Home Kraje Kraj Ołomuniecki

Kraj Ołomuniecki

4 min read
Możliwość komentowania Kraj Ołomuniecki została wyłączona
0
970

Malownicza kraina położona w samym sercu Moraw zwana od XVI w. Haná. Rozciąga się wzdłuż rzeki Morawy. Jego główne miasta to Olomouc (Ołomuniec), Prostějov, Přerov oraz Kroměříž. Na Środkowych Morawach zabytki przyrody znajdują się także pod ziemią, np. najgłębsza przepaść w Czechach – Hranická propost, oraz bardzo bogato zdobione krasowe jaskinie: Javoříčské, Mladečské i Zbrašovské. 

KĄPIELISKA

Uzdrowisko Velké Losiny należy do najstarszych morawskich uzdrowisk. Od początku XVI w. siarkowe źródła termalne były wykorzystywane w lecznictwie.

NOCLEGI
Wellness Hotel Diana Velké Losiny
Wellness Hotel Diana jest położony w malowniczej okolicy Jesioników, na wysokości 550 m n.p.m. Hotel leży na zachód od Velkych Losin, na krańcach malowniczego lasku znajdującego się na pagórkach Lazenskeho vrchu.

ZWIEDZANIE
Region Prostějova
 o powierzchni 770 km². To malowniczy teren obejmuje płaskowyż Haná (w części zachodniej) i wyżynę Drahanską (na wschodzie). Miasta: Prostejov oraz m.in. Konice, Kostelec a Hané, Němčice nad Hanou, małe uzdrowisko Skalka.

Region Olomouca – na płaskowyżu Hornomoravský Úval. Wyjątkowo urodzajny obszar nazywany od średniowiecza Haná.

Region Přerov – obejmuje częściowo płaskowyż Haná przechodząc w teren tzw. Moravskiej Bramy, gdzie dominują Oderské vrchy. To pasmo górskie tworzy główny europejski dział wodny Bałtyku i Morza Czarnego. Osią regionu jest rzeka Bečva, wpływająca do Moravy. Interesujące miejsca: malowniczy obszar jezior i stawów w Tovačovie, lasy naokoło zamku Helfštýn, uzdrowisko Teplice nad Bečvou. Cały region pokryty jest gęstą siecią oznakowanych tras turystycznych.

MIASTA
Ołomuniec (Olomouc) – druga po Pradze największa i najstarsza strefa zabytkowa w Republice Czeskiej, nazywana „perłą na zielonej poduszce”. Na miejscu murów obronnych powstał w XIX w. pas parków i sadów.

ZABYTKI
Zamek Bouzov
Jeden z najczęściej odwiedzanych zamków w Republice Czeskiej. Położony jest 35 km od Ołomuńca. Pierwotnie gotycki zamek pochodzi z pocz. XIV wieku. W XV w. powiększono i umocniono fortyfikację, kolejne przebudowy przeprowadzano w XVI, XVII i na przełomie XIX i XX wieku. Romantyczne wnętrze z bogatym malarskim i rzeźbiarskim wystrojem autorstwa miejscowych artystów ludowych wyposażone jest w sprzęty z czasów historycznych. Obok zamku jest park.

TRASY ROWEROWE
W regionie Środkowych Moraw liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe np. Moravska i Jantarova (części projektu EuroVelo).

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Środkowe Czechy – Okolice Pragi

    MIASTA PRAGA (Praha)  Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za je…
  • Czechy Południowe

    Czechy Południowe to obszar zalesionych nizin, pełnego torfowisk i stawów rybnych. Są tu t…
  • Plzeňsko

    Region jest łagodnie pofałdowany i poprzecinany siecią rzek i stawów rybnych. Może się pos…
Load More In Kraje
Comments are closed.

Check Also

Największy piknik lotniczy na Słowacji – 26-27 sierpnia 2017

Już w najbliższy weekend 26-27 sierpnia 2017 r. w środkowej Słowacji, na lotnisku Sliac w …