Home Kraje Kraj Hradecki – Karkonosze

Kraj Hradecki – Karkonosze

20 min read
Możliwość komentowania Kraj Hradecki – Karkonosze została wyłączona
0
1,380

Karkonosze to najwyższe czeskie góry. Ciągną się wzdłuż zachodniej części granicy czesko-polskiej. Granica państwowa prowadzi głównym grzbietem górskim. Karkonosze tworzą pas o długości około 40 km i szerokości 20 km. Czeska część zajmuje większość – bo około 2/3 – powierzchni całego pasma Karkonoszy.

OŚRODKI GÓRSKIE

TourResortLOGO_120.jpgTourResort ČERNÁ HORA – SNĚŽKA jest to letnia wersja zimowego SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC, który obejmuje atrakcje pięciu ośrodków narciarskich we Wschodnich Karkonoszach.

SKiMU Sport Centrum znajduje się na terenach otaczających gminę Malá Úpa we wschodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Polską. W zimie to chętnie odwiedzany ośrodek narciarski, natomiast latem przyciąga wszystkich pragnących aktywnie odpocząć w zaciszu gór.

Relaxpark Pec pod Sněžkou to nowo otwarte centrum sportu i relaksu. Położony jest pod najwyższym szczytem Czeskiej Republiki, Śnieżką. Odwiedzając miejscowość Pec pod Sněžkou nie sposób go ominąć.

Spartak Rokytnice a.s. oferuje usługi miłośnikom aktywnego wypoczynku, zarówno klientom indywidualnym, rodzinom z dziećmi jak i wycieczkom zorganizowanych.

NOCLEGI
{nomultithumb}
hotel-grundresort.jpg

button750x100-pensjonaspen.jpg

button750x100-pensiontosca.jpg

button750x100-mapa-cz-blanka.jpg

button750x100-mapa-cz-penzionleona.jpg
ZWIEDZANIE
Duża część zarówno polskich, jak i czeskich Karkonoszy objęta jest ochroną w ramach parków narodowych. Karkonoski Park Narodowy (KRNAP) po czeskiej stronie był pierwszym parkiem narodowym w Czechach. Został założony w 1963 r. Jego obszar wynosi 370 km² (wraz z pasem ochronnym 570 km²). Podzielono go na 3 strefy zależnie od stopnia ochrony – najściślej chroniona jest I i II strefa. Na terenie parku znajdują się ośrodki informacyjne i kilka tematycznych ekspozycji muzealnych.
W Karkonoszach (po obu stronach granicy) jest także rezerwat biosfery UNESCO.
W Karkonoszach istnieje wiele możliwości spędzenia aktywnego urlopu. Od wiosny do jesieni skorzystać można z niezliczonych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Na zimę przygotowywane są setki kilometrów tras biegowych i zjazdowych.
Najwyższe partie Karkonoszy są pokryte tundrą, niżej rosną lasy świerkowe i bukowe oraz łąki, w dolinach płyną liczne potoki i rzeki.

Śnieżka 
Najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy i zarazem całych Sudetów. Na szczycie znajduje się barokowa kaplica św. Wawrzyńca (patron przewodników z XVII wieku) zbudowana przez śląskiego szlachcica Schaffgotscha. Jest tu też najwyżej położona poczta w Czechach, w której do dzisiaj można otrzymać pieczątkę pocztową.

Źródło Łaby 
Na wysokości 1386 m n.p.m. umieszczono symboliczne źródło (prawdziwe źródło znajduje się nieco wyżej). Na kamiennym murku w pobliżu źródła umieszczono symbole 26 miast, przez które Łaba przepływa.

Torfowisko Upy (Úpská rašelina) 
Jeden z cenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów Karkonoszy. Znajduje się pomiędzy Śnieżką, Hraničním hřbetem oraz górą Studničn. Źródło ma tutaj rzeka Úpa i Biała Łaba. Od 1952 r. jest rezerwatem przyrody. Torfowisko przypomina subarktyczną tundrę, która sięgała do tych miejsc podczas epoki lodowej. Dzięki tutejszemu surowemu klimatowi zachowały się niektóre rośliny i zwierzęta z epoki lodowej.

Wodospady: 
– Pancava – najwyższy wodospad w Czechach – 149 m. Spływa z Łąki Pančawskiej na dno Doliny Łaby.
– Wodospad Łaby – w północnej części jaru Łaby, obok Łabskiej Boudy; ma wys. 45 m. (kolejne 200 m w dół spływa woda do Doliny Łaby)

– Bozkovské jeskyně (Jaskinie Bozkowskie)
Na zboczu Vápenice koło Bozkova niedaleko miejscowości Semily. Jedyne w Czechach jaskinie dolomitowe, bogata szata naciekowa, jeziora podziemne.

Dvorský les (Las Dworski) 
Obszar chroniony na grzbiecie Rýchor, są tu pozostałości puszczy bukowej, z karłowatymi drzewami o gałęziach porośniętych mchem.

