Osiemdziesięciotysięczna wschodnio-morawska metropolia Zlín oferuje swoim gościom urzekającą mieszankę tradycji i nowoczesności. Pulsujące centrum i jego okolice prezentują wyjątkową harmonię oświeconych słońcem wzgórz uprawianych od stuleci i architektury funkcjonalistycznej.

Pierwsza wzmianka o Zlínie pochodzi z 1322 r., gdy kupiła je wdowa po królu Wacławie II, królowa Eliška Rejčka. Niewielkie państewko feudalne, do którego należało kilka okolicznych wsi, należało potem do panów ze Šternberka. Zlín przeżył bez większych szkód wojenną zawieruchę w XV w. i aż do końca XIX w. pozostał spokojnym prowincjonalnym miasteczkiem.

Dzisiejszy Zlín to młode miasto z bogatą historią. Ta jest związana przede wszystkim z Tomaszem i Janem Antonim Bata, dzięki którym w ostatnich czterech dekadach XX w. zakłady obuwnicze rozwijały się tu z takim talentem, odwagą i rozmachem, że fundamentalnie wpływały na funkcjonowanie miasta i sposób życia jego obywateli.

Wszechstronny rozwój osady w dolinie rzeki Dřevnicy zyskał niesamowite tempo dzięki aktywności obu braci. W 1894, gdy 18-letni Tomasz otwierał swój skromny zakład, żyło w Zlínie nieco ponad 2 tysiące obywateli. 40 lat potem było ich juz czterdzieści tysięcy, a Zlín był pod względem przemysłowym, architektonicznym i warunków życia obywateli jednym z najszybciej rozwijających się miast w Europie.

Jedną z wielu idei Tomasza i Jana Antoniego Baty, a także trwałym celem ich współpracowników i kolegów było utworzenie ze Zlína przemysłowego miasta z ogrodami. Tych planów nie zmieniła ani II wojna światowa, ani czterdzieści lat komunistycznego reżimu w Czechosłowacji.

Dzięki temu dziś Zlín jest unikalnym miejscem do życia, pracy i odpoczynku. Jego możliwości nie wyczerpują oryginalne kolonie Batowskich domków z typowych nietynkowanych czerwonych cegieł położone wśród zieleni. Bogactwo uniwersyteckiego miasta Zlín tkwi dziś przede wszystkim w tym, że pokazuje to, co najlepsze ze swojej przeszłości wraz z całym spektrum nowych ofert i możliwości.

Atrakcje miasta Zlíni jego bezpośredniej okolicy

Budynek administracyjny nr 21 
Jeden z wybitniejszych dzieł współczesnej architektury czeskiej XX w. „Dwudziestka jedynka” została ukończona w 1938 r. i z 16 piętrami i wysoka na 77,5 m stała się symbolem miasta. Na dachu budynku znajduje się stylowa restauracja z pięknym widokiem na charakterystyczne kolonie zlińskich domków oraz przyrodę, która je otacza.

Ratusz

Pierwotnie renesansowy ratusz z 1586 r. spłonał w 1921 r. a rok później zaczęto budowę nowego według projektu Františka L. Gahury. Ukończono ją w 1923 r., ale obecny wygląd budowla zyskała w latach 1936-37, gdy doszło do dobudowy od ulicy Bartošověj. Architekt Gahura jest autorem rzeźby kowala na północnej stronie fasady. Naprzeciwko ratusza znajdują się rzeźby św. Floriana i św. Donata z XVIII w.

Wystawa Batowskiego mieszkania w Zlínie

Można zwiedzić wnętrze typowego mieszkania z czasów, gdy Tomasz Bata wytyczał nowe horyzonty nie tylko w prowadzeniu biznesu, ale i w stylu. Częścią wystawy jest pokój z autentycznym wyposażeniem i akcesoriami.

Miejskie łaźnie
Powstały wg projektu architekta Vldaimira Karfika w 1946 r. na miejscu dawnej cegielni firmy Bata. W łaźniach, które do dziś określa się mianem „zimnych”, są 2 kryte baseny, odkryty basen, dziecięcy brodzik i zielony teren rekreacyjny. W obiekcie jest także fińska sauna, studio spinningu i siłownia.

Ścieżka zdrowia Tłusta Góra 

Oferuje szerokie spektrum możliwości relaksu i aktywnego spędzenia wolnego czasu. Nietypowa leśna altana, wisząca ławka, pięć stanowisk z wieloma elementami do ćwiczeń, dokąd prowadzi kilka oznakowanych tras dojścia.


Leśny cmentarz 

Wybudowany w początkach lat 30. XX w. Pomysł do jego utworzenia dał przemysłowiec Tomasz Bata, który życzył sobie, aby nowy zliński cmentarz był bardziej miejscem spokojnej refleksji niż smutku żałoby. Cichy las na kopcu pod miastem z przyjaznym cieniem wśród migocących słonecznych promieni w koronach drzew, z kamiennym krzyżem w centrum 33- hektarowego cmentarza okazał się być bardzo szczęśliwą lokalizacją.

Muzeum południowo-wschodnich Moraw

Oferuje stałe wystawy o najwybitniejszych czeskich podróżnikach Jiří Hanzelky i Miroslava Zikmunda, wystawy o Zlínskim studiu filmowym, oraz unikatową stałą ekspozycję o historii butów – niepowtarzalne zbiory muzeum obuwnictwa prezentują historię wytwarzania butów od najdalszej czeskiej historii po współczesność

Park przyrodniczy Želechovické paseky 

Rozpościera się w spokojnej, harmonijnej okolicy kilka kilometrów od centrum miasta. Obszar ponad 1000 ha. 4-kilometrowa pętla ścieżki edukacyjnej zapoznaje z fauną, florą i sadownictwem i roślinami leczniczymi.

ZOO i zamek Zlín-Lešná
Dziś ZOO na powierzchni 48 ha prezentuje 220 gatunków zwierząt. Centralnym punktem zoo, które znajduje się w romantycznym parku w angielskim stylu, jest zamek leseński z końca XIX w.

Zamek Malenovice 

Jeden z największych zabytków regionu zlínskiego jest położony 6 km od Zlína.


Centrum linowe C.V.A.K. w Zlíně-Mladcové na pewno zadowoli każdego zainteresowanego przeżyciami wywołujących adrenalinę. Indywidualne przeszkody znajdują się na wysokości od 6 do aż 10 metrów ponad ziemią, grupowe na wysokości 8-10 metrów. Pokonywanie przeszkód to wyzwanie pozwalające w formie zabawy sprawdzić zdolności motoryczne i kooperacyjne jednostek oraz grup.

Load More Related Articles
Load More By dawid
  • Praga

    Najwspanialsze miasto Republiki Czeskiej, niektórzy uważają ją za jedną z piękniejszych st…
  • Ostrava

    OSTRAWA PEŁNA BARW, SZTUKI, ZABAWY, ZIELENI, ZABYTKÓW TECHNIKI, KAWIARNI, TECHNOLOGII I ST…
  • Szpindlerowy Młyn

    Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną miejsc…
Load More In Miasta
Comments are closed.

Check Also

Słowackie Lato Alternatywne 21-22.7.2023 – Brezno

Zapraszamy na profil slowacja-latem.pl na facebooku, aby zdobyć 4 karnety na Festiwal Słow…