Home Kraje Kraj Morawsko-Śląski

Kraj Morawsko-Śląski

30 min read
Możliwość komentowania Kraj Morawsko-Śląski została wyłączona
0
1,595

Na terenie regionu morawsko-śląskiego skoncentrowanych jest kilkadziesiąt obszarów krajobrazowych objętych ochroną i parków przyrodniczych (największe zagęszczenie w Republice Czeskiej). Tworzą je gęste lasy, skały, nietypowe formacje przyrodnicze, torfowiska i moczary o wyjątkowym charakterze. Jesioniki i Beskidy to tereny o niezwykle czystym górskim powietrzu i nietkniętej, dziewiczej przyrodzie. Parki przyrodnicze to m.in. MoraviceOderské vrchySovinecko i Rešovskie Wodospady.

MIASTA
Miasto Bruntal zwane też miastem „między górami i wodą“ lub „bramą do Jesioników“, z prawie 18 tysiącami mieszkańców położone jest na północy Moraw, w malowniczej okolicy Jesioników.

Ostrava 
Miasto lokowane w 1267 r. przez biskupa morawskiego Ołomuńca, Bruna. Przez całe wieki miasto, którego mieszkańcy trudnili się głównie rzemiosłem.

nowy_jicin_m.jpgNovy Jičín leży w malowniczej kotlinie na południowym skraju Morawskiej Bramy. Położony na lewym brzegu rzeki Jičínki, od strony wschodniej zbliża się do wyżyny Podbeskidzkiej.

Fulnek 
Położone na jednej z odgałęzień tzw. Jantarowej Drogi. Najcenniejszym zabytkiem jest farny kościół Najświętszej Trójcy. Ciekawy kaplica św. Rocha oraz odnowiony kościół św. Józefa

Krásná
Krásná to rozległa miejscowość rekreacyjna w samym sercu Beskidu Morawsko-Śląskiego. Leży na południowy wschód od miejscowości Frýdek-Místek w dolinie rzeczki Mohelnice oraz między wierzchołkami gór Travnyý (1203 m n. p. m.)

Karviná – Miejsce urodzenia mistrzyni w rzucie oszczepem Dany Zátopkovej, tenisisty Radka Štěpánka i topmodelki Petry Němcovej, dziś miasto znane jest z uzdrowiska, gry w piłkę ręczną na najwyższym poziomie, ale także z przekrzywionego kościoła zwanego „Czeską Pizą”.

Studénka
Miasto, otoczone meandrującą Odrą, leży 25 km na północny wschód od Novego Jicina na równinnym terenie północnego wylotu Morawskiej Bramy z fragmentami lasu zalewowego i rozległymi stawami.

Frenštát pod Radhoštěm
Nie wiecie, jak spędzić urlop lub weekend? Przyjedźcie do Frenštátu pod Radhoštěm, do miasta na pogórzu Beskidów Morawsko-Śląskich, które leży w malowniczej kotlinie między rzekami Lubina i Lomna, pod monumentalnym Radhoštěm.

Frýdek-Místek to miasto złożone z dwóch osobnych miast leżących na skrzyżowaniu rzek Moravki i Ostravicy. Morawski Mistek został założony już w 1267 r., śląski Frýdek w latach 1333-34.

Rýmařov jest podgórskim przygranicznym miasteczkiem leżącym w zachodniej części Kraju Morawsko-Śląskiego pomiędzy Obszarem Chronionym Jeseniky a Parkiem Przyrodniczym Sovinecko na wysokości 570-615 m n.p.m. Na wschodzie leży miejscowość Jamartice, na północy miejscowość Harachov.

Kąpieliska
Wodne przyjemności w Ostrawie 
Relaks w wodzie to podstawowa forma letniego wypoczynku. W Ostrawie można wodnych przyjemności próbować do woli. Czy wolicie specjalne wodne atrakcje czy chcecie tylko odpocząć na słońcu? Szeroka oferta kąpieli i wodnych sportów na pewno Was ucieszy.


Ośrodki górskie

Ośrodek rekreacyjny PUSTEVNY znajduje się w Beskidach na obszarze wyżyny Radhoštkiej na wysokości od 620 aż do 1098 m n.p.m. Ośródek jest oddalony 6 km od Frenštátu pod Radhoštěm.

Ośrodek narciarski Bílá (SKI areál Bílá) położony na wysokości 520 – 774 m n.p.m. w Beskidach, jest znanym i lubianym ośrodkiem narciarskim, łatwo dostępnym szczególnie dla mieszkańców aglomeracji Ostrawy.