Śnieżne Kotły 
Rezerwat przyrody i największy kar na terenie Karkonoszy. Są to dwa polodowcowe kotły, wcinające się w szeroką, płaską wierzchowinę grzbietu Karkonoszy, między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Na dnie kotłów Stawy Kochalskie (stawy polodowcowe).

Kocioł Olbrzyma (Obří důl) 
Rezerwat przyrody w szerokiej polodowcowej dolinie górskiej między Pecem pod Śnieżką i podnóżem Śnieżki. Od XV w. wydobywano tu rudy miedzi i arsenu.

MIEJSCOWOŚCI 

Szpindlerowy Młyn (Špindlerovy Mlýn)
Jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Czechach. Można go odwiedzać o każdej porze roku – w zimie można uprawiać tu narciarstwo, w lecie – turystykę pieszą, …

Harrachov
Ośrodek rekreacji i sportów zimowych – tym hasłem od dawna szczyci się Harrachov, najbardziej znana miejscowość zachodnich Karpat.

Dvůr Králové nad Labem to historyczne miasto położone w malowniczym regionie Podkrkonoší. Znajduje się 19 km na południe od Trutnova i tylko 40 km od polskiej granicy. Szesnastotysięczne miasto może zaproponować wiele historycznych, kulturalnych i artystycznych atrakcji i ma bogatą.

Jilemnice 
Ładne miasteczko w zachodnim podgórzu Karkonoszy, uważane za centrum regionu. Powstało nas początku XIV w. jako gospodarcze centrum dóbr rodu Waldsteinów. W miejscowości rynek (Masarykovo náměstí) z klasycystycznym ratuszem z przełomu XVIII i XIX w., kamieniczkami, fontanną, barokowymi rzeźbami, a także barokowy kościół św. Wawrzyńca (I poł. XVIII w.), zamek z XVI w. (dziś Muzeum Karkonoskie) z sąsiadującym parkiem.
Jilemnice to także idealny punkt wypadowy w Karkonosze Zachodnie:

– Kozinec (560 m n.p.m.) – 20 min. Od rynku trzeba iść ulicą Valdštejnska.
Ze szczytu piękna panorama Podgórza Karkonoskiego (Zvičina, Kumburk, Bradlec, Tábor, Kozákov) i Karkonoszy (Žaly, Černá hora itd.). Po drugiej stronie szczytu resztki średniowiecznych kopalni. Wydobycie po raz ostatni wznawiano tu w czasie I wojny światowej.
Hraběnka – 30 min. Trzeba iść ulicą Jana Harracha, dalej koło stadionu, potem po torze do jazdy na nartorolkach. Piękny widok na Karkonosze, przyjemny spacer po lesie.

Horní Branná – z rynku trzeba iść ulicą Kavánova i Doleną, dalej oznaczonym szlakiem turystycznym (3 km). We wsi renesansowy zamek z pomnikiem Jana Amosa Komenskiego (upamiętnia jego ostatnie miejsce pobytu w Czechach – stąd w roku 1628 udał się na Śląsk i do wielkopolskiego Leszna), gotycko-barokowy kościół św. Mikołaja i neoromański grobowiec hrabiów Harrachów.

Žaly – z rynku trzeba iść ulicą Valdštejnska czerwonym szlakiem przez Hrabačov, Horní Štěpanice (ruiny zamku, kościół Trójcy Świętej, cenne zabytki ludowej architektury) i Benecko na szczyt Žalégo (1020 m n.p.m.) z wieżą widokową, z której wspaniałe widoki na Karkonosze i w głąb Czech (10 km).

Źródło Łaby – z rynku ulicą Valdštejnska oznaczonym szlakiem przez Hrabačov, Dolní Štěpanice, Křížlice i Vítkovice (28 km).

Vrchlabí 
Malownicze górskie miasteczko w dolinie górnego biegu Łaby, zwane bramą Karkonoszy. Idealny punkt wypadowy do środkowych Karkonoszy.
Zabytki:
– Zamek – zbudowany w latach 1545-1546 jest jednym z najstarszych świeckich budynków renesansowych w Czechach. Później kilkakrotnie przebudowywany, najbardziej w II połowie XIX w. i na początku XX w. Z wyposażenia oryginalnego zachował się renesansowy kominek kaflowy. Dziś w zamku mieści się Urząd Miasta.
– Klasztor Augustiański – barokowy klasztor z elementami klasycystycznymi, założony w 1705 r., budowa ukończona została w 1725 r., kościół wyświęcony został w 1733 r. Dziś w budynku mieści się muzeum Karkonoszy (ekspozycja historyczna i przyrodnicza)
– Trzy domki – domy szczytowe z arkadami lub z podsienią. Należą do najstarszej zabudowy ludowej w Karkonoszach, prawdopodobnie z XVII w. Dziś mieści się tutaj ośrodek informacyjny Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP) i Muzeum Karkonoszy.
– Katedra św. Wawrzyńca – wybudowana w 1889 r. w miejsce gotyckiego kościoła w XIV w., cenna chrzcielnica z XVI w.

