat dynastia Habsburgów. Kolejny rozkwit miasta nastąpił w XVIII w. Powstało wtedy wiele budowli barokowych. W 1918 r. Praga stała się stolicą niepodległej republiki Czechosłowackiej.
Historyczne centrum Pragi to największy zabytkowy zespół miejski pod ochroną, z największą ilością zabytków kultury narodowej. Jest na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Centrum Pragi składa się czterech dzielnic, które połączono administracyjnie w 1784 r.: Hradčan (dzielnicy zamkowej) i Malej Strany po jednej stronie Wełtawy oraz Starego Miasta, Nowego Miasta na przeciwnym brzegu rzeki.
HRADČANY – zamek na wzgórzu górujący nad miastem, największy zamek na świecie (długość 570 m, średnia szerokość 128 m, powierzchnia 7.28 ha ). W skład kompleksu zamkowego wchodzą trzy dziedzińce, piękne ogrody królewskie i wiele cennych budowli: gotycka katedra św. Wita, bazylika św. Jerzego, słynna Złota uliczka i inne.
Historia zamku praskiego rozpoczyna się w 875 r., kiedy książę Borzywoj z rodu Przemyślidów założył w tym miejscu swoją siedzibę. W XIV w. na zamku praskim osiadł Karol IV, król Czech i Rzymskiego Narodu Niemieckiego, wtedy też nastąpił największy jego rozwój. Za panowania Karola IV (w 1344 r.) rozpoczęto budowę katedry koronacyjnej św. Wita (jej budowa ostatecznie zakończyła się w XX w.). W XVI w. cesarz Rudolf II Habsburg dobudował na wzgórzu kilka budowli renesansowych. Kolejna ważna przebudowa miała miejsce w XVIII w., za czasów Marii Teresy. Hradczany są siedzibą prezydentów Czechosłowacji (od 1918 r.), od 1993 r. Republiki Czech.
MALA STRANA – dzielnica na wzgórzach pod zamkiem, założona w 1257 r. Koniecznie trzeba przespacerować się Ulicą Nerudy (Nerudova ulice), uroczą uliczka wiodąca na wzgórze zamkowe.
Inne atrakcje dzielnicy to m.in. barokowy kościół św. Mikołaja, Pałac Wallensteina (XVII w.) i Rynek (Malostranské náměstí).
Most Karola – jeden z symboli Pragi, łączy dzielnicą Malą Stranę ze Starym Miastem. Ukończony w 1400 r., jest na nim 30 rzeźb świętych (niektóre to kopie, oryginały są w Muzeum Narodowym). Nazwany imieniem cesarza Karola IV w XIX w.
Wzgórze Petřín – z wys. 318 m rozciąga się wspaniała panorama na Pragę. Od XII w. były tu winnice, zamienione dziś na przestrzeń parkową. Idealne miejsce na odpoczynek od miasta, relaks i spacery. Na uwagę zasługują 60-metrowa Wieża Obserwacyjna (będąca kopią wieży Eiffela), drewniany kościół św. Michała oraz labirynt luster.
STARE MIASTO – najstarsza część Pragi. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1091 r. Prawa miejskie osada otrzymała w XIII w. Nazwę – Stare Miasto – zaczęto używać w XIV w., gdy rozpoczęto budować Nowe Miasto.
Rynek Starego Miasta – powstał w X w. Pierwsze domy przy rynku wybudowano w XII i XIII w. Część kamienic przy rynku ma do dziś gotyckie lub renesansowe fundamenty i piwnice.
Jedną z największych atrakcji turystycznych rynku jest XV-wieczny zegar na średniowiecznym Ratuszu. Co godzinę tłumy turystów gromadzą się przed nim i podziwiają procesję figur 12 apostołów. Na zegarze są także figury Turka, Śmierci, symbolizujące Chciwość i Próżność. Budynek ratusza pochodzi z XIV w.
Kościół Panny Marii przed Tynem – budowę rozpoczęto w 1365 r. Od początku XV w. do 1620 r. był świątynią husycką, potem stał się bastionem katolicyzmu. W środku m.in. cenne gotyckie rzeźby Drogi Krzyżowej, XIV-wieczna chrzcielnica, XV-wieczna ambona.
Pomnik Jana Husa (protestanckiego reformatora spalonego na stosie w 1415r., pierwszego czeskiego rektora Uniwersytetu Praskiego) stoi na rynku od 1915 r.
NOWE MIASTO – wytyczone za czasów panowania cesarza Karola IV, w 1348 r. Dwa razy większe niż Stare Miasto, było początkowo zamieszkane głównie przez rzemieślników i kupców. Jego dzisiejszy kształt jest wynikiem renowacji przeprowadzanych w XIX i XX w.
Václavské náměstí – główny plac współczesnej Pragi, centrum handlowe i bankowe. Mnóstwo tu sklepów, kawiarni, restauracji. Powstał w XIV w. jako targ konny, przebudowany został w XX w. Jest właściwie długą, szeroką aleją ciągnącą się od budynku Muzeum Narodowego do Starego Miasta. Długi na 750 m, szeroki na 60 m. Był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych: tu w 1969 r. dokonał samospalenia w proteście przeciw inwazji wojsk radzieckich Jan Palach; tu miały miejsce demonstracje, które doprowadziły do niepodległości Czechosłowacji w 1918 r.; także w 1989 r. stąd przemawiał Vaclav Havel co było początkiem końca epoki komunistycznej.
Brama Prochowa – w XVII w. przechowywano tu proch. Z wieży rozciąga się piękny widok na Pragę. Przy bramie Prochowej zaczyna się ulica Celetna prowadząca do rynku Starego Miasta.
Dom Miejski (Obecni dôm) – zbudowany na początku XX w. jako centrum kulturalne. Wspaniały przykład architektury secesyjnej. Uwagę zwracają ozdobne elementy kwiatowe ozdobne tynki, mozaiki.
Teatr Narodowy – budowę rozpoczęto w 1868 r. ze środków pochodzących od społeczeństwa, po pożarze w 1881 (który wybuchł zaledwie kilka dni przed otwarciem) został odbudowany.
JOSEFOV – dzielnica żydowska. Ludność żydowska osiedlała się w tej części miasta od średniowiecza. Nazwa dzielnicy pochodzi od cesarz Józefa II, który w 1784 r. częściowo złagodził dyskryminację ludności żydowskiej. Od 1850 r. część Pragi.
Stary cmentarz – najstarszy grobowiec pochodzi z 1439 r. Ocenia się, że spoczywa tu nawet 200 tys osób.
Synagoga Meisela – odbudowana w stylu neogotyckim na miejsce dawnej XVI- wiecznej synagogi
Synagoga Pinkasa – obok cmentarza, fundamenty z XI w., odbudowana w 1625 r.
Synagoga Hiszpańska – w stylu mauretańskim.
Synagoga Staronowa – najstarsza synagoga w Europie, poch. z XIII w. (wtedy mówiono o niej „nowa”). Nadal służy jako miejsce obrządku religijnego.
Klasztor św. Agnieszki – budowla pochodzi z XIII w. Dziś jest siedzibą Muzeum Sztuki Średniowiecznej Czech i Europy Środkowej, które prezentuje tu wystawę sztuki średniowiecznej od XIII do XVI w. (blisko 300 eksponatów).