W północno-wschodniej części Czech, w pogórzu Beskidów leży urozmaicony teren, dzie leżą miasta: Kopřivnice z prawdziwym skarbem motoryzacji – marką Tatra, Štramberk uważany za morawskie Betlejem, Příbor Zygmunta Freuda, który jest jednym z najstarszych miast północno-wschodnich Moraw oraz związane z muzyką Hukvaldy.
www.lasska-brana.cz

{tab= Lašská brána}

Region Lašská brána (Brama Lašská) może się pochwalić wyjątkową kombinacją atrakcji.
Odwiedźcie nas, a poznacie to, czego jeszcze nie znacie: malownicze zakątki lasu, ruiny zamków, magię cudownych widoków, dostojność zabytkowych budowli i historie sławnych postaci.

Lašská brána oferuje niewyczerpane możliwości wypoczynku. Jeśli z nich skorzystacie, odnowicie swoje siły a jednocześnie poznacie lokalną kulturę i historyczne dziedzictwo. Z aktywnego wypoczynku możecie skorzystać jeżdżąc na rowerze, konno, latając na paraglide’ach, wspinając się po skałach, jeżdżąc na nartach lub na saniach ciągniętych przez psie zaprzęgi.

Co m.in. oferuje region Lašská brána:

  • Szeroka oferta usług i atrakcji dla wszystkich
  • Unikalne samochody marki Tatra
  • Miejskie rezerwaty zabytków
  • Jaskinia Šipka – słynne miejsce odnalezienia „dziecka neandertalskiego”
  • Miejsce urodzenie założyciela nurtu psychoanalizy, znanego na całym świecie Zygmunta Freuda
  • Zamek i zwierzyniec w Hukvaldzie – miejsce, które inspirowało kompozytora Leoša Janáčka
  • Prehistoryczna podróż ze Zdeňkem Burianem
  • Štramberk – „morawskie Betlejem“
  • Można poznać korzenie rodzinne olimpijczyka stulecia, najsłynniejszego sportowca Czechosłowacji Emila Zátopka
  • Piękne widoki na malowniczą krainę, które można podziwiać bez zbytniego wysiłku
  • Aktywny wypoczynek i przepiękna przyroda Podbeskidzia
  • Można spróbować kulinarnych specjalności zwanych„stramberskie uszy“
  • Można spróbować miejscowego piwa

ŚCIEŻKI NAUKOWE
Lašská ścieżka naukowa – Ścieżka prowadzi przez najbardziej atrakcyjne miejsca Koprzywnic, okolic i Stramberku. Część koprzywnicka jest długa na 17 km, stramberska na 6 km.

{gallery}miasta/lasska_brana/lasska-sciezka{/gallery}

Boroveck.jpgŚcieżka naukowa Borovecké rybníky (Borowiecke Stawy) – około 2 km za Příborem znajdują się dwa mniejsze stawy, ożywione przeróżnymi gatunkami roślin i zwierząt. Są otoczone naukową ścieżką.

stezkaJan.jpg(Zamkowy Szczyt) prowadzi przez część hukwaldzkiego zwierzyńca, istnieje trasa, która prowadzi z Podzamcza aż do samotnych ruin i z powrotem. Ścieżka naukowa „Janáčkův chodníček“ (Szlak Janackovy) prowadzi z hukwaldzkiego Podzamcza obok zwierzyńca do Kozlovic, wznosi się do Bačovego potoka na Podvrší. Tam znajdują się tzw. Myslíkovské Lurdy – sztuczna jaskinia z rzeźbą Panny Marii Lurdzkej i postaci Bernadetty. Dalej wiedzie na Kubánkov, gdzie się kończy (całkowita długość 8,5 km). 

hurky.jpgŚcieżka naukowa „Hůrky“ łączy się z ścieżką „Janáčkův chodníček“. Z Kubánkova dalej toczy się niebieskim szlakiem aż do zapory Olešná i ma długość 12,5 km.

Trasy rowerowe (MTB)/ trasy dla narciarzy biegowych 
(w kształcie okręgów)

  • Trasa /okrąg „Červený kámen“ (Czerwony Kamień) – mniej wymagająca trasa. Tylko w trzech miejscach trzeba pokonać wzniesienie o nachyleniu 12–14 %. Całkowita długość trasy 6,5 km różnica wysokości 112 m.
  • Trasa/okrąg „Holý vrch“ (Łysa Góra) – Najbardziej wymagająca wysokościowo trasa z długim wznoszeniem na końcu o nachyleniu 12–14 %. Całkowita długość 5 km, różnica wysokości 163 m. Rekomendowany początek trasy od prawej strony.
  • Trasa/okrąg Okruh „Pískovna (Piaskownica) – wymaga dobrej kondycji. W obu kierunkach trzeba pokonać 500-metrowy kawałek o nachyleniu 11–12 %, przeważająca część z różnicą wysokości 67 m. Długość trasy 2,4 km.

