Witajcie w stutysięcznej metropolii północnych Czech, leżącej w kotlinie między Górami Izerskimi i GrzebietemJeštědskim. Turyści z całej republiki czeskiej i z zagranicy przyjeżdżają do Liberca, gdzie czeka na nich mnóstwo atrakcji – między innymi ZOO, ogród botaniczny, Galeria Regionalna, Muzeum Północnych Czech, Centrum Babylon. Nie można zapomnieć także o możliwościach uprawiania sportu, które oferuje miasto. Idealne warunki do spędzania wolnego czasu oferuje całoroczny Sportovní areál Ještěd – w lecie przeznaczony dla miłośników rowerów, w zimie dla narciarzy i snowboardzistów.

Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 1352 r., gdy Liberec stopniowo rozwijał się jako ośrodek rzemiosła i handlu. W 1577 r. powstają pierwsze kamienne budowle – kościół św. Antoniego, zamek, pierwszy renesansowy ratusz (zniszczony w 1893 r.). W XVIII w. pojawiają się pierwsze manufaktury, zaczyna się era przemysłu. W pierwszej połowie XIX w. przebudowane zostaje centrum miasta, polepsza się połączenie drogowe, a w 1859 r. Liberec uzyskuje kolej. W tym czasie Liberec jest drugim co do wielkości miastem w Czechach, a jego znaczenie jeszcze rośnie, gdy nadany mu zostaje własny statut w 1850 r. W kolejnych dziesięcioleciach XIX w. wyrastają reprezentacyjne budynki banku, poczty, teatru, ratusza, muzeum, izby handlowej, łaźni miejskiej; powstaje zbiornik wodny, wybudowana zostaje linia tramwajowa. Liberec staje się znanym centrum tekstylnym, przemysłowym i handlowym. Sławy dodaje mu organizacja wystawy w 1906. r. i założenie ogrodu botanicznego i zoologicznego. Po powstaniu republiki w 1918 r. zbudowane zostają pałace Dunaj, Adria, kawiarani Nisa, domy handlowe Baťa, Brouk i Babka, budynek Skloexportu, hotel Imperiál. W okresie po II wojnie światowej rozwija się przemysł maszynowy, elektrotechnika, wyrób elementów plastikowych.

Datą przełomową dla Liberca i całej repoubliki był 1968 r., gdy doszło do wejścia wojsk Układu Warszawskiego. W tym czasie przypadkowo są w Libercu późniejszy prezydent Vaclav Havel i aktor Jan Tříska, którzy aktywnie biorą udział w proteście przeciw okupantowi. Po aksamitnej rewolucji w 1989 r. Liberec przechodzi poważne zmiany. Pod naporem konkurencji swoją uprzywilejowaną pozycję traci przemysł tekstylny, a także inne branże. Ale jednocześnie dochodzi do rekonstrukcji historycznego centrum miasta, jest wiele inwestycji w infrastrukturę i ma miejsce znaczny postęp w dziedzinie usług, co ma wpływ na zwiększenie ruchu turystycznego

Ratusz
Neorenesansowy ratusz wybudowała w latach 1888-1893 znana firma Sachers i Gärtner według projektu wiedeńskiego architekta Franza Neumanna, nie dziwi więc, że swym wyglądem przypomina on ratusz wiedeński. Nad potężnym wejściem znajduje się kamienna płaskorzeźba przedstawiająca powstanie starego i nowego ratusza oraz balkon z balustradą, skąd przemawiało wielu znanych osobistości. Ciekawa jest 65-metrowa wieża, na której znajduje się rzeźba rycerzy; na uwagę zasługują też bogato zdobione fasady, witraż i piękna sień, gdzie prezentowane są przykłady precyzyjnego rzemiosła. W budynku, w którym wciąż mieści się ratusz, jest jednym z największych klejnotów architektury miasta pod Ještědem.

Galeria regionalna
W miejscu dzisiejszej galerii stał pierwotnie dom dyrektora fabryki materiałów Römhelda z roku 1814, który został w latach 1871-72 przebudowany przez późniejszego właściciela Johanna Liebiega według wzoru włoskich pałaców renesansowych z bogato zdobionym wnętrzem, z jakich znany jest dzisiejszy budynek Galerii Regionalnej. Dzięki działalności Muzeum Północnych Czech i testamentowi Heinricha Liebiega (brata Johanna) powstały podstawy zbiorów, które po 1953 r. stały się osobną kolekcją i były rozszerzane w ramach Galerii Regionalnej. Dziś Galeria może pochwalić się rozległymi zbiorami malarstwa holenderskiego z XVI-XVII w., francuskich pejzaży z XIX w., niemieckiego malarstwa z XIX w. oraz ekspozycją sztuki czeskiej od przełomu XX w. do współczesności.

Muzeum Północnych Czech
Działalność pierwszego artystyczno-przemysłowego muzeum rozpoczęła się w 1873 r. Dzisiejszy budynek został wybudowany w latach 1897-98 według projektu B. Ohmanna, w stylu neorenesansowym. Najbardziej rzuca się w oczy wieża, będąca kopią wieży pierwotnego ratusza libereckiego. W muzeum znajdują się ekspozycje – naukowa, archeologiczna i historyczna – dotyczące północnych Czech. Szczególną uwagę poświęcono rozwojowi przemysłu tekstylnego w regionie. Inna stała ekspozycja dotyczy rozwoju artystycznego rzemiosła od antyku do współczesności. Znajduje się tu największa w Czeskiej Republice kolekcja dywanów orientalnych. Na uwagę zasługuje ekspozycja szaf grających, z których większość nadal działa.

Galeria: 

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…