Janské Lázně 

Małe miasteczko górskie w Karkonoszach Wschodnich u podnóży Černéj hory, 670 m n.p.m. Brama Karkonoszy. Według legendy termalne źródła lecznicze odkryto już w XI wieku. …

TRASY ROWEROWE 
Dla rowerów szosowych
– Przez wzgórza wzdłuż Izery i Izerki – 87 km, 4 ½ godz.
– Pętla Karkonoska – 143 km, 6 ½ godz. (przejazd także po polskiej stronie)
– Pętla podkarkonoska (regionem zwanym Podkrkonoší) – 78 km, 4 ½ godz.

Adršpašsko-teplické skały 
Rezerwat przyrody, tzw. „skalne miasto” z labiryntem wąwozów i jarów. Najbardziej znane formy skalne to: „Kochankowie”, „Starosta i Starościna”, „Głowa cukru”, „Stołek Karkonosza”, „Fortepian Karkonosza”. Można spacerować wokół skał, a także przepłynąć łódką pomiędzy ścianami skalnymi. W rezerwacie popiersie J.W. Goethego – pamiątka studiów przyrodniczych poety w 1790 roku.
Na Starozameckim Wierchu (681 m. n.p.m.) wznoszą się ruiny Zamku Adrszpach. Naprzeciw Skał Adrszpaskich wznosi się grzebień skalny Krzyżowego Wierchu (Křížový vrch), 667 m.n.p.m. Do punktu widokowego na wierzchołku prowadzi odrestaurowana droga krzyżowa.Region Gór Orlickich i Podorlicko 
Obszar składający się z masywów górskich: Gór Orlickich, Śnieżnika Kłodzkiego (Králický Sněžník) i podgórza.
Góry należą do Sudetów, w które przed II wojną światową zamieszkiwała przeważnie ludność pochodzenia niemieckiego. Również oryginalne nazwy osad były niemieckie.
Góry Orlickie biegną wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Północna część grzebienia gór tworzy początkowo granicę państwową, potem nieznacznie cofa się w głąb kraju. Tam – pomiędzy górami a granicą – leży niezwykle malowniczy obszar Záhoří (Zagórze). Jego najpiękniejszą część tworzą błonia Divoké Orlicy.
Góry Orlickie są idealnym miejscem do wędrówek i wycieczek. Pociągiem można dojechać do miejscowości: Náchod, Nové Město nad Metují, Rokytnice v Orlických horách i Mladkov. Stamtąd autobusem do punktów wypadowych: Olešnice v Orlických horách, Deštné, Říčky lub Rokytnice v Orlických.
Grzebieniami Gór Orlickich biegnie czerwony szlak turystyczny im. Aloise Jiráska. Ścieżki dydaktyczne: w okolicy Destného (dł. ok. 15 km); grzbietami Gór Orlickich od siodła pod Šerlichem do Mezivrší, potem w kierunku Říček (dł. ok. 17 km); od drogi do Bartošovic do Zemskiej brány i do Klášterce nad Orlicí (dł. ok.13 km).

Inne atrakcje:

  • Rezerwat puszczy Bukačka (pierwotny jodłowo-bukowy las)
  • Ślady hut szkła – Linie umocnień sprzed II wojny światowej. Najbardzej znane twierdze to Hanička, Dobrošov, Bouda (jest także muzeum historii wojskowości w miejscowości Kraliky)
  • Spływy rzekami orlickimi: rzeką Tícha Orlice, Spojená Orlice, Bělá, Zlatý potok; najlepiej wiosną lub po obfitych opadach deszczu; kajaki można wypożyczyć w wypożyczalni.

Parki krajobrazowe w Czechach Wschodnich:

  • Orlické hory (Góry Orlickie)
  • Region Broumov


MIASTA


Hradec Kralove 
Najstarsze założone czeskie miasto, czego dowodzą historyczne źródła pochodzące z 1225 roku. Miasto zbudowane na miejscu starej słowiańskiej …

Nachod
Náchod jest kulturalnym, sportowym i turystycznym centrum regionu Kladské pomezí. Znajduje się na granicy z Polską (4 km od centrum Kudowy) pomiędzy Karkonoszami a Górami Orlickimi, blisko „skalnych miast“ z piaskowca w Teplicach nad Metují i Adršpach

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Środkowe Czechy – Okolice Pragi

    MIASTA PRAGA (Praha)  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za je…
  • Czechy Południowe

    Czechy Południowe to obszar zalesionych nizin, pełnego torfowisk i stawów rybnych. Są tu t…
  • Plzeňsko

    Region jest łagodnie pofałdowany i poprzecinany siecią rzek i stawów rybnych. Może się pos…
Load More In Kraje
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…