Rýmařov

Rýmařov jest podgórskim przygranicznym miasteczkiem leżącym w zachodniej części Kraju Morawsko-Śląskiego pomiędzy Obszarem Chronionym Jeseniky a Parkiem Przyrodniczym Sovinecko na wysokości 570-615 m n.p.m. Na wschodzie leży miejscowość Jamartice, na północy miejscowość Harachov. Na północnym zachodzie w dolinie Podolskiego Potoku leżą dzielnice Edrovice i Janovice. W kierunku południowym w dziale wód Morza Bałtyckiego i Czarnego Ondřejov i Stránské.
Rymarov leży na skraju Niskiego Jesionika w dolinie, którą wyrzeźbiły wody spływające ze wschodnich stoków południowej części Jesionika Wysokiego (Hruby Jesenik). Na klimat Rymarova wpływają różnice w wysokości w jego okolicy. Należy do regionów chłodnych. Rymarovsko należy też do miejsc o największej wilgotności w Czechach. Jesionik Wysoki osłania przed północno-zachodnim wiatrem, ale pokrywa śnieżna na jego grzbiecie dochodzi do aż czterech metrów, co wpływa na temperaturę w Rymarovie.
Najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z II połowy XIII w. Na przełomie XIII i XIV w. wytapiano tu złoto, ale prawdziwy rozwój nadszedł dla miasta dopiero wraz z wyrobem żelaza, gdy hutnicy odkryli dostępne rudy w bezpośredniej okolicy miasta. W 1747 r. rodzina Harrach założyła słynną manufakturę płótna, która zapoczątkowała tradycję przemysłu tekstylnego w mieście.
Do najważniejszych zabytków Rymarova należy kościół gotycki św. Michała, który został przebudowany w stylu renesansowym w latach 1609-1618. Historyczną wartość na także budynek rzymskokatolickiego kościoła farny z sześcioboczną wieżą. Artystyczne mistrzostwo północno-morawskiego baroku prezentuje kościół Objawienia Panny Marii, zwany kaplicą w Lipkach, z bogato zdobionymi freskami. Budowla ratusza ze względu na częste pożary ma ślady wszelkich stylów, ostatnia wielka przebudowa była w XVIII w. W latach 1991-94 budynek przeszedł rekonstrukcję. Na rynku stoi kolumna morowa z rzeźbą Niepokonanej Panny Marii z 1683 r. oraz rzeźba Jana Nepomucena z piaskowca (1733 r.). Dużą wartość mają także archeologiczne wykopaliska Hrádek, które należą do Muzeum Miejskiego Rymarova. W 2003 r. stworzono tu ekspozycję geologiczną.

Inne zabytki i atrakcje przyrodnicze w okolicy:

Droga krzyżowa w Ruděj
Wieś Ruda była w przeszłości osadą górniczą, w której wydobywano rudę żelaza. Od połowy XVIII w. stała się jednak miejscem pielgrzymek do Panny Marii Śnieżnej. Od barokowego kościoła prowadzi droga krzyżowa z rzeźbami z lat 60. XVIII w. Rzeźby z piaskowca w kształcie serc, w środku których znajdują się odtworzone z detalami sceny z ostatniej drogi Jezusa. Dwunasta stacja – Pieta rzeźba o ponadnaturalnej wielkości stoi na szczycie góry Křížovy vrch (589 m n.p.m.), skąd rozciąga się wspaniały widok.


Wodospady Resovskie

Wodospady Resovskie są największymi wodospadami w Niskich Jesionikach, w dolinie w górnym biegu rzeki Huntavy. Rzeka płynie głębokim wąskim kanionem, ma wiele wodospadów i kaskad, do których można się dostać po drewnianych schodach i platformach. Wodospady są dostępne przez cały rok, w zimie w zależności od warunków pogodowych. Do wodospadów Resowskich prowadzą różnej długości trasy, oznaczone i przygotowane.

Zamek Sovinec
Pierwsza wzmianka o majestatycznym zamku stojącym w miejscowości o tej samej nazwie 15 km na południe od Rymarova datuje się w 1322 r. Zamek postawili na szerokiej skale szlachcice z Sovinca, należący o największego morawskiego rodu. Zamek był przede wszystkim centrum administracyjnym państwa Sovineckiego. W czasie okupacji był pod zarządem francuskim. Dziś jest miejscem rozgrywania turniejów szpady oraz wielu imprez kulturalnych związanych z historią zamku i dawnymi zwyczajami. Zwiedzającym udostępniono dziedziniec i najstarszą część zamku (tzw. Górny Zamek) z wieżą widokową, z której rozciąga się panorama na przepiękne tereny sovinieckiego parku przyrodniczego. W dawnych stajniach zainstalowano ekspozycje dotyczącą historii zamku. W pozostałych częściach zamku można oglądać wystawę sztuki nowoczesnej.

Rabštejn

Mało widoczne ruiny najwyżej położonego średniowiecznego zamku Moraw z lat 20. XIII w. i ośrodka administracyjnego państwa rabstejnskiego (później janowickiego), w północno-zachodniej części Rymarovska, opierają się o trzy słupy na wierzchołku góry porośniętym pięknym mieszanym lasem, z którego rozciąga się piękny widok na okoliczne doliny i równiny północnego Pomoravia. Jest dziś ulubionym miejscem miłośników wspinaczki, zarówno początkujących jaj i zaawansowanych. Szczyt ma wysokość 863 m n.p.m.

Praděd (Pradziad)
Jedna z najwyższych gór Jesionika Wysokiego (Hruby Jeseník) i całych Moraw (1491 m n.p.m.). Cały masyw dominuje nad okolicznymi wzgórzami. W okolicy znajduje się bardzo dużo oznakowanych tras spacerowych, rowerowych i biegowych. Na szczycie Praděda wybudowano w 1973 r. wieżę telewizyjną z nadajnikiem, wieżę widokową o wys. 40 m oraz restaurację. Przy dobrych warunkach pogodowych można stąd oglądać Beskidy, Karkonosze, polskie równiny i Wysokie Tatry.

Rzeka Biała Opava
Rzeka Biała Opava ma źródło na południowym stoku Praděda na wysokości 1260 m n.p.m. Największy wodospad ma wysokość 7,9 m. W Kanionie Białej Opawy można spacerować żółtym szlakiem turystycznym (połączonym ze ścieżką edukacyjną) od hotelu Hubertus w Karlovej Studance. Na ścieżce jest wiele mostków i stopni przy brzegu Białej Opawy -najpiękniejszego górskiego potoku Jesioników.

Karlova Studánka
Nowoczesne i unikatowo zrekonstruowane uzdrowisko leży pośród pięknej jesenickiej przyrody. Pierwsze wzmianki o leczniczych źródłach pochodzą z XVIII w. Uzdrowisko założył na najmłodszy syn Marii Teresy, Maksymilian II Franciszek w 1870 r. Dzisiejsza nazwę Karlova Studánka uzyskała w 1803 r. na cześć najsłynniejszego habsburskiego dowódcy Karlova, pierwszego europejskiego żołnierza, który pokonał Napoleona z Aspern w 1809 r. Pomiary klimatu Karlovej Studánki pokazują, że jest tu najczystsze powietrze w środkowej Europie. Obecnie można tu także skorzystać z kompleksu basenów z wodą leczniczą, termoterapii oraz jaskini solnej.

 

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…