Ośrodek rekreacji i sportów zimowych – tym hasłem od dawna szczyci się Harrachov, najbardziej znana miejscowość zachodnich Karpat.
Na zboczu Czarciej Góry (Čertova hora) jest kilka narciarskich tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, skoczni narciarskich (łącznie ze skocznią mamucią) oraz zawodnicze trasy biegowe.
Trasy narciarskie, które oferuje ośrodek sportowy Harrachov s. c. są wyposażone w nowoczesny system zaśnieżania, który zapewnia dobre warunki do jazdy na nartach aż do 5 miesięcy w roku. Tak stało się w sezonie 2009/2010, gdy na czerwonej trasie można było jeździć jeszcze podczas pierwszego weekendu maja. Harrachov jako jedno z nielicznych ośrodków w Karkonoszach umożliwia wstęp na wszystkie trasy snowboardzistom, którzy mogą korzystać z wszystkich kolejek i wyciągów. Już od kilku sezonów Harrachov jest cześcią największego obszaru narciarskiego Czech – Skiregion.cz, który łączy ośrodki na granicy Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Na jednym karnecie można jeździć np. w Rokytnicy na Rokytnici nad Jizerou czy w Kořenověj.
Dla miłośników biegów narciarskich przygotowano kilkadziesiąt kilometrów oznaczonych tras, a także wielką magistralę biegową. W kilku miejscach trasy są połączone z trasami polskimi, należącymi do znanego ośrodka w Jakuszycach.
Początkowo Harrachov był jedynie osadą szklarską ukrytą w głębokich karkonoskich lasach. Dziś jest jednym z największych czeskich ośrodków rekreacji, gdzie regularnie odbywają się znane narciarskie zawody (przede wszystkim w skokach narciarskich). Historia narciarstwa ma ponad stuletnią tradycję, a już wcześniej Harrachov był celem wycieczek i miejscem wakacji nie tylko zimą. I do tych tradycji – pomimo doskonałych warunków panujących tu zimą – Harrachov chce nawiązywać przez większą część roku.
W lecie Harrachov nie traci nic ze swojego uroku, ponieważ narciarzy błyskawicznie zastępują turyści piesi i miłośnicy rowerów. Tereny tego górskiego ośrodka zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.
Wiele tras turystycznych i rowerowych w okolicy Harrachova daje możliwości przyjemnych wycieczek po bliskiej i dalszej okolicy. Dostępność podobnych tras w sąsiedniej Polsce daje temu miejscu miano „Raju turystycznego bez granic”. W lecie z Harrachova kursują lubiane karkonoskie cyklo-busy.
W Harrachovie wyjątkowy sposób koncentrują się miejsca, które warte są odwiedzenia. Prawdziwą perłą jest najstarsza fabryka szkła w naszym kraju. Prawie 300-letnia huta szkła łączy się z ponad stuletnią tradycją szlifowania i grawerowani szkła (technika napędzana wodnymi turbinami). Tę bogatą historię szkła można poznać na wystawie w muzeum szkła, którego częścią jest także muzeum harrachovskiego narciarstwa, przybliżającego tradycje sportu zimowego i prezentującego liczne trofea zawodnicze.
A to jeszcze nie wszystko, co ten wyjątkowy ośrodek oferuje. Od 2002 r. działa w Harrachovie mini-browar z restauracją. Nowością ostatnich lat są wyjątkowe łaźnie piwne, które nawiązują to przerwanych przed laty tradycji uzdrowiskowych w tym górskim ośrodku.

DCF 1.0

Kolejną atrakcją jest ekspozycja leśnictwa i myślistwa w muzeum Šindelka, położonym naprzeciwko wodospadu Mumlavskiego.
Historię wydobywania rud przemysłowych można poznać w muzeum górnictwa i podczas wycieczek w tunelu.
W lecie do dyspozycji aktywnych turystów są korty tenisowe, dwa mini-golfowe i golfowe pola, boisko do siatkówki plażowej. Nie brakuje kąpieliska i całorocznego kempingu. To wszystko atrakcje przeznaczone dla szerokiego spektrum turystów (m.in. dla rodzin z dziećmi). Do głównych turystycznych atrakcji należy czteroosobowa kolejka na Górę Czarcią, z widokiem na imponujący obszar skoczni narciarskich. Z aktywności typu outdoor and adventure prym wiedzie całoroczny tor bobslejowy z linowym centrum „Monkey park”, w okolicy którego można podziwiać piękny obszar z jeziorem, w którym pływają ryby. Można tu spacerować po parku leśnym z ławeczkami i zrekonstruowanym leśnym potoczkiem, który kiedyś dostarczał miastu wodę. Są tu oryginalne domy, młyn i – dla dzieci – bezpłatny park linowy z wodospadem.
W Harrachovie jest także tzw. Vertical Park z ścianą wspinaczkową i ogromną huśtawką. Niedaleko miasta na skrzyżowaniu rzek Mumlavy i Izery znajduje się Linowe Centrum. Przy pokonywaniu tamtejszych przeszkód można poczuć prawdziwy przypływ adrenaliny.
Ze względu na wiele oznaczonych tras wycieczkowych Harrachov jest idealnym miejsce na wakacje rodzinne. Piękną wycieczkę z dziećmi można odbyć ścieżką edukacyjną w okolicach Mumlavskiego wodospadu. Z pobytu w Harachovie każdy zapamięta też na długo malowniczą dolinę Anenską.
Harrachov oferuje turystom o wiele więcej niż wymienia ten krótki opis, w wyjątkowej atmosferze najwyższy czeskich gór za rozsądną cenę. Innymi słowy: jeśli do Harrachova przyjedzie rodzina z dziećmi, grupa studentów czy klub emerytów – każdy z nich znajdzie coś dla siebie za rozsądną cenę.

Galeria:

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…