Miasto Ústí nad Labem leży na skrzyżowaniu rzek Biliny i Łaby. Od strony południowej sąsiaduje z regionem Česke středohoříe, a od strony północnej z Górami Krušnými. Miasto leży w głębokiej dolinie Łaby i na okolicznych zboczach. Z prawie 100 tys mieszkańcami Usti nad Labem jest ósmym co do wielkości miastem Czeskiej Republiki i stolicą Kraju Usteckiego. Jest oddalone od Pragi o 90 km, od Drezna w 70 km. Ústí nad Labem – kiedyś przede wszystkim miasto przemysłowe, dziś jest znanym centrum kulturalnym, sportowym i handlowym.

Zamek Střekov – pochodzący z XIV w. zamek to punkt widokowy na skale nad rzeką Łabą. W pałacu mieści się wystawa na temat historii zamku i okolic. Miłośnikami zamku było wiele znanych osobistości, np. kompozytor Richard Wagner, który tu znalazł inspirację do napisania opery Tannhäuser.

Větruše – letni zameczek pochodzący z XIX w. jest jedną z dominant miasta. Gościom oferuje piękny widok z wieży widokowej na dolinę Łabę, możliwość relaksu w lustrzanym labiryncie i sportowe przeżycia na kortach tenisowych i boiskach. Do zamku można wyjechać kolejką linową z centrum handlowego Forum. Zejść z zamku można po oznaczonych trasach turystycznych do wodospadu Vaňovskiego albo wzdluż scieżki przyrodniczej Větruše-Vrkoč do ruin zamku Střekov.

Kościół Wniebowzięcia Panny Marii – późnogotycki kościół znajduje się w centrum miasta. Bombardowanie pod koniec II wojny światowej sprawiło, że wieża jest odchylona o ok. 2 m. Odtąd to w Usti nad Łabem znajduje się najbardziej krzywa wieża na terenie na północ od Alp.

Most Mariański – ten ciekawy architektonicznie most przez Łabę został ukończony w 1998 r. i szybko stał się jednym z symboli miasta. W 2001 r. został uznany za jedną z 10 najpiękniejszych na świecie budowli ostatniego 20-lecia.

Ogród zoologiczny  ZOO w Usti nad Labem powstało w 1908 jako prywatny rezerwat ptaków, który założył Dr. Heinrich Lumpe, handlowiec z Usti a jednocześnie zapalony ornitolog. ZOO leży na u stóp Marianskiej Skały na powierzchni 26 ha. W ZOO znajduje się unikalna kolekcja ponad 220 gatunków zwierząt. Zwiedzający mogą obserwować ćwiczenia fok lub spotkać przechadzające się słonie indyjskie.

Przyroda 
W rejonie Usteckim znajdują się dwa obszary chronionej przyrody: České středohoří (Czeskie Średniogórze) i Labské pískovce (Łabskie Piaskowce). Na północ od miasta znajduje się często odwiedzany przez turystów teren Českosaské Švýcarsko. Na zachodnim skraju miasta znajduje się nowe miejsce, gdzie można spędzić czas wolny: Jezioro Milada, które powstało po zatopieniu kopalni, gdzie wydobywano węgiel. Turyści mają tu niepowtarzalną okazję zobaczyć krajobrazy utworzone ręką człowieka. Obok jeziora prowadzi trasa rowerowa, z której można podziwiać wyjątkowość tego obszaru.

Sport
Region Ustecki oferuje szerokie możliwości uprawiania pieszej i rowerowej turystyki, jazdy na nartach, wspinaczki górskiej i sportów wodnych. Najbliższym ośrodkiem narciarskim są Telnice, położone na wschodnim końcu grzbietu Gór Krušných.

Kultura
W Ústí nad Labem znajduje się wiele instytucji kulturalnych.
Północno-czeski teatr opery i baletu organizuje wiele narodowych i międzynarodowych imprez. Jedną ze specjalności teatru jest organizowanie oper „open air”. Kolejną znaną sceną teatralną jest Činoherní studio, w którym występowało wielu sławnych artystów czeskich. Usti nad Labem to także siedziba Uniwersytetu Jana Ewangelisty Purkyně.
Życie kulturalne wypełnia wiele regularnie organizowanych festiwali: festiwal muzyki folk, western, country i trampowej PORTA, międzynarodowy festiwal śpiewu chóralnego, międzynarodowy festiwal taneczny, międzynarodowy konkurs zespołów młodych pianistów Virtuosi per musica di pianoforte, międzynarodowy jazz i blues festiwal.

 

Statkiem po Łabie
Nie ma piękniejszego widoku na region České středohoří i dolinę rzeki Łaby niż z pokładu statku. Statkiem Marie można doplynąć do miejscowości Vaňov, Církvice, Velké Žernoseky, Píšťany i z powrotem. Bliższe informacje o rozkładzie rejsów można znaleźć na stronie www.amjirousek.cz . Do Litoměřic tam i z powrotem możecie płynąć statkiem „Ústí nad Labem”, który oferuje również przepłynięcie zabytkiem techniki- Masarykową śluzą wodną. Bliższe informacje na stronie www.labskaplavebni.cz

Atrakcje w okolicy
Napoleońskie pola bitewne w okolicy Chlumca i Přestanova – w 1813 r. przy Chlumcach niedaleko Usti nad Labem rozegrała się jedna z najważniejszych bitew armii francuskiej cesarza Napoleona I z połączonymi wojskami Austrii, Rosji i Prus. Walki upamiętnia wiele pomników i tablic pamiątkowych na ścieżce edukacyjnej. Co roku odbywają się tu rekonstrukcje bitwy.


Skansen Zubrnice – 
W Zubrnicach znajduje się najmłodszy skansen w Czechach, który pokazuje życie na wsi w regionie České středohoří. Obok stałych ekspozycji w skansenie są też regularnie organizowane imprezy pokazujące tradycyjne zwyczaje i folklor. Dużą popularnością cieszą się szczególnie Zubrnicki jarmark majowy, Wielkanoc i Boże Narodzenie w Zubrnicach.


Skalne miasto – Tisá

Tiskie skały są bramą do romantycznego kraju Łabskich Piaskowców. Turystów przywita skalne miasto z wieloma ciekawymi piaskowymi formami (m.in. fotel Dědečkova, Grzyb lub But Napoleona).

Skała Vrkoč – warta uwagi forma skalna z kolumnowym bazaltowym przedzieleniem. Ten Pomnik Przyrody należy do form skalnych unikalnych na skalę światową.

Ústí nad Labem
Centrum Informacyjne Miasta
Mírové náměstí 1/1
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 271 700
e-mail: info.stredisko@mag-ul.cz
www.usti-nad-labem.cz
Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…