Miasto Vsetín, serce regionu Valašsko, znajduje się 33 km od Zlína na pogórzu Beskidu i Jawornika. Położony jest w dolinie Vsetínské Bečvy, która jest naturalną osią górskiej krainy i dzieli miasto na dwie części – Górne i Dolne Miasto (Horní i Dolní město). Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z roku 1308 r., gdy Vsetín należał do dóbr zakonu templariuszy. Dziś Vsetín jest nowoczesnym przemysłowym miastem, który ma coś do zaoferowania każdemu, kto go odwiedzi.

Zabytki w Vsetíně

Zamek 
Renesansowy zamek, wybudowany w początku XVII w. dla ówczesnych właścicieli Lukrecji Nekšovnej z Landeka i jej drugiego męża Albrechta z Valdštejna. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Regionu Valašsko i odbywają się w nim imprezy kulturalne i towarzyskie, znajduje się tu galeria, a w 2003 r. otwarto dla publiczności wieżę widokową.
www.muzeumvalassko.cz

Park zamkowy 
Niewielkich rozmiarów naturalny park krajobrazowy założony w 1723 r. przez hrabiego Illesházy’ego. W górnej części znajduje się cenna drewniana romantyczna altanka z kolumnami w stylu doryckim.

Ogród szlachecki
Największy miejski park. W latach 2002-03 cały park łącznie z stawem został poddany dokładnej modernizacji. W altance odbywają się latem imprezy kulturalne.

Rzymsko-katolicki kościół św. Marii na Górnym Placu 
Budowla wybudowana w II połowie XVII w. pierwotnie jako siedziba arystokracji (nowy zamek). Jako kościół służy od 1687 r.
tel.: (+420) 571 411 692

Kościoły ewangelickie 
Pierwszy (z wieżą z 1880 r.) został wybudowany w 1783 r. jako jeden z pierwszych ewangelickich kościołów na Morawach. Po podzieleniu się kościoła w 1827 r. powstał drugi kościół.

Dawny dwór szlachecki „Maštaliska
Budowla powstała w 1710 r. w Górnym Mieście. W piwnicach odbywały się roboty przymusowe. Budynek służył także jako stajnia, przechowalnia soli, wyszynk, a w czasach epidemii cholery w 1831 r. szpital. Od 1836 r. jest siedzibą urzędu. Dziś po całkowitej rekonstrukcji mieści się tutaj inkubator przedsiębiorstw, który pomaga małym i średnim przedsiębiorcom przy zakładaniu i rozwijaniu firmy.
Tel.: (+420) 571 811 800

Stary ratusz 
Wybudowany w latach 1721-23 w miejscu drewnianego ratusza, który spłonął w czasie pożaru Górnego Miasta. Dziś na parterze mieści się galeria, w której przez cały rok prezentowane są dzieła czeskich i zagranicznych artystów.
tel.: (+420) 571 419 910

Kasa Obywatelska 
Wybudowana w 1896 r. przez M. Urbánka. Jego przyjaciel M. Aleš zaprojektował zdobienia sgraffitowe naturalnej wielkości. Wykonał je czeski mistrz J. Bosáček z Pilzna.

Funkcjonalizm 

Bank i były dom handlowy Rodinger pod nr 342
Obie budowle na Dolnym Placu były zbudowane według projektu architektów Hilgerta i A. Tenzera w latach 30. XX w. Architekt Hilgert zaprojektował także przedszkole na ulicy Žerotínověj, dziś niestety nieciekawie przebudowane.

Asteroida Vsetín 
Na Dolnym Placu znajduje się kamienna asteroida, która została zrobiona na kształt prawdziwej asteroidy Vsetín, która widoczna była w 1998 r. Asteroida zawiera wiele informacji, aparaturę przekazującą wartość temperatury i siłę wiatru w procentach, barometr do pomiaru ciśnienia. Całość pełni też funkcję zegara słonecznego.

Obserwatorium astronomiczne Vsetín
Czynne cały rok, oferuje wiele atrakcji, jak np. obserwacje Słońca, wieczorne obserwacje astronomiczne i wiele różnych ciekawych programów i wykładów.
http://www.hvezdarna-vsetin.inext.cz

Turystyka piesza w regionie Valašsko oraz w Vsetíně i okolicy należy do ulubionych form turystyki, szczególnie przez osoby starsze i rodziny z dziećmi – i to oni są najczęstszymi gości regionu Valašsko. Trasy turystyczne są dobrze oznaczone i jest ich duża ilość. W Vsetíně są też 3 ścieżki edukacyjne: „Tesák”, „Naokoło Vsetína” i „Semetínské rybníky” (Semietińskie Stawy).

Walowa skała 
Skała z piaskowca znajduje na skraju Vsetína, ma 38 m i jest najwyższą formą skalną Vsetínskych wierchów. Na wierzchołek można dojść także ścieżką od tyłu, która jest łatwa do przejścia.

Turystyka rowerowa
Mimo, że wiele osób nie spodziewałoby się tego w górskiej krainie Valašsko, turystyka rowerowa należy tu do najbardziej lubianych. Ważną trasą jest Bečva, która łączy prawy i lewy brzeg rzeki Bečvy i jest rdzeniem Górnego Vsacka. Część trasy w kierunku z Vsetína do Ústí i z powrotem nadaje się także na piękną przejażdżkę na rolkach. W Vsetíně rozpoczyna się pięć oznaczonych tras rowerowych o różnej trudności dla górskich rowerów.

Kultura 
Vsetín to także miasto kultury. Odbywają się tutaj liczne tradycyjne już imprezy jak „Valašské záření”, „Międzynarodowy festiwal folkloru”, festiwal „Vsetínský krpec”, Międzynarodowy konkurs fotograficzny „Interfotoklub”, Festiwal Jazzowy albo Letni Maraton Filmowy. Wielu mieszkańców ze starszego pokolenia jest silnie związanych z folklorem walaskim. Dowodem tego przede wszystkim vsetińskie konkursy pieśni i tańca Jasénka i Vsacan. Do folkloru należą nie tylko konkursy tańca i muzyki, ale także dobre jedzenie – kiełbasy, skwarki, placki tzw. „frgály” i bardzo lubiana śliwowica.

Narciarskie trasy zjazdowe i biegowe 
Valašsko to typowy obszar górski, który daje możliwości jazdy na nartach. W Vsetíně można uprawiać narciarstwo w lubianym ośrodku Horní Jasenka. Znajdują się tu zarówno trasy dla dzieci, średnio trudne trasy jak i snowpark. Na terenie miasta znajduje się jeszcze jedna trasa przeznaczona dla rodzin z dziećmi – przy górskiej chacie na Vsackém Cábu. Przez miasto przechodzi także wiele utrzymanych tras biegowych. Oprócz tego Vsetín to punkt wypadowy dla wielu tras biegowych o różnej długości i trudności w kierunku na Jaworniki lub Vsetińskie wierchy.

Vsetín
Centrum Informacyjne Vsetín
Dolní náměstí 1356
755 01 Vsetín
tel: (+420) 571 441 441
e-mail: ic.vsetin@mvk.cz
www.vsetin.mic.cz
www.mestovsetin.cz
Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…