{gallery}miasta/lasska_brana/rower{/gallery}

Punktem startowym wszystkich tras jest Janíkovo sedlo, które leży w dolinie pomiędzy Łysą Górą, Piaskownicą i Czerwonym Kamieniem (wejście od basenu w Koprzywnicy). Trasy „Czerwony Kamień “ i „Piaskownica” w zimie używane jako trasy dla narciarzy biegowych (całkowita długość 6,8 km).

{tab=Kopřivnice}

Miejskie Centrum Informacyjne Kopřivnice 
Obránců míru 368, 742 21 Kopřivnice
tel.: + 420 556 821 600, +420774 668 001
e-mail: ic@koprivnice.cz
www.koprivnice.cz


Muzeum Techniki Tatry – Wystawa samochodów osobowych, wojskowych, sportowych, wyścigowych, trofeów z międzynarodowych zawodów. Wędrówka od początków produkcji środków transportu na terenach Austro-Węgier aż do produkcji dzisiejszej. W budynku znajduje się także wystawa dotycząca olimpijczyka Emila Zatopka i jego żony Dany.
Muzeum Techniki Tatry Wystawa Emila i Dany Zátopkových Muzeum Techniki Tatry

 

 

Muzeum Laszskie (w willi Szustali) – Pod jednym dachem zgromadzono dwie słynne wystawy. Jedna poświęcona jest koprzywnickiej majolice, ceramice i kaflowym piecom, produkowanym w tutejszej fabryce od 150 lat. Druga dotyczy bogatej spuścizny malarza i ilustratora Zdeňka Buriana pochodzącego z Koprzywnicy. Obok przedstawieni są i inni słynni mieszkańcy miasta.
Muzeum_Laszskie1.jpg Muzeum_Laszskie2.jpg Muzeum_Laszskie3.jpg

 

 

Muzeum Fojtství – Najstarszy budynek w mieście. Miesjce urodzenia Ignacego Szustali założyciela fabryki pojazdów, z której powstały zakłady Tatra. Kilka powozów jest wystawionych w oryginalnej stodole przy muzeum. W samym budynku ekspozycja dotycząca historii miast i okolic.
Muzeum_Fojtstvi1.jpg Muzeum_Fojtstvi2.jpg Muzeum_Fojtstvi3.jpg

 

Wieża widokowa na Białej Górze – Wieża widokowa wyrosła na wysokość czterdziestu trzech metrów na granicy miast Kopřivnice i Štramberk. Jej kształt przypomina symbol struktury DNA, tzw. spiralę życia. Można z niej podziwiać malownicze widoki Beskidów i Jesioników.
Wierza_widokowa1.jpg Wierza_widokowa2.jpg

 

Sostyn.jpgRuiny zamku Šostýna – Zamek został wybudowany przez pana feudalnego Jindřicha z Hückeswagenu w latach 1280–1290. Wkrótce po 1420 r. został zdobyty i kolejnego remontu już się nie doczekał. Wiele lat później (1813–1844), gdy właścicielem był ród Rašków, zamek został rozebrany i użyty do budowy zakładów produkujących artykuły gliniane. Wykopaliska z Šostýna są w Muzeum Fojtství.

Niedaleko ruin zamku Šostýn (Kopřivnica, powiat Nový Jičín) znajdują się dwa punkty widokowe, mianowicie Kamień Raški i wieża widokowa Bezručova.

Kamień Raški – Skalny blok wapienny z platformą widokową oferuje piękny widok na okolicę, zwłaszcza na część Štramberka, wzgórza Červený kámen i Bíla hora

Wieża widokowa Bezruča – 13-metrowa drewniana wieża widokowa postawiona w 2012 r. na miejscu poprzedniej żelbetowej z 1981 r. Na szczyt nowej wieży prowadzi 45 schodów.

Kamien-raski.jpgwieza-Bezruca.jpg

{tab=Příbor}

Miejskie Centrum Informacyjne Příbor
Náměstí Sigmunda Freuda 19
742 58 Příbor
tel.: +420 556 455 442
fax: +420 556 455 444
e-mail: mic@pribor-mesto.cz
www.pribor.eu


Rynek Zygmunta Freuda, domy mieszczańskie na rynku, rzeźby Panny Marii – rynek ma kwadratowy kształt o długości boków ok. 90 m. Na środku znajdują rzeźby Panny Marii z Jezusem oraz statuy św. Rocha i Floriana. Fontanna stała tu już w II poł. XVI w., rzeźby są młodsze (1899 r). Po trzech stronach rynku są arkady, były też na czwartej stronie, ale w XIX w. je zabudowano. Ratusz stoi tu dopiero od 1938 r.
Muzeum i izba pamięci Zygmunta Freuda i muzeum regionalne jest w dawnym gimnazjum pijarów. Obok stoi kościół św. Walentyna z renesansową wieżą z 1596 r. Pierwotny drewniany kościół został przebudowany w stylu barokowym w latach 1760-66.Dom rodzinny Zygmunta Freuda – Příbor jest miejscem urodzenia założyciela nurtu psychoanalizy Zygmunta Freuda. W jego domu rodzinnym znajduje się ekspozycja, która przedstawia światowej sławy lekarza i naukowca jako miłośnika humoru, kolekcjonera żartów i autora wielu inspirujących opinii.

Rynek Zygmunta FreudaRynek Zygmunta Freuda

kosciol_marii_panny.jpgKościół farny Narodzenia Panny Marii – Dominanta miasta z wieżą o wysokości 54 m. Kościół wybudowany w XIII w. Nawa i prezbiterium są stylu gotyckim, dwie kaplice renesansowe.

 

 

Gimnazjum_Masaryka.jpgGimnazjum Masaryka – Fasada gimnazjum jest ozdobiona rzeźbami Františka Úprky, przedstawiającymi chemię, architekturę, inżynierię budowlaną i mechaniczną. Przed budynkiem gimnazjum stoi pomnik T. G. Masaryka, który wielokrotnie odwiedzał miasto.




Kollegium Pijarów w Přiborze – należy do najbardziej znaczących zabytków miasta. Założone zostało 05.02.1694 przez Karola II z Liechtensteinu. Budynek został wzniesiony w latach 1694–1700 wg projektu kromieryżskiego architekta Giovanni Pietro Tencalli i ze względu na wiek jest jedenastym kollegium pijarskim w Czechach. Obecnie znajduje się w nim muzeum ze stałą ekspozycją poświęconą Zygmuntowi Freudowi, a także Biblioteka Miejska, szkoła podstawowa sztuk pięknych, a w pomieszczeniach refektarza odbywają się uroczystości ślubne oraz imprezy kulturalne.

Piaristicka-kolej1.jpgPiaristicka-kolej2.jpg

Kaplica SarkanderkaKaplica Sarkanderka – znajduje się przy drodze z Příbora do Skotnicy. Została zbudowana w 1866 r. nad źródełkiem, które wedle legendy wykopał sam Jan Sarkander, a jej woda była uważana za cudowną.

{tab=Štramberk}

Miejskie Centrum Informacyjne Štramberk
Zauličí 456, 742 66 Štramberk
tel.: +420 558 840 617, +420 736 670 494
e-mail: mic@stramberk.cz
www.stramberk.info

Štramberk (Miejski rezerwat zabytków)

Zamek Štramberk – Ruiny zamku, którego pochodzenie nie jest znane. W latach 1901-1903 wieża Trúba w kształcie walca (wysokość 40 m) została pokryta dachem i dostosowana do pełnienia funkcji widokowych.
Zamek-Widok_z_Bialej_Gory.jpg Zamek-miasto1.jpg Zamek-miasto2.JPG

 

Jaskinia_Sipka.jpgJeskyně Šipka – leży na północnym stoku wzgórza Kotouč. 26 sierpnia 1880 K. J. Maška odnalazł tu ułamek dolnej szczęki dziecka neandertalczyka – tzw. „Szczęka z Šipki“.

 

Galeria miejska pod płytą rynku (budynek Miejskiego centrum informacji) – stara hala targowa przy bramie dolnej, jeden z najstarszych budynków w mieście, widoczna na pocztówce już z 1722 roku. Wpisana na listę Zabytków kultury narodowej (Národní kulturní památka – NKP). Od roku 1822 służyła jako kramy mięsne. Najpierw znajdowało się tutaj muzeum miejskie, później muzeum Zdeňka Buriana. Od roku 2011 odbywają się tutaj wystawy okolicznościowe. Obok budynku znajduje się studnia o konstrukcji zrębowej (NKP).

 

 

 

Ogrod_botaniczny.jpgOgród botaniczny – mieści się w południowej części dawnego wapiennego kamieniołomu (Dolní Kamenárka) i jego okolicach. Główną część ekspozycji kamiennego ogrodu tworzą społeczeństwa miejscowych roślin typowe dla ciepłych wapiennych zboczy. Ciekawy jest kamienny labirynt i nowo odkryta przepastna jaskinia. Szlaki górskie są często odwiedzane.

 

Muzeum-Novojicinska.jpgMuzeum Novojičínska – filia w Štramberku oraz Muzeum Zděňka Buriana w Štramberku – oba muzea mieszczą się w późnobarokowej gospodzie na rynku (budynek nr 31 – NKP). W 2011 roku doszło do zmiany ekspozycji Muzeum Novojičínska. Na parterze znajduje się klasa szkolna i gabinet z początku XX w. Pierwsze piętro poświęcono historii miasta i zbiorom etnograficznym. Na odremontowanym poddaszu mieści się zaś Muzeum Zdeňka Buriana. Na wystawie regularnie zmieniane są prace znanego na całym świecie malarza i ilutratora Zdeňka Buriana. Ekspozycje dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Galeria_Jaronka1.jpgGaleria Jaroňka – Wystawa obrazów secesyjnego malarza Bohumíra Jaroňka, wielkiego miłośnika miasta Štramberk (Rynek, nr 7).

 

Panoptikum.jpgMuzeum marionetek i panoptikum – znajdują się na rynku w domu nr 40. W Muzeum marionetek jest ponad 450 kukiełek, pochodzących przeważnie z przełomu XIX i XX wieku. Zostały one wypożyczone z prywatnych zbiorów prof. Milana Knížáka. Panoptikum znajduje się na piętrze budynku. Pod jednym dachem spotkali się naturalnej wielkości: zamyślony jezuita Tanner przedstawiony w komnacie zamkowej, zainspirowany Jaroněk przy palecie malarskiej, zachwycony archeolog Maška w jaskini Šipce i pan doktor Hrstka, pochylający się nad modelem Štramberka. Są to zatem osobistości, których imiona już na zawsze zapisały się w historii miasta Štramberk.
Pernikovka-new.jpgPerníkovka – Replika oryginalnego domu oszalowanego zwanego „Piernikowa Chałupka”. Znajduje się w niej ekspozycja tradycyjnych wyrobów cukierniczych (na skrzyżowaniu ulicy Jaroňkovej i Kopca).

{tab=Hukvaldy}

Centrum Informacyjne Hukvaldy
Hukvaldy 40, 739 46 Hukvaldy
tel.: +420 775 886 844
e-mail: infocentrum@ihukvaldy.cz, info@ic-hukvaldy.eu
www.ic-hukvaldy.eu


Zamek Hukvaldy i zwierzyniec – Ruiny jednego z największych zamków na Morawach, którego początki sięgają połowy XIII w. Tworzy dominantę wsi wspólnie z sąsiadującym zwierzyńcem, gdzie żyją stada muflonów. Od 1962 r. znajaduje się tu brązowy odlew Liska Chytruska, dla upamiętnienia bohatera opery Leoša Janáčka. Lisek ma złoty ogon, który zwiedzający mogą dotknąć i pomyśleć życzenie.
zamek1.jpg zamek2.jpg zamek3.jpg zamek4.jpg

 

pamiatkowy.jpgDom pamiątkowy Leoša Janáčka – W roku 1921 dom nr 79 Leoš Janáček odkupił od swojego szwagra. W 2006 został uznany za zabytek kultury jako główna zachowana pozostałość po światowej sławy kompozytorze w jego rodzinnej miejscowości. Zwiedzający mogą podziwiać oryginalne wnętrze pracowni artysty, sypialnię i naukową ekspozycję dotyczącą związków kompozytora z krajem rodzinnym.

 

Dom rodzinny Leoša JanáčkaDom rodzinny Leoša Janáčka – budynek dawnej szkoły, w której jako dziewiąte dziecko z trzynastu w rodzinie nauczyciela Jiri’ego Janáčka i jego żony Amalii, urodził się kompozytor. Zdobi go brązowa tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą Janáčka. Dziś znajduje się Izba Pamiatkowa Leoša Janáčka i centrum informacyjne.

{/tabs}

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Środkowe Czechy – Okolice Pragi

    MIASTA PRAGA (Praha)  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za je…
  • Czechy Południowe

    Czechy Południowe to obszar zalesionych nizin, pełnego torfowisk i stawów rybnych. Są tu t…
  • Plzeňsko

    Region jest łagodnie pofałdowany i poprzecinany siecią rzek i stawów rybnych. Może się pos…
Load More In Kraje